Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Korea Północna zreformowała armię; Alarmowy start F-35 w Polsce

Holenderski F-35. Zdjęcie ilustracyjne
Holenderski F-35. Zdjęcie ilustracyjne
Autor. defensie.nl

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Nadejdą trudne rozmowy": Wywiad z Liana Fix, ekspertką amerykańskiego think tanku Council on Foreign Relations. „Musimy pomyśleć o przyszłym statusie Krymu, jego demilitaryzacji itd. Jego odzyskanie środkami militarnymi i utrzymanie byłoby dla Ukrainy trudniejsze niż w przypadku pozostałych terytoriów - z wielu powodów, także z uwagi na specyficzną sytuację społeczno-demograficzną na półwyspie, nawet jeśli wielu Rosjan lub osób prorosyjskich wyjechałoby do Rosji. Tak czy inaczej, jesteśmy jeszcze daleko od tej dyskusji."

Reklama

Mateusz Czmiel, Wirtualna Polska, „Holenderskie F-35 przechwytują trzy rosyjskie samoloty. 'Zbliżyły się do polskiego obszaru'": Doszło do kolejnego incydentu lotniczego z udziałem rosyjskich samolotów. „Dwa myśliwce zostały wysłane w powietrze w celu zidentyfikowania i eskortowania formacji samolotów. Nieznany wówczas samolot zbliżył się do polskiego obszaru odpowiedzialności NATO z Kaliningradu - czytamy w komunikacie. \[...\] W Polsce uruchomiono holenderski alert szybkiego reagowania (QRA) \[...\] Od początku wojny w Ukrainie nie brakuje incydentów związanych z rosyjskimi samolotami."

Karina Strzelińska, Wirtualna Polska, „Sytuacja uległa zmianie. Kim Dzong Un podjął decyzję": Według komunikatu KCNA, dotychczasowe standardy armii zostały zrewidowane i dostosowane do obecnej sytuacji tak, by wojsko Pjongjangu stało się najpotężniejsze na świecie. „W trakcie realizacji linii i idei wielkiej Robotniczej Partii Korei, by zbudować potężną armię, wiele jednostek, oddziałów i filii Koreańskiej Armii Ludowej zostało rozbudowanych i zreorganizowanych, ważne misje operacyjne i bojowe zostały przydzielone zgodnie z nową sytuacją i warunkami, a strategiczna i taktyczna misja jednostek armii jako całości uległa całkowitej zmianie - przekazała północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA."

Reklama

Urszula Zielińska, Rzeczpospolita, „Polska armia zamawia buty sportowe za ponad 30 mln zł. Wielka umowa Wojasa": Wojas ma dostarczy wojsku sportowe obuwie. „Konsorcjum z firmą Wojas, producentem i sprzedawcą obuwia z Nowego Targu, podpisało duży kontrakt na wykonanie i dostawę obuwia dla Wojska Polskiego. Jak podał Wojas, łączna wartość kontraktu w części dla spółki ma wartość 25,9 mln zł. Została podpisana w miniony piątek z 4. Regionalną Bazą Logistyczną. \[...\] Niektórzy inwestorzy śledzący poczynania Wojasa na rynku zamówień publicznych mogli spodziewać się umowy od pewnego czasu."

Rzeczpospolita, „Rosyjski wywiad: USA rekrutują dżihadystów, którzy mają atakować w Rosji": Według Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej 60 takich terrorystów, mających za sobą doświadczenia z walk na Bliskim Wschodzie zostało wyszukanych w styczniu. „Stany Zjednoczone rekrutują najemników-dżihadystów, którzy mają przeprowadzać ataki terrorystyczne na terenie Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - pisze w komunikacie rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego. \[...\] Według wiarygodnych danych uzyskanych przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, amerykańska armia aktywnie rekrutuje bojowników z dżihadystycznych grup związanych z Państwem Islamskim i Al-Kaidą, którzy mają przeprowadzać ataki terrorystyczne na terenie Rosji i państw WNP - czytamy w komunikacie."

Reklama

Komentarze (2)

 1. PPPM

  Już wiem skąd nasi ministrowie czerpią teksty o potędze armii. Kim ma gadanego. Różnica jest taka, że Korea jest odcięta od świata, wszędzie cenzura i Koreańczycy z północy wszystko co powie Kim uznają za dogmat. Z drugiej strony ciekaw jestem konwencjonalnego starcia północy z południem. Obstawiam, że północ przegrałaby w ciągu miesiąca.

  1. Edmund

   Jak by to było takie proste jak mówisz, nie byłoby problemu Korei Północnej trwającej kilka dekad. Tak więc twoje opinie są zupełnie nietrafne.

  2. PPPM

   @Edmund Będę obstawał przy swoim. Korea Południowa po prostu przyjęła kulturę zachodnią i szanuje życie swoich mieszkańców, ale jestem przekonany, że gdyby Kim zdecydował się na atak, to zostałby zniszczony. Szkoda tylko mieszkańców Seulu, gdyż ci są w zasięgu północnokoreańskiej artylerii i w razie wojny dziesiątki tysięcy z nich zginą w pierwszych minutach wojny. Południe to rozumie.

 2. Adam S.

  „Stany Zjednoczone rekrutują najemników-dżihadystów, którzy mają przeprowadzać ataki terrorystyczne na terenie Rosji" - to by była dobra wiadomość. Obawiam się, że rosjanie jednak zmyślają.

  1. Komi

   Ja bym się bardziej obawiał, że to ruscy chcą sami u siebie coś wysadzać i oskarżać o to Zachód - mają w tym bardzo bogate doświadczenie.

Reklama