Reklama

Polityka obronna

Polska planuje gigantyczne wydatki na obronność w 2023 roku

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2023 rok. Przewiduje on największe w historii wydatki na obronność.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rząd prognozuje na 2023 rok wzrost PKB o 1,7 proc., a inflację na poziomie 9,8 proc. (przy prognozowanym na 2022 rok wzroście PKB o 4,6 proc. i inflacji na poziomie 13,5 proc.). Dochody budżetu państwa zostały zaplanowane w wysokości 604,4 mld zł, wydatki w wysokości 669 mld zł, a deficyt budżetowy na około 65 mld zł.

Czytaj też

Wśród wydatków istotną pozycją będzie obrona narodowa, na którą rząd planuje przeznaczyć 97,4 mld zł (w porównaniu do tegorocznego poziomu około 58 mld zł). Jest to efektem planowanego na 2023 rok osiągnięcia ustawowego poziomu 3 proc. PKB.

Reklama

Oprócz tej kwoty na wydatki obronne zostanie przeznaczone około 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj też

Łącznie będzie to około 127-137 mld zł, co będzie niewątpliwym rekordem w III RP. Jeśli plany te zostaną zrealizowane oznacza to ponad dwukrotnie większe wydatki w 2023 roku w porównaniu do 2022 roku i ponad trzykrotnie większe niż w 2015 roku. Ma to pozwolić na sfinansowanie zakupów licznych zakupów sprzętu wojskowego oraz na zwiększenie liczebności armii. Planuje się w 2023 roku rekrutację ponad 20 tys. nowych żołnierzy, nie licząc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Tak wysoki poziom wydatków obronnych jest niezbędny m. in. do sfinansowania podpisanych w 2022 roku i przewidywanych do podpisania kolejnych umów z Koreą (m.in. czołgi K2, haubice K9, lekkie samoloty bojowe FA-50), USA (m.in. Abramsy, F-35, HIMARS, Wisła - w tym planowana II faza) i polskim przemysłem obronnym (programy Gladius, Piorun, Narew itd.). Niezbędny jest on również do sfinansowania bieżących wydatków eksploatacyjnych i szkoleniowych dla planowanej, większej liczebnie armii.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (16)

 1. TakTak

  Sytuacje graniczne (np Civid czy wojna) powoduja ze zeiwksza sie nie racjanalnosc dzialan i przywzwolenie na to.

 2. Jarema

  Chciało by się powiedzieć nareszcie władze państwa trzeźwieją po szale zakupowym za granicą, ale to małe pocieszenie ...Zastanawiające dlaczego nie zamówiono 480 szt Krabów w HSW S.A.w Stalowej Woli w Polsce wyrób sprawdzony w boju z wielką Rosją, eksportowany do Ukrainy. A śmiało bez oporów z Koreą Południową podpisuje się kontrakt na 600 szt. armatohaubicy w niczym nie wyprzedzającej polskiego wyrobu. Tempo dostaw nie ma nic do rzeczy to tak jakby znać datę inwazji na Polskę ? Nasze pieniądze mają pracować dla Rzeczpospolitej i jej obywateli import jest ostatecznością. Rząd mógł zamawiać wcześniej a zakład może i teraz zwiększyć produkcje to COP zaplecze które może nam pozazdrościć pół świata.

  1. Ktos

   bo... Koreanczycy sa w stanie zbudowac taka ilosc sprzetu w krotkim czasie a my nie. Proste. Tu nie chodzi o budowanie po 10 sztuk na rok przez 40 lat tylko mozliwie szybko.

  2. Halifax

   Koreańczycy nie chcą sprzedawać swoich K9 bezpośrednio Ukrainie. Więc te zamówienia to taki myk sprzedażowy. My dostarczamy nasze AHS Ukrainie, a Korea sprzedaje swoje AHS Polsce zachowując przy tym "neutralność" wobec Ukrainy.

 3. Grzech

  tak naprawdę to wojsko było zaniedbane przez ostatnie 25 lat i teraz mamy problem i kupujemy co się tylko uda żeby się dozbroić i chyba w ostatnich latach (jeszcze przed lutym tego roku kupiono więcej broni niż przez poprzednie 20 lat

  1. PawelPAWEL

   Grzech. A co takiego kupiono przed lutym br.?

 4. Lepka

  Jezeli 97,4 mld złoty to 3% pkb to pkb Polski w 2022r wynosi 3bln 246mld 67mln.. W 2021 pkb Polski wynosiło 2bln 622mld 2 mln.. Skąd taki duży wzrost..

  1. Bart patriota

   Pkb rośnie kwartalnie poprzez procent składany. Oznacza to, że przyrasta cały czas jesli jestesmy na plusie. Za pierwszy kwartał 2022 8.5%, drugi kwartał 5,3%. Jasne, że hamujemy ale do końca roku będziemy mocno na plusie u na tym oparte są założenia. Do tego przypomnę że zgodnie z nową ustawą rok, który następuje jest bazą do liczenia wydatków ba obronnośc. Czyli kwota wydatków na obronność brana jest za rok 2023 (z założeń ile może wynieść) a nie z roku 2022

  2. Robert0

   @czyli kreatywna księgowość, która już teraz jest na polityczne życzenie zwykłą manipulacją. Biorąc pod uwagę inflację, wskaźnik PMI dla przemysłu oraz wyliczony przez ciebie PKB to jesteśmy w regresie. PKB w Polsce rośnie dzięki komsumpcji a nie inwestycji w produkcji.

