Reklama

Polityka obronna

Trzaskowski: Potrzebny przegląd bezpieczeństwa narodowego [WYWIAD]

Fot. Rafał Trzaskowski/Facebook.
Fot. Rafał Trzaskowski/Facebook.

Zamierzam podejmować inicjatywy w konkretnych obszarach związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Wojska Polskiego – mówi Defence24.pl Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP.

Jakub Palowski: W ostatnich tygodniach bardzo krytycznie oceniał Pan dokonania rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy w obszarze polityki bezpieczeństwa. Jakie są Pana główne postulaty zmian w obszarze obronności? Z jakimi inicjatywami ustawodawczymi w tym obszarze planuje Pan po wygranych wyborach wystąpić do parlamentu?  

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP: Pierwszą inicjatywą z zakresu bezpieczeństwa i obronności, jaką chciałbym podjąć, jeżeli zostanie mi powierzony mandat Prezydenta RP jest przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa narodowego. Jego zadaniem będzie oszacowanie rzeczywistego stanu bezpieczeństwa państwa, warunków zewnętrznych (zagrożeń) oraz stopnia wykonania planów i zamierzeń rządu. Proces ten będzie przeprowadzony w sposób obiektywny i ekspercki. 

Moim postulatem jest przygotowanie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Inaczej, niż prace nad aktualnym dokumentem, będzie to proces możliwie transparentny i prowadzony w dialogu ze opozycją i środowiskiem eksperckim. 

Oprócz tego zamierzam podejmować inicjatywy w konkretnych obszarach związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Wojska Polskiego. To między innymi przywrócenie do służby oficerów zwolnionych z przyczyn pozamerytorycznych, uporządkowanie modernizacji i osadzenie jej na solidnych podstawach planistycznych, w oparciu o potrzeby operacyjne Sił Zbrojnych RP oraz uregulowanie systemu kadrowego Wojska Polskiego, nowelizacja ustawy o służbie zawodowej, wprowadzenie realnej kadencyjności na stanowiskach. 

Będę dążyć również do zaniechania wydatkowania środków z budżetu MON na inne cele niż obronność, przywrócenia priorytetu profesjonalnemu szkoleniu i ćwiczeniom oraz odbudowy zdolności bojowych dywizji zdezorganizowanych w czasach rządów PiS.

Kto po wygranych wyborach będzie Pana kandydatem do pełnienia funkcji Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie to osoba z powołanego niedawno Zespołu Doradców ds. Bezpieczeństwa i Obrony Polski? 

Decyzje kadrowe będę podejmował po wygranych wyborach, opierając się na wiedzy i doświadczeniu oraz oceniając perspektywy efektywnej współpracy.

Jakie są Pana priorytety w zakresie międzynarodowej polityki bezpieczeństwa, w szczególności w ramach NATO i UE? Czy Polska powinna dążyć do zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na swoim terytorium? I jakie powinny być polskie priorytety w relacjach z USA?

NATO jest podstawą obronności Polski i należy pracować nad utrzymaniem jego spójności oraz sprawności. Silna obecność wojsk amerykańskich w Polsce i Europie jest warunkiem skuteczności Sojuszu. Udział USA w obronie Europy jest podstawą zapewnienia bezpieczeństwa naszemu kontynentowi. Dobra współpraca transatlantycka oparta na wspólnocie wartości oraz interesów politycznych i gospodarczych to priorytet polskiej polityki bezpieczeństwa. NATO i UE korzystają z tych samych zasobów w sferze bezpieczeństwa, ale obie organizacje mają odmienne zadania. Budowa zdolności obronnych UE to ciągle odległy od realizacji postulat.

Czy Polska powinna rozwijać Wojska Obrony Terytorialnej?

WOT powinny zostać podporządkowane Szefowi Sztabu Generalnego i włączone do systemu dowodzenia i rezerw armii zawodowej. Nie powinny się rozwijać kosztem innych Rodzajów Sił Zbrojnych, zwłaszcza Wojsk Lądowych i Specjalnych.

