Reklama

Polityka obronna

USA: parlament hojniejszy dla wojska niż Biden

Fot. US Army, Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT, 1st Cav. Div.
Fot. US Army, Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT, 1st Cav. Div.

Amerykańscy senatorowie zaaprobowali poziom finansowania amerykańskich sił zbrojnych na rok fiskalny 2022 na poziomie 740 mld USD. To o 24 mld więcej niż zawnioskował Biały Dom…

Dodatkowe środki mają zostać wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego i programy modernizacyjne. Chociaż formalnie zwiększony budżet może zostać odrzucony, to zdecydowane poparcie dla niego konserwatywnych republikańskich senatorów i bardziej umiarkowanej części demokratów sprawia, że sprawa jest raczej przesądzona. Przeciwko podwyżce wydatków - która tak naprawdę, jest podtrzymaniem dotychczasowego trendu wydatków zapoczątkowanego za prezydentury Donalda Trumpa, który zwiększał zarówno kwotę wydatków zbrojeniowych jak i ich udział w rocznym PKB kraju – wypowiadali się tylko tzw. „progresywiści”, którzy głośno mówili o tym, że wydatki na zbrojenia to wyrzucone pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na opiekę socjalną, służbę zdrowia itp. Przeważyło jednak zdanie, że zagrożenie ze strony geopolitycznych rywali – Chin i Rosji – a także utrzymujące się zagrożenie terroryzmem wymaga rozbudowy potencjału.

Budżet na rok fiskalny 2022 przewiduje m.in. rozdysponowanie niemal całości z planowanych do tej pory na wsparcie armii afgańskiej 3 mld USD na inne cele. Niewielkie kwoty zostaną tylko wydane na domknięcie istniejących kontraktów. Znajda się także środki na komisję, która ma ocenić, amerykańskie „wyjście” z Afganistanu, w tym jakie uzbrojenie dostało się w ręce talibów oraz sprawdzić na jakiej podstawie Amerykanie w tak błyskawiczny  sposób opuścili bazę Bagram, co być może stanowiło ostateczny cios dla morale Afgańskiej Armii Narodowej. O 2,7 proc. mają wzrosnąć pensje amerykańskich żołnierzy.

Reklama
Reklama

Oszczędności ma przynieść cofnięcie logistycznego i innego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tak aby USA nie były powiązane z bombardowaniami ludności cywilnej w Jemenie. Odrzucona za to możliwość wycofania się sił amerykańskich z Syrii. Około 900 żołnierzy pozostanie tam tak, aby nadal wspierać zdominowane przez Kurdów „siły demokratyczne” w tym kraju i móc przeciwdziałać ewentualnemu odradzaniu się Daesh.

Z punktu widzenia globalnego balansu sił najważniejsze są chyba właśnie te dodatkowe środki na modernizację techniczną i zakupy nowoczesnego sprzętu. W celu utrzymania przewagi technicznej nad Chinami i Rosją wszystkie rodzaje amerykańskich sił zbrojnych prowadza bowiem szeroko zakrojone programy modernizacyjne, a ich utrzymanie i doprowadzanie w kierunku seryjnie produkowanych systemów wymaga stałego finansowania.

Na koniec warto podkreślić, że propozycja gabinetu Bidena - wydatkowania 716 mld USD na siły zbrojne - oznaczałaby znaczną redukcję w porównaniu z rokiem poprzednim (2021), na który administracja Donalda Trumpa przeznaczyła 753,5 mld USD. Tymczasem to co przegłosowali senatorowie to kontynuacja polityki Trumpa i utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Ech

  "Agresywny parlament" - taki by byl tytul gdyby chodzilo o Chinczykow. : ) Ale jesli USa wydaja 800 milardow, a CHny 200, i USa wysla 10 latniskowcow kolo wybrzerzy Chin. A Ci w zamian wysla 1 zardzewialego post Rosjskiego, napiszecie "Agreswni chinczycy, zwikeszyli wydatki z 200 na 210 mirdow" Usa zas nawet jak zwiekr

  1. Xyz

   Stany nic nie wyślą choć by miały ich 30 bo Chiny są w stanie je zatopić z odległości większej niż zasięg ich samolotów pokładowych. Eh to jest naprawdę straszne. Regularnie pojawiają się artykuły na temat potencjału na Pacyfiku regularnie można czytać o tym że "Amerykanie przeprowadzili gry, ćwiczenia... I z Chinami przegrali". Ich specjaliści w prost mówią że o wygrana będzie ciężko, ci będą walczyć ze swojego terytorium Ameryka nie... Itp itd. Wojskowi straszą w Stanach że jeśli do wojny dojdzie to prawdopodobnie ja przegraja, nie bez powodu przecież przeprowadzają reformy w swojej armii. W Polsce zaś i tak wiedzą lepiej bo "ci wyślą 10 lotniskowców a ci maja jednego zardzewiałego ex radzieckiego...." Można się załamać. Kojejna bajka o budżecie bo Ameryka wydaje więcej. Kto wydawał więcej Korea Północna z Chinami czy usa, Wietnam czy USA, talibowie czy USA ale pomijając już to... Znacznie więcej niż 200 to po pierwsze po drugie na wojska wewnętrzne wydają więcej niż na armie po trzecie pieniądze te idą na modernizację i szykowanie się do tego jednego konfliktu a w USA co w całości budżet idzie na wojnę z Chinami. To już bazy rozsiane po całym świecie, x flot i gotowość do konfliktów w różnych miejscach już nie kosztuje? I na sam koniec jest coś takiego jak parytet siły nabywczej upraszczczajac w Chinach za 1 dolara kupisz/wyprodukujesz/u trzymasz więcej niż w Stanach a z własnego doświadczenia wiem że zdecydowanie więcej. Naprawdę gadanie w koło o ilości lotniskowców i budżecie a pomijanie realnych zdolności na danym obszarze jest po prostu słabe.

