Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BAE Systems opracuje zaawansowany wabik lotniczy

Ilustracja: BAE Systems
Ilustracja: BAE Systems

Firma BAE Systems poinformowała o uzyskaniu od Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zlecenia o wartości 36,7 mln dolarów na opracowanie demonstratora technologii nowej generacji dwupasmowego celu pozornego holowanego na przewodzie światłowodowym (Fiber-Optic Towed Decoy - FOTD) służącego do ochrony samolotów wojskowych.

Firma BAE Systems produkuje już wabiki typu FOTD, są to systemy wykorzystujące do zapewnienia skutecznej samoobrony samolotów częstotliwości radiowe. Nadają się one do zastosowania w samolocie każdego rodzaju. Prace nad celem pozornym wykorzystującym równocześnie dwa pasma radiowe pozwolą rozszerzyć możliwości sprawdzonego już operacyjnie wabika AN/ALE-55 FOTD.

Produkowane przez nas holowane cele pozorne umożliwiają pilotom wykonywanie misji w silnie bronionej przestrzeni powietrznej. Zestaw ALE-55 FOTD to niezawodny i mocny system zagłuszania, od lat pomyślnie stosowany w samolotach F/A-18E/F i szeroko testowany w powietrzu przez inne samoloty. W ramach kontraktu na opracowanie wabika dwupasmowego wykorzystamy doświadczenie z prac nad ALE-55, aby przygotować lotników wojskowych do stawienia czoła zagrożeniom, jakie czekają ich w przyszłości.

Tom McCarthy, dyrektor programu w BAE Systems.

Główną rolą celu pozornego jest ochrona samolotu poprzez wabienie zagrażających mu pocisków rakietowych. W celu-pułapce stosowane są także układy zakłócające działanie stacji radiolokacyjnych przeciwnika, co zapobiega wystrzeleniu pocisku rakietowego. Podobnie jak ALE-55 FOTD, wabik dwuzakresowy będzie współpracował z pokładowymi urządzeniami walki elektronicznej, jednak będzie mógł działać także niezależnie, zwiększając swoją skuteczność.

BAE Systems wyprodukowało niedawno trzytysięczny zestaw ALE-55 FOTD.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Davien

  Funku zaden rosyjski samolot nie ma radaru dwupasmowego:)) te elementy zintegrowane z radarem w MiG-31 czy w Su-57 to zwykły IFF ale jak nawet tego nie wiesz.... Aha R-27 jak na razie to rakieta o zerowej skuteczności mimo ponad 24 bojowych odpaleń:)

 2. Fanklub Daviena

  Dwupasmowy? Czyżby Davienku obecne amerykańskie systemy wabików i zakłóceń nie były skuteczne przeciw rosyjskim dwupasmowym radarom z MiG-31, nowych Flankerów i Su-57? I kolejny raz się wyjaśnia dlaczego Rosja woli zmodernizowane R-27 (SARH) od R-77 (ARH)? :)

  1. Rafael

   A może by tak zmodernizowali te antyki techniczne.. na których obecnie latają??

Reklama