Czy realizowany od 2014 roku Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych jest prowadzony w sposób właściwy? Pana zdaniem Polska powinna dokonywać zakupów uzbrojenia przede wszystkim w krajowym przemyśle obronnym? 

Trudno znaleźć dowody na to, że polskie siły zbrojne są modernizowane. Mamy do czynienia z szeregiem chaotycznych działań prowadzonych przez niekompetentnych ludzi.

Należy mądrze wspierać nasz przemysł zbrojeniowy, tak by jego udział w budowaniu polskich zdolności obronnych był większy. Ważnym zadaniem w tym zakresie jest zniwelowanie luki technologicznej, jaka dzieli go od zagranicznej konkurencji. Wsparcie dla polskiego przemysłu nie może się odbywać kosztem jakości produktu dostarczanego Siłom Zbrojnym RP. Rząd PiS nawet nie próbował stworzyć pozorów, że wydając miliardy dolarów za granicą dąży do zabezpieczenia interesów polskiego przemysłu.

Czy w związku ze spowolnieniem gospodarczym programy realizowane przez krajowy przemysł powinny być traktowane priorytetowo, a zakupy zagraniczne, np. F-35, wstrzymane lub ograniczone?  

Programy realizowane przez polski przemysł zawsze powinny być traktowane priorytetowo, nie tylko w czasie spowolnienia gospodarczego.

Kosztowne programy zagraniczne, np. F-35 należy poddać analizie pod kątem potrzeb i sposobów finansowania. Nie mam natomiast wątpliwości, że zakup systemów Patriot powinien zostać rozszerzony do 8 baterii, bo tylko taka liczba może zapewnić realną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

Ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa państw jest obrona cywilna. Kolejne raporty NIK pokazują dramatyczny stan OC w Polsce. Przepisy prawne są tylko na papierze, brakuje ćwiczeń, infrastruktury, realnych procedur. W jaki sposób przeprowadzić reformy, aby OC działała zgodnie z jej przeznaczeniem? Czy remedium na kryzys OC mogłaby być koncepcja rozwoju obrony totalnej (na wzór państw skandynawskich) łącząca elementy bezpieczeństwa cywilnego i militarnego? 

Polityka bezpieczeństwa jest szczególną funkcją dobrze zorganizowanego państwa. Jej komponent cywilny, w tym OC jest słabo uregulowany prawnie, niedofinansowany i zaniedbany od strony organizacyjnej. Jego naprawa wymaga rozważnych i długofalowych działań w tych trzech sferach. Spójna kooperacja komponentu militarnego i cywilnego powinna być polskim modelem obrony. 

Jak Pana zdaniem powinien wyglądać nadzór nad służbami specjalnymi? Czy widzi tu Pan rolę dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego?

Polskie służby specjalne powinny zostać zreformowane. Należy wzmocnić wywiad i kontrwywiad, przystosować je do zagrożeń wojny hybrydowej i informacyjnej, zwiększyć nadzór nad działaniami ingerującymi w prawa obywatelskie i mającymi podłoże polityczne. Należy je odpartyjnić, przywrócić im profesjonalizm i stabilność kadrową. Rzecznik Kontroli Państwowej działający w ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie miał uprawnienia do kontroli służb specjalnych.

Czy Pana zdaniem stanowiska szefów służb mundurowych powinny być obsadzane kadencyjnie?

Ważnym zadaniem dotyczącym służb mundurowych będzie ich odpolitycznienie, a nawet odpartyjnienie. Kadencyjność szefów ma szereg zalet, oceniając przesłanki ograniczające powyższe negatywne zjawiska, nie jest jednak panaceum na wszelkie zło. Funkcjonalność i skuteczność państwa musi być zapewniona również przez swobodę doboru ludzi kompetentnych i służących państwu, a nie tej czy innej partii.

Jakie są Pana postulaty w zakresie polityki kosmicznej? 

