Reklama

Polityka obronna

USA wysyłają najnowsze myśliwce do Japonii

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD), w ścisłej współpracy z rządem Japonii, ogłosił 3 lipca plan modyfikacji rozmieszczenia amerykańskich samolotów taktycznych w wielu obiektach wojskowych w Japonii.

„Plan modernizacji, który zostanie wdrożony w ciągu najbliższych kilku lat, uwzględnia inwestycje w zdolności o wartości ponad 10 miliardów dolarów mające na celu wzmocnienie sojuszu USA-Japonia, wzmocnienie regionalnego odstraszania oraz wzmocnienie pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku” – czytamy w komunikacie Departamentu Obrony.

Reklama

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zwiększą swoją obecność w bazie lotniczej Kadena znajdującej się w prefekturze Okinawa. Mają one rozmieścić 36 samolotów F-15EX, które zastąpią dotychczas stacjonujące tam 48 myśliwców F-15C/D. Przez cały okres przejściowy amerykańskie siły będą nadal utrzymywać rotacyjną obecność samolotów taktycznych czwartej i piątej generacji w bazie lotniczej Kadena.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zwiększą także swoją obecność w bazie lotniczej Misawa. Zmiana będzie polegała na rozmieszczeniu tam 48 amerykańskich samolotów 5. generacji F-35A. Do tej pory w bazie Misawa znajdowało się 36 myśliwców taktycznych F-16. Dodajmy, że maszyny te są w konfiguracji „dzikich łasic” (Wild Weasel) przeznaczonych do przełamania obrony powietrznej przeciwnika. W praktyce oznacza to, że do Japonii trafiają dwa najnowocześniejsze typy myśliwców wprowadzanych przez USA.

Czytaj też

Dodatkowo baza lotniczej piechoty morskiej (Marine Corps Air Station - MCAS) w Iwakuni, korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych otrzyma kolejne egzemplarze samolotów F-35B, aby wesprzeć wdrażanie modernizacji projektu sił zbrojnych.

Jak informuje Departament Obrony USA, Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych będzie w dalszym ciągu utrzymywał stałą i rotacyjną obecność samolotów w MCAS Iwakuni, aby zapewnić niezbędne zdolności do wspierania obrony Japonii.

Reklama

Sekretarz japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi powiedział dziennikarzom w czwartek, że plan modernizacji pojawia się w momencie, gdy Japonia stoi w obliczu największego i najbardziej złożonego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej i w sytuacji, gdy sąsiednie kraje intensyfikują swoje działania wojskowe.

Hayashi zaznaczył, że dzięki tym zmianom zdolności odstraszania i reagowania sojuszu japońsko-amerykańskiego ulegną wzmocnieniu.

Czytaj też

Jak podkreśla Departament Obrony, plan modernizacji wojsk powietrznych stacjonujących w Japonii pokazuje żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę tego kraju oraz wspólną wizję obu państw dotyczącą wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Jan z Krakowa

  USA z Rosją wygrywają kazdą wojnę. Wygrały zimną wojnę z CCCP, który był formą istnienia Rosji. Wygrywają obecnie wojnę gospodarczo-przemysłową. Uzyskują korzyść na Ukrainie w sumie tanim kosztem i osłabiają Rosję na lata. No a przede wszystkim nie odbywa się to kosztem poziomu życia Amerykanów, podczas gdy w Rosji to jest na odwrót i gospodarka niedoborów kosztem Rosjan. Co do Wietnamu, pomimo głupich ograniczeń (USA wojowały jedną ręką), to była to wojna materiałowa, i znowu jak w II w. św. wygrywała gospodarka amerykańska, a "obóz pokoju i postępu" zdychał gospodarczo i nie był wstanie przez lata prowadzić tzw. eksportu rewolucji. Właśnie przez to że była to wojna materiałowa. Mają sojuszników choćby Japonię, a poza tym ta wojna z Chinami, to może w dużej części topomysł wrogów USA, a nie samych Chin? Wcale to nie jest takie pewne.

 2. radziomb

  skoro USA nie potrafia wygrac z Rosja to jak chca wygrac z Chinami? 10x potezniejszymi . przykladowo. jak zginie 10mln Chinczykow to ich to nie ruszy , a jak 10mln Amerykanow? to bedzie syndrom Wietnamu. wycofujemy sie.. juz Ukraina pokazuje ze ilosc zolnierzy i rezerw ma znaczenie

  1. Rusmongol

   To USA prowadzą jakaś wojnę z Rosją? Musiałem coś przegapić....

  2. Davien3

   radziomb jakby USA walczyły z Rosja to po rosji dawno zostałoby wspomnienie a resztki armii Putina by się broniły na Kamczatce.

 3. Rusmongol

  @radziomb. W UA największe znaczenie ma rosyjska przewagą w sprzęcie nad Ukrainą. To przewagą jak 4-8 do 1. W zależności od typu uzbrojenia. Prosty przykład UA 200 samolotów Rosja 1300 samolotów. UA czołgów 3 tys kacapy 10 tys. Itd itp.

 4. LMed

  No mają tego wszystkiego...

Reklama