  3. PawelPAWEL

   Trzeba wiedzieć co się pisze a nie pisać co się wie. Budżet nie jest układany w oparciu o procent składany ale o liczby bezwzględne. Wiec kwota proponowana w budżecie nijak się ma do 3% pkb. Dla ekonomisty nieuka informuje, ze procent składany jest wykorzystywany przy. Wyliczaniu odsetek ale nie PkB. Do tego by coś napisać potrzebna jest wiedza a nie tylko szczere chęci. Lata 50’ XX wieku minęły bezpowrotnie chociaż aktualna władza chcaialBy zapewne powrotu do tych czasów.

 5. Gregorius

  A co robili przez ostatnie 8 lat? A tak, miliardy szły na propagandową TVP, programy socjalne, walką z niezaleznymi mediami i Komisją Europejską. Choć sami nawoływali jakie to zagrożenie jest na wschodzi, a teraz nagle się obudzili z ręką w nocniki ?

  1. Esteban

   A teraz idź na sok z buraka po dalsze instrukcje.

  2. OptySceptyk

   @Esteban A co z tego, co napisał Gregorius jest nieprawdą?

  3. SimonTemplar

   Masz słuszność ale z tymi niezależnymi mediami to ja bym się nie afiszował. Wszystekie media w Polsce są od kogoś zależne. Te lewicowe też..Jedna stacja najbardziej opozycyjna bierze finansowanie od lewicowych środowisk z USA. Także....

 6. Grzech

  Robert0 to co piszesz to niestety stek bzdur PO to rozwiazywanie jednostek WP, oddawanie pieniędzy z budżetu MON (tzw niewykorzystane środki) do budżetu centralnego (przy gigantycznych brakach w uzbrojeniu i wyposażeniu WP dla mnie dywersja za którą ktoś powinien iść do więzienia) piszesz że PIS powinien przeznaczyć pieniądze które dał na socjal (200mld) na wojsko to może PO powinno przeznaczyć pieniądze które ukradły mafie Vat-owskie za ich przyzwoleniem na wojsko pewnie podobna kwota jak ta na socjał dalej straszysz że następne pokolenia będą to spłacały to chyba lepsze rozwiązanie niż pracować w łagrach na Syberii (tak w ogóle to ciekawe skąd piszesz czasem nie z Rosji ? ja wole być biedniejszy ale żywy, nie chce żeby jacyś rosjanie czy buriaci zgwałcili moją rodzinę, a ich artyleria zburzyła miasto w którym mieszkam może ty masz inne zdanie ale radze je przemyśle)

  1. komik

   Delikatna różnica jest taka, że rozbrajanie się i cięcie wydatków na wojsko przez lutym 2014 można było uzasadnić, a po tej dacie już nie. A to w zasadzie całe rządy PiSu. Co do walki z mafiami VATowskimi, to program był przygotowywany już za PO, a PiS go tylko dokończyło i wprowadziło w życie.

  2. MMir

   komik - uzasadnić, to można wszystko :) tylko dlaczego przed lutym 2014 ? najazd na Gruzję był już w 2008 - i wtedy padły te pamiętne słowa Prezydenta, że "teraz Gruzja., jutro Ukraina... " - i mimo to uznasz za przekonujące , jak ktoś będzie uzasadniał rozbrajanie w tamtym okresie ? :) A co do "program był już w zasadzie przygotowany" to wybacz, ale jak się ma władzę, to należy coś zrobić, a nie "przygotować program" a potem latami go trzymać sobie w szufladzie - bo problem mafii VAT-owskich to przez lata istniał...

  3. Robert0

   @grzech to pisać takie bzdury jak ty. Po pierwsze PiS nie ukrócił patologii z VAT bo to pomysł rządu POPSL jeszcze z 2014 roku, mało tego pełny JPK pis wprowadził w roku 2018 zawieszając decyzję MF z 2015 tylko do największych spółek. Po drugie PiS tez rozwiązywał JW na wschodzie kraju przykładem likwidacja w Lublinie 3 BZ (tam akurat służyłem ;) w latach 2005-2007. Po trzecie 200 mld to lepiej kupic sprzęt wojskowy niz dawać za nic nie robienie patolusom z problemem alkoholowym jak i bogatym z milionowymi dochodami. Efektem była inflacja no i zauważalna niechęć częsci kobiet z dziećmi do pójścia do pracy. Efektem była w ich miejsce migracja ludzi z UA. A co do spłacania długów to nie bedzie problem pisowski tylko społeczeństwa bo jak prezes HSW zauważył to Program Krab był lepszy niż K9A1.

 7. DIM1

  Te zachwyty, nad wzrostem nakładów, proponowałbym jednak przedstawić w cenach z roku 2015. Zamiast 2023.

  1. Vixa

   A co cię to obchodzi, jak ty w Grecji mieszkasz?

  2. DIM1

   Latem w Grecji, a jesienią mogę i w Polsce. Mam w Polsce groby rodziców, dzieci i wnuki. I dopiero co skończyłem (wiekowo) być żołnierzem rezerwy Sił Zbrojnych RP. A Ty ? Przedstawiasz się, czy tak tylko, popyskować anonimowo ?

 8. MariuszZ

  