Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Pandemia SARS-CoV-2 zmieniła plany szkolenia rezerwistów; Trwa kompletowanie kolejnego modułu ogniowego Rak; Rosyjska dezinformacja uderza w NATO oraz Polskę

Fot. st. szer. Michał Wilk/17WBZ
Fot. st. szer. Michał Wilk/17WBZ

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Epidemia spowolniła szkolenie rezerwistów”: To miał być przełomowy rok dla rezerwistów. W planach resortu obrony było przeszkolenie blisko 50 tysięcy żołnierzy rezerwy. Niestety plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. „Pandemia SARS-CoV-2 wywróciła plany Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w zakresie ćwiczeń żołnierzy rezerwy. W tym roku przeszkolono tylko 15 tyś. rezerwistów. [...] Gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, ograniczył obowiązkowe ćwiczenia rezerwy. [...] - Szkolenia, które trwają, zakończą się zgodnie z planem. Powołania na kolejne zostały wstrzymane, odbędą się w przyszłym roku. Wyjątkiem będą rezerwiści, którzy mają szczególnie ważne dla armii umiejętności - informuje nas ppłk Rafał Zgryziewicz ze Sztabu Generalnego WP. To dotyczy np. operatorów radiostacji, którzy ostatni raz na szkoleniu byli wiele lat temu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Piechota zyska artyleryjskie wozy amunicyjne”: Już w tym miesiącu do międzyrzeckiej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej trafiły pierwsze artyleryjskie wozy amunicyjne. Nowy sprzęt wojskowy ma być wykorzystywany na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak.„[...] Docelowo 24 artyleryjskie wozy amunicyjne trafią na wyposażenie modułu ogniowego wszystkich kompanii. Dostawy sprzętu wojskowego realizowane są w ramach umowy o wartości ponad 100 mln zł z sierpnia 2019 r. zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola SA a Inspektoratem Uzbrojenia. [...] Na jego wyposażenie składa się osiem samobieżnych dział polowych M120 Rak oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Dodatkowymi komponentami są dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) i zaplecze logistyczne, złożone z trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU) i wozu zabezpieczenia technicznego (WZT).”


Małgorzata Wołczyk, Do Rzeczy, „Moda na Putina”: Rosyjska dezinformacja coraz bardziej uderza w NATO, a zwłaszcza w Polskę. Rosjanie idealnie wyczuwają słabe strony Sojuszu i wykorzystują je do podburzania obywateli państw członkowskich. „Hiszpanie zalewani są rosyjską propagandą. Jest wymierzona w NATO, UE, a także wprost w Polskę. Nie umiemy sprostać tej wojnie informacyjnej [...] To dlatego Hiszpanie coraz częściej wspominają o potrzebie wystąpienia z NATO. Nie chcą, aby kontyngent hiszpański ochraniał odległe kraje bałtyckie i Polskę, podczas gdy oni sami nie mogą liczyć na pomoc NATO w konfliktach o wody terytorialne z Marokiem. Doskonale wyczuł te nastroje Kreml, który rozwija swój euroazjatycki projekt od Lizbony do Władywostoku i w mistrzowski sposób podsyła najróżniejsze wrzutki: a to wypuści zmanipulowane wideo o faszystowskich inklinacjach Polaków w języku hiszpańskim [...]”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.