Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polski marazm w NATO; Kolejna próba rakietowa Korei Płn.; Przesmyk suwalski bez znaczenia militarnego?; Wkrótce nowy Przegląd Strategiczny; Serbscy żołnierze w Syrii; Potrzeba koncentracji zamówień militarnych w kraju

KTO Rosomak - fot. J. Sabak
KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „NATO się spotyka, a Polska śpi”: Wywiad z Jackiem Najderem, byłym przedstawicielem Polski przy Radzie Północnoatlantyckiej oraz byłym wiceministrem spraw zagranicznych.„Powinniśmy politycznie zyskać ze względu na wysiłek finansowy związany z modernizacją polskich sił zbrojnych. Niestety, zamiast politycznej dywidendy mamy chaos i groteskę. [...] A teraz nikt nic nie wie, panuje kompletna cisza. Polska z jednego z głównych aktorów sprowadzona została do roli statysty. Zdumiewające, że od ponad czterech miesięcy nie mamy polskiego przedstawiciela w kwaterze głównej.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Koreańskie wyzwanie dla USA”: Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. „Pocisk wpadł do Morza Japońskiego [...] Telewizja CNN twierdzi, że wylądował w rosyjskiej strefie ekonomicznej 96,5 kilometra na południe od Władywostoku.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Przesmyk suwalski: fakty i mity”: Analiza taktyczna dotycząca znaczenia militarnego przesmyka suwalskiego w ewentualnej konfrontacji z Rosją. „Z wojskowego punktu widzenia [...] przesmyk nie ma znaczenia takiego, jaki mu się przypisuje. Rosjanie będą przede wszystkim dążyć do działań na tzw. krótkich kierunkach, zarówno do obwodu kaliningradzkiego, jak i do wschodnich wybrzeży Bałtyku, z pominięciem rejonów nasyconych wojskiem i trudnych do pokonania. A przecież przesmyk suwalski to Puszcza Augustowska i gęsta sieć jezior. Teren absolutnie niedogodny dla działania wojsk.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Strategia na biurku ministra”: Wiceminister Obrony Narodowej – Tomasz Szatkowski – przedstawił założenia nowego Przeglądu Strategicznego. „Resort obrony, przy pomocy Pentagonu, odbudowuje od podstaw system analiz operacyjnych. - Stworzyliśmy eksperymentalne narzędzia, które wykorzystują środki informatyczne. Przy pomocy ekspertów stworzyliśmy też nowe narzędzia do analizy budżetowej, które mają pomagać dowództwu sił zbrojnych i kierownictwu MON wytyczać właściwą strategię dla resortu”


Dziennik Trybuna, „Serbia wesprze Rosję w Syrii”: Serbia zaangażuje się w operacje militarne w Syrii. „W 2018 roku po odpowiednim przeszkoleniu serbscy żołnierze mają zaangażować się w operację rozminowywania Syrii, m.in. Palmiry. To ustalenia, które poczyniono na przełomie kwietnia i maja podczas spotkania Siergieja Szojgu i Zorana Bordevicia w Moskwie. Ministrowie obrony ustalili, że Rosja i Serbia powinny zacieśnić współpracę militarną.”


Jacek Zalewski, Puls Biznesu, „Eksport zaczyna się od armii”: W ocenie NATO, tylko 30% polskiego sprzętu można uznać za nowoczesny. Polska armia potrzebuje pilnej modernizacji. „Na świecie generalną zasadą jest koncentrowanie zamówień militarnych w przemyśle rodzimym.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Inżynier

    Jeśli mamy takich ekspertów jak SKRZYPCZAK to nie oczekujmy od nich za dużo. Strategii nie wypracowują generałowie tylko ją realizują. Ci co mają "parcie na szkiełko" poglądy zmieniają jak francuski Prezydent aby tylko zaistnieć. Stwórzmy w PGZ merytoryczny Zarząd i Radę Nadzorczą, opracują program i zacznie się rozwój i produkcja a skończy gadanie i piastowanie urzędów przez nieudaczników !!.

    1. czytelniczka

      Skoro pan tak łatwo nazywa innych nieudacznikami, to może by pan zechciał napisać nam jak to jest być takim mądrym inżynierem. Jaki kierunek trzeba skończyć, bo uważając gen. Skrzypczaka za fachowca mam widać poważne braki. Tylko przez grzeczność dodam, że artykuł jest nie o PGZ, ale o przesmyku suwalskim.

    2. Podpułkownik Wareda

      Inżynier! "Jeśli mamy TAKICH (podkreśl. moje) ekspertów jak SKRZYPCZAK, to nie oczekujmy od nich za dużo". (...). Panie inżynierze! Uuu! Czy Pan nie przesadza z oceną byłego wiceministra Obrony Narodowej, byłego dowódcę Wojsk Lądowych WP, generała broni w st. spoczynku Waldemara Skrzypczaka? Jeżeli dla Pana, gen. Skrzypczak jest jedynie - TAKIM EKSPERTEM - to ciekawe, kogo Pan rzeczywiście ceni w sprawach dot. wojska, militariów, strategi i taktyki wojskowej, obronności kraju oraz dowodzenia wojskami? Chętnie przeczytam Pańską odpowiedź na powyższe pytanie. Sugerowanie, że gen. Skrzypczak jest nieudacznikiem - dowodzi wyraźnie, że stopień Pana pychy i zadufania osiągnął wysoki poziom. I na koniec: oceniając inną osobę - wypadałoby się przedstawić z imienia i nazwiska oraz podać własny zawód, wykształcenie i dotychczasowy dorobek zawodowy. Ale nawet wówczas, nie jesteśmy upoważnieni, aby kogokolwiek nazywać nieudacznikiem, nie będąc samemu przedstawicielem określonej branży zawodowej. Podpułkownik (ret.) Janusz Wareda.

  2. As

    Jaki marazm w NATO? Przecież kupiliśmy pontony i drabiny do abordażu

  3. dk.

    "...od ponad czterech miesięcy nie mamy polskiego przedstawiciela w kwaterze głównej.” - jeżeli to jest prawdą ? Wtedy logicznie, jako szary obywatel, oczekiwałbym pozbawienia stanowiska aktualnego szefa MON. Ale czy to jest prawdą, czy potwarzą ? - niech oceniają biegli, komisje, aby tylko bez dalszej zwłoki

Reklama