Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: 100 tysięcy demonstrantów na ulicach Białorusi; Służby MON i MSWiA otrzymają darmowe szczepienia przeciw grypie; Amerykański komandos szpiegował dla Rosji; Dostawy bojowych wozów piechoty Lynx dla węgierskiej armii

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Szapiro, Dziennik Gazeta Prawna, „Flaga nad Niemnem, drut kolczasty w Mińsku”: Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, nie gasną protesty zwolenników opozycji. Reżim Łukaszenki szykował się do brutalnej pacyfikacji demonstrantów, jednakże ilość 100 tysięcy obywateli na ulicach przerosła możliwości białoruskich służb mundurowych. „Alaksandr Łukaszenka ściągnął do stolicy dodatkowe siły. W sobotę w Grodnie przestrzegał przed separatyzmem i prosił swoich zwolenników, by nie dopuścili do rozbioru Białorusi. W niedzielę tłum zalał Mińsk i wygaszanie rewolucji siłą było już ryzykowne [...] Wcześniej w sobotę na Grodzieńszczyźnie przeprowadzono manewry wojskowe z przelotami dopiero co kupionych od Rosji myśliwców. Aby udowodnić, że żaden separatyzm podsycany przez Polskę czy inne NATO nie przejdzie.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Łukaszence pozostała już tylko siła”: Czy na Białorusi dojdzie do krwawej pacyfikacji demonstrantów? „Protesty znowu ogarnęły niemal cały kraj. Łukaszenko twierdzi, że są organizowane z Polski i Litwy. [...] Wcześniej minister obrony Białorusi gen. Wiktar Chrenin oznajmił, że wojsko wzięło pod kontrolę radzieckie pomniki w kraju. - W przypadku naruszenia spokoju w tych miejscach będziecie mieli do czynienia nie z milicją, tylko z armią - zwracał się do rodaków.”


Katarzyna Harabin, Rzeczpospolita, „Jesienne zmiany w szpitalach”: W związku z nadchodzącym sezonem grypowym a wraz z nim prawdopodobne zwiększeniem zakażeń koronawirusem, resort zdrowia planuje darmowe szczepienia przeciw grypie grupom zawodowym szczególnie zagrożonym. „Lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł zlecić test na Covid-19, a szpitali jednoimiennych będzie mniej. [...] Darmowe szczepienia przeciw grypie będą przysługiwać pracownikom medycznym, ale także służbom podległym MSWiA i MON. Rozbudowana ma zostać sieć laboratoriów. Dziś jest ich blisko 190, jesienią w ciągu doby będą wykonywać prawie 60 tys. testów w kierunku koronawirusa.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Były komandos współpracował z Rosją”: Kapitan Peter Debbins był żołnierzem Sił Specjalnych US Army. Został aresztowany w piątek i oskarżony o to, że w latach 1996-2011 przekazywał rosyjskiemu Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu (GRU) informacje o aktywności swojej jednostki specjalnej. „Były kapitan Zielonych Beretów Peter Debbins został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Wiele osób podejrzewa jednak, że współpraca byłego komandosa z rosyjskimi służbami była bliższa, niż wynika z aktu oskarżenia. [...] Według prokuratury miał mu przekazywać dane o innych członkach amerykańskich sił specjalnych, w tym takie, które mogły pomóc mu w rekrutacji kolejnych agentów, oraz o ruchach wojsk USA m.in. w Gruzji i Azerbejdżanie. Były komandos miał bardzo silne związki z Rosją. Jego matka urodziła się w ZSRS, Rosjanką była również jego żona, którą poznał podczas wizyty w Czelabińsku.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „<<Rysie>> dla węgierskiego wojska”: Węgry po raz kolejny postawiły na niemiecką zbrojeniówkę. Wartość podpisanej umowy pomiędzy stroną węgierską a koncernem zbrojeniowym Rheinmetall szacowana jest na ok. 2 mld euro. Dostawy bojowych wozów piechoty typu Lynx mają być realizowane od 2022 r. „Rząd w Budapeszcie oraz niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall podpisali w sierpniu porozumienie w sprawie powołania spółki joint venture, która będzie produkować bojowe wozy piechoty Lynx dla Sił Zbrojnych Węgier (Magyar Honvedseg). Umowa podpisana w miejscowości Unterliiss wpisuje się w realizowany od wielu lat plan modernizacji węgierskiego wojska m.in. o niemiecki przemysł obronny.”


Reklama

Komentarze

    Reklama