Nie uważam, że powinienem mieć teraz postulaty dotyczące polityki kosmicznej. Na pewno nie wykorzystujemy potencjału jaki daje Polsce członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej, nie wykorzystuje go przede wszystkim polski przemysł. W zakresie obronnym współpracujemy w ramach NATO i UE. Planowany przegląd bezpieczeństwa państwa dostarczy rekomendacji także w tej dziedzinie.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Komentarze (89)

 1. Ggbjj

  Panu już podziękujmy, a Pan niech podziękuje wyborcom i partii

 2. Jabadabadu

  "Zamierzam podejmować inicjatywy w konkretnych obszarach związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Wojska Polskiego" – proponuję nie ograniczać się do zamierzeń. Proponuję zrobić cokolwiek, żeby Warszawa (która podobno wybrała tego pana) zaczęła przypominać europejskie miasto i nie tonęła w powodzi gó...na oraz deszczówki. To na początek.

 3. Jabadabadu

  13 lipca 2020. Wygląda na to, że na jakiś czas mamy problem pt. Trzaskowski "z głowy". Pora wrócić do rzeczywistości. Czajka czeka. Kanalizacja też. O "skuteczności" i "przydatności" straży miejskiej nawet nie warto wspominać. Coś jeszcze? A, dzika prywatyzacja się kłania.

 4. Wyborca

  O, to ten Pan co wszystkim wszystko obieca, i powie wszystko co inni chcą usłyszeć byle by tylko dorwać się do stołka. Jak realizuje swoje obietnice pokazał już w Warszawie. Zalał wszystkich fekaliami.

  1. Viggen

   Jak to mówią z szamba perfumerii nie zrobi

  2. Roman

   Trzaskowski to jak Stanisław Anioł z "Alternatywy 4": "Niech ja się tylko w tej Warszawie ulokuję! Co chcesz? chcesz w Pewexie? masz Pewex! chcesz placówkę w Paryżu? jedziesz do Paryża!".

 5. rem

  Pamiętaj synu jak wygrasz to masz przywrócić przywileje emerytalne mojego oficera prowadzącego.

 6. ed

  Potrzebny przegląd: Czajki, kanalizacji, wywózki śmieci po Polsce, paleciaków, szkolonych bojówek, elastyczności wiceprezydenta. Symbolem umiejętności tego człowieka - filologa jest przyklejanie szyby w drzwiach plastrem.

 7. Joachim

  Pytel z mocodawcami miałby miejscówkę w samym centrum stolicy.

  1. Karkoszka

   Proponuję na Rakowieckiej (najdłuższej).

 8. realizm

  Trzaskowski prezydentem katastrofa polskiej armii i polskiego systemu bezpieczeństwa. Facet obieca wszystko każdemu, a po wyborach i tak stolicą Polski będzie Berlin, my to wiemy i on to wie. Chciał delegalizować Marsz Niepodległości i nazywał jego uczestników "faszystami" - dziś już kocha narodowców. I tak w tysiącu spraw. Gość nawet nie pamięta czy był posłem i za czy głosował. Totalna "Czajka".

  1. Karkoszka

   Sorry, ale w Czajce jest inaczej: do Czajki wpływa gówno i piana, a wypływa czysta woda. W tym przypadku jest odwrotnie.

  2. Kki tyle

   Poskładaj to po Polsku , lub zmień laptop ?

  3. Karkoszka

   Po polsku pisze się z małej litery. Kończyłeś jakąś szkołę czy tylko partyjny dokształt? Dla odmiany: kształcenie i wykształcenie pisze się przez "sz" (z podstawówki).

 9. Jared

  Pan Trzaskowski powiedział: "oszacowanie rzeczywistego stanu bezpieczeństwa państwa, warunków zewnętrznych (zagrożeń) oraz stopnia wykonania planów i zamierzeń rządu. Proces ten będzie przeprowadzony w sposób obiektywny i ekspercki." Znamy te ekspertyzy. W 2011 inny Pan Prezydent z 200 "ekspertami" opracował "Białą Księgę" Jedną z głównych tez był brak konfliktu zbrojnego w Europie w ciągu najbliższych 20 lat. Mieli poprzedniego Pana Prezydenta, który powiedział"dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, później kraje Bałtyckie, a potem przyjdzie czas i na mój kraj" Ale ci "eksperci" wiedzieli lepiej niż Pan prezydent Lech Kaczyński. 2 lata po opublikowaniu "Białej Księgi" Rosja zaatakowała Ukrainę. Uchowaj nas Boże od ekspertów z środowiska Pana Komorowskiego, Trzaskowskiego itp. Bo obudzimy się w kraju przywiślańskim.

  1. Jabadabadu

   Czegóż ty od nich chcesz, człowieku? Podpisali się tylko pod tym co im inni położyli na stole. Prawdziwi autorzy tego "arcydzieła" siedzą w Berlinie i w Moskwie. Popatrz na to "zjawisko" w ten sposób i wszystko staje się jasne i oczywiste.

 10. wyPAD 2020

  Trzeba zrobić audyt obrony narodowej i rozliczyć marnotrawstwo i głupotę kaczystów.

  1. Fantasta

   BBN SOLICHA TO FARSA

  2. Kaczor

   NIK Banasia juz o to zadba NAJPIERW Błaszczak i zamówienia MON W tym BUBLE Nitrchem WZL Łucznik itd

  3. Asd

   Ten tylko się nie myli kto nic nie robi. Wiele można zarzucić obecnemu rządowi, ale nie skapienie grosza na zbrojenia. Natomiast opcja niemiecka czyli Czajkowski - wiadomo od czego...:) - likwidowała jednostki, sprzęt posiadamy doprowadzała do ruiny brakiem remontów, pieniądze na modernizację zwracała do budżetu. No i wiadomo nic się wbrew opowiadaniom bajkopisarzy nie zmieniło, wróg na wschodzie i zachodzie bez zmian. I na to musimy się szykować. Bo to tylko kwestia czasu.

 11. art

  reset ,boje sie ze to bedzie powrot generalow po szkolach sowieckich

  1. Ruski A2/AD

   Juz ich nie szkolimy Hahahaha Za to Antoni odwiedza czesto Briefing

  2. n@ti

   nie bredź ruski oficerku bo doskonale wiemy że WOT do armia Antonego, krowy przestały dawać mleko a kometa zmierza w kierunku ziemi :)

 12. Leopardzik

  Żelazna trzyma prawą stronę WISŁY Teciaki na start Pas taktyczny Białystok Przemyśl FARSA STARYCH PIERNIKÓW

  1. Kopara

   To strategia Błaszczaka i MON NIC DZIWNEGO ZE GENERAL DAŁ NOGĘ

 13. n@ti

  Baju baju Trzaskowski tylko naiwny nie pamieta utrzymywanie silnych jednostek z lewej strony Wisły a co z prawej? Raczej ściek nie będzie naturalną zaporą. Chyba że wracamy do tablic Mendelejewa i niskich zarobków w armii. Bajanie o bezpieczeństwie gdy najbliźsi to ubecja ,,Justyna''

  1. Szlafmyca

   W otoczeniu PREZESA JUŻ trzech tajników z SB Dwóch juz wyrzucił z PIS

  2. Baranek

   Najbliżsi PREZESA tez z SB Znana sprawa sekterarki generała z,WRON NIEŹLE

  3. Ruski A2/AD

   Wg IPN pseudo justyna SN NADALO W 1986 roku swoim TW W PC No wiec komu?

 14. Bosmanz Pucka

  TROLLOWANIE PISU JAK MARYNARKA WOJENNA NA BAŁTYKU HAHAHAHA

  1. Obrigado

   Napisz coś sensownego lub nie pisz wcale trollu PO!!

  2. LMed

   Ale jazgot robią niezły , jak swora psów wypuszczona z psiarni. Mówię to z uznaniem.

  3. Jadzia

   Tu wyszła słoma zbutów słoiku,leebszy pies jak kłamca !

 15. Wtms

  Przecież jego ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa jest człowiek, który dał się sfotografować w trakcie zabawy z pracownikami wywiadu Rosji.

  1. Karkoszka

   No to masz odpowiedź kim jest jego szef.

 16. 12345

  To jest jakaś tragedia. I będzie znowu 500 audytów potem anulowanie wszystkich przetargów Pis-u. Pis i PO zachowują się jak dzieci w piaskownicy bijącymi się grabkami po głowie. Żałosne są te partie. My nie możemy się kłócić i anulować zakupów sprzętu potrzebnego na przedwczoraj tak jak F-35, Himars, Patriot. Znowu Polacy wybierają mniejsze zło. Boże miej w opiece Polskę !

  1. ech...

   A kasa z modernizacji zostanie przeniesiona na zakup palet, SZ RP zaś zajmą się "upłynnianiem" g...na ze stolicy.

  2. Karkoszka

   Pora, żeby przyszedł gajowy i wypędził wszystkich z lasu. Dopóki las jeszcze istnieje.

 17. Autorex

  Teraz udaje że zna się na wszystkim, nawet na strategii obronnej. A w Warszawie z podstawowymi rzeczami sobie nie radzi. Żadnej sytuacji kryzysowej nie potrafił ogarnąć. Ale czego się spodziewać po kimś kogo jedyne doświadczenie zawodowe to polityk/nauczyciel języków?

  1. A. Muzykant

   Doświadczenie salonowe jest niebywale ważne ale na salonie i ew. w okolicznych komnatach. Na polu walki nie...

  2. Obserwator

   A z czym sobie nie poradził? Zanim rząd podjął jakąkolwiek propagandową decyzję, to władze poradziły sobie z wodą, gdzie w 15 minut spadło jej tyle, co średnio w całym miesiącu. A jeśli chodzi o ścieki, to przynajmniej HGW zaczęła i zakończyła rozbudowę największej w Polsce oczyszczalni ścieków. A co zrobił "prezydent tysiąclecia" L. Kaczyński? Zablokował wszystkie inwestycje. Jedynie zbudował Muzeum Powstania Warszawskiego, a poza tym nic więcej. Wielkie NIC. I przez całą jego kadencję ścieki spływały do Wisły codziennie i jakoś obecnym krzykaczom to w ogóle nie przeszkadzało.

  3. Karkoszka

   Bo on tu przyszedł nie po to, żeby sobie radzić, tylko po to, żeby ochronić i przykryć przewały i grabieże popełnione za czas urzędolenia jego poprzedniczki. To zadanie wykonuje celująco. Zrozumiano?

 18. joj

  pytacie sie kto w bbn moze nitras?hehe

  1. Desantowiec

   Dobre pytania Chyba to będzie zwolniony General Andrzejczak

  2. Cyberiada

   CYFROWY na BBN TO PRZECIEŻ OCZYWISTE

 19. rozpłaszczony

  Kolejny wywrotowiec . Przeglądów i strategii to już mamy w nadmiarze , począwszy od Strategicznego Przeglądu Obronnego z 2016 i 2017 roku , który minister Błaszczak wyrzucił do kosza . W odniesieniu do sił zbrojnych najlepsza byłaby kontynuacja , brak zmian dokonywanych przez kolejnych ministrów obrony czy wtrącających się do wszystkiego prezydentów Polski / mających miernych doradców/ . Co do niektórych wypowiedzi pretendenta , to racja co do obecnej modernizacji armii która jest chaotyczna , nieprzemyślana i nie przynosząca korzyści polskiej zbrojeniówce . Pomysł by już podporządkować WOT Szefowi Sztabu Generalnego uważam za szkodliwy bo spowoduje stopniową likwidację bądz ograniczenie tej potrzebnej formacji . No chyba ,że przywróci się obowiązkowa służbę wojskową i część żołnierzy w razie wojny zostanie skierowana do pilnowania zaplecza .

