Polityka obronna

Ponad 15,5 tys. zgłoszeń do służby wojskowej, odkąd MON prowadzi kampanię rekrutacyjną

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

– Ponad 15,5 tys. ochotników zgłosiło się do służby zarówno w wojskach operacyjnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej w ciągu dwóch edycji kampanii rekrutacyjnej "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej": od połowy października do końca grudnia 2018 r. i w trakcie ferii zimowych w 2019 r. – poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty w Sanoku minister obrony odniósł się m.in. do kwestii liczebności Wojska Polskiego. – Kiedy zainicjowałem kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", spodziewałem się dużego zainteresowania przystąpieniem do Wojska Polskiego, ale rezultaty okazały się lepsze niż wyobrażenia. Otóż w ciągu dwóch kampanii, bo pierwsza była realizowana od połowy października do końca grudnia, a druga w okresie ferii zimowych, jeżeli zsumujemy wnioski, które napłynęły, to jest to ponad 15,5 tys. wniosków złożonych przez kandydatów do służby wojskowej, zarówno do wojsk operacyjnych, jak i do Wojsk Obrony Terytorialnej, do służby przygotowawczej – powiedział Błaszczak.

Szef MON ocenił, że jest to dobry wynik. W jego wystąpieniu zabrakło jednak informacji, ilu ochotników zgłaszało się do wojska w analogicznych okresach np. rok wcześniej albo jeszcze lepiej – w kilku ostatnich latach. Bez takich danych trudno ocenić, jak bardzo 15,5 tys. różni się od liczby wniosków składanych w przeszłości.

Defence24.pl zapytało resort obrony o informacje dotyczące rekrutacji w ubiegłych latach. Precyzyjnej odpowiedzi w środę nie dostaliśmy, prócz zapewnienia, że ministerstwo postara się zrobić takie porównanie na zakończenie kampanii (a trwa obecnie kolejna edycja związana z kwalifikacją wojskową, zaś w planach jest kolejna – prawdopodobnie w wakacje). Przesłano nam natomiast dane, z których wynika, że liczebność Wojska Polskiego na koniec 2017 r. wynosiła prawie 98 tys. żołnierzy, a na koniec 2018 r. – niemal 105 tys.

Liczby te nie obejmują żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, czyli stanowiących trzon WOT. Liczebność tego rodzaju sił zbrojnych w lutym przekroczyła 18 tys. żołnierzy, w tym 3 tys. zawodowych, czyli już uwzględnionych w przytoczonych wyżej statystykach MON.

W Sanoku szef MON odwiedził odnowioną siedzibę Wojskowej Komendy Uzupełnień i wziął udział w odprawie miejscowego 35 batalionu lekkiej piechoty, którego sztab mieści się w tym samym budynku. Batalion jest częścią 3 Podkarpackiej Brygady OT, najliczniejszej obecnie brygady WOT. Podczas wizyty na Podkarpaciu wziął także udział w ślubowaniu uczniów klas mundurowych w Miejscu Piastowym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.