 2. Ech

  11 lotniskowocow a na lekarza nie ma kasy 70% amerykanow. Sluzba zdrowia droga i platna. Leki 10 razy drozsze niz w Eurpie. mocartswo

  1. qq

   Lotniskowca żadnego a na lekarza nie ma kasy 70% rosjan. Sluzba zdrowia droga i platna, mimo, że darmowa. Leki 10 razy drozsze niz w Eurpie. mocartswo

  2. Konduktor

   A my nie mamy nawet okrętów podwodny, a opieka zdrowotna jest droga, płatną, a leki 10 razy droższe niż w Rosji i w ŻE.

  3. Ehh

   To że w Rosji jest źle nie oznacza że w USA jest dobrze... Eh typowa polska ślepota

 3. Fun Funkluba Daviena

  Potęga! ...

 4. Autor

  Bedzie wojna, wszystko na to wskazuje, za 3-4 lata najpozniej

  1. odj

   Jackowski? Tu też przepowiadasz?

  2. Generał strateg

   A nie za 12-15 lat?

 5. ppk79

  bo w parlamencie rządzą republikanie a bidaen to wiadomo - lewak... :(

  1. viper

   W amerykańskim kongresie większość mają demokraci.

  2. pk79

   kongres a parlament to nie to samo.

 6. Fanklub Daviena i GB

  Nic dziwnego: Lockheedy Martiny, Raytheony, Boeingi okazały się hojniejsze dla parlamentarzystów niż wyborcy... :-))))))))))

  1. trochę inny system wartości

   Żaden parlamentarzysta w USA nie splugawi świętości za żadną kasę. Pierwszą świętością dla polityka jest stołek. W USA dostaje się go w demokratycznym głosowaniu a tymczasem w Rosji Putin zabetonowany siedzi od lat hahahah

  2. Ech

   Ten ktos ma medja tez rzadzi (np blokada prezdenta Trumpa na Twieterze) co tu mowic o malych politkach skoro to spotkalo najsijsza osobe na Ziemi- prezdenta USA?

  3. Fanklub Daviena i GB

   Najwyraźniej nie znasz angielskiego, bo byś wiedział co Amerykanie sądzą o uczciwości swoich senatorów i kongresmenów. A przecież wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. "corruption in us senate" czy dla co zabawniejszych przypadków "most crooked american politicians" (bo jest zabawne, że np. za zaledwie 10 tys. USD ktoś ryzykuje karierę polityczną, załatwiając pozwolenie w Nowym Jorku na pokaz sztucznych ogni z okazji bar-micwy syna potentata nieruchomosci...). Łapówkarstwo w USA jest nawet zalegalizowane pod nazwą lobbing... :-)))))))))))

 7. viper

  Sprytna polityka Bidena. Przedstawia projekt budżetu z cięciami wydatków na cele wojskowe, przez co nie zraża do swoich działań demokratów "progresywistów" i stojącego za nimi elektoratu. Wie jednak, że projekt ten zostanie następnie zmieniony przez większość złożoną z republikanów oraz tzw. umiarkowanych demokratów. I wilk syty i owca cała.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Napisz jeszcze, że amerykańscy podatnicy też na tym zyskali... :D

  2. viper

   Po co, skoro sam możesz napisać wszystko co ci ślina na język przyniesie.

  3. Ech ta dzika Montana

   I to właśnie piszesz.

 8. Stary Grzyb

  Panie Macieju, 740 mld to jest wzrost w porównaniu do 753,5 mld? Amerykański Senat ograniczył w pewnym stopniu (o ile ta propozycja przejdzie) szkodliwe działania administracji Bidena w obszarze budżetu militarnego USA, ale to wszystko, i na dodatek w jednym (choć bardzo ważnym) obszarze, a rozkładowe działania tej administracji mają charakter kompleksowy.

 9. V.S.O.P.

  Te 24 mld to pewnie dla górali z Synaju. A tak,racja, przecież post do wykasowania. Uszanowanie panie Admin., rączki całuję do nóżek padam.

  1. viper

   Też się dziwię, że administrator puścił taki bełkot.

Reklama