  1. SOWA

   To właśnie niezależność tej formacji jest "magnesem przyciągającym" ludzi do WOT. WOT jest trochę odbetonowane choć i tam bardziej ambitni dowódcy mają problemy z wdrożeniem swoich pomysłów.

  2. jm

   Jak można coś naprawić jak nie wiadomo co źle działa? Przegląd to podstawa. Po drugie prezydent ma inicjatywę ustawodawczą. Może pora przyjrzeć się niekończącym się analizom - odgórnie określić np. rok na analizę, jeżeli nie uda się dokonać zakupu to analitycy powinni spowiadać się przed zwierzchnikiem czyli prezydentem. Powinni być też z automatu prześwietleni przez wywiad wewnętrzny - bo może to krety. Po trzecie pora chyba skończyć z jednorazowymi programami i tworzyć programy "ramowe" - małe kontrakty na krótsze odcinki, gdzie każdy kolejny kontrakt jest zależny od wyników poprzedniego kroku.

 20. n@ti

  Panie Trzaskowski chciałabym się dowiedzieć o manipulowaniu w Wikipedii o przeszłości SB pseudo ,,Justyna'' jak donosi niezależna.pl- w końcu mówi pan o bezpieczeństwie narodowym.

  1. Macocha

   W otoczeniu PREZESA JUŻ zlapano 3 agentów SB A to.początek góry lodowej Chowają się w MATECZNIKU

 21. OMG

  PO już POkazało troskę o armię ! UBecki Rafalaluś przemaluje armie na tęczowo!

  1. Desantowiec

   18 dywizja PAPIEROWABO NAWET NIE,KADROWA 12 ta to BWP I ZUSKI 142 leopsrfy w BUMARZe od 2-lat Armoa BŁASZCZAKa Bo Macierewicz przynajmniej dawal nam helikoptery

 22. Obrigado

  Zamiast przeglądać powinien kupić sobie jakąś gazetę, która ma w tytule słowo "przegląd" na jedno wyjdzie. Ignorant w sprawie wojskowości. Co skasować kontrakt na Kraby, zablokować pracę nad Borsukiem etc, etc. Agent wpływu czy pożyteczny idiota?!!!

  1. Kopara

   Antonio MYŚLI to samo Zbieg okoliczności?

  2. Brasiliana

   Żołnierz Wolności po portugalsku Hahahaha

  3. oPOrtunista

   Ten Antonii, którego tak "wyróżniasz" zakupił m.in. znaczne ilości uzbrojenia dla F-16, w sumie więcej, niż wszyscy ministrowie PO przez 8 lat razem wzięci. Jasne,że wielu z obiecanek nie spełnił,ale i tak był o klasę lepszy od min. Klicha vel grabarza polskiej armii.

 23. MyPolacy !!!

  Potrzebny ???!!! Dla kogo , przecież mamy Zwierzchnika Sił Zbrojnych i on czuwa nad tym !!! Co może wiedzieć taki nieudacznik jak Trzaskoski ?!?!?! Za co się chwyci, to katastrofa, na skalę Światową !!! Ludziom mieszkania odbiera i przekazuje z powrotem mafii kamieniczników, jak jakiś mafiozo !? Może chodzi o powrót pod nadzór byłych sb-eków i wsi ??? Żeby było tak jak było ??!! Co to za kandydat , kogo on chce być kandydatem ????

  1. K.

   W takiej Warszawie go chwalą , tak samo jak jego poprzedniczkę . Jaką inwestycję przeprowadzono od początku do końca za rządów Lecha Kaczyńskiego w stolicy ?

 24. kmicic

  Z tym nieudacznikiem i szkodnikiem Trzaskowskim nie powinniście robić wywiadów przecież on się nadaje tylko do czajki jako czajkomen!

  1. Ruski A2/AD

   Ja bardzo cenie SAMOWAR

 25. Paradoks

  Duda :-Trump 5:0 wg TVP Trump Duda 370mld pln do 0 210 ATOMÓWKI 40PATRIOTY 120 samoloty DOBRZE liczę? Paradoksalnie sukces

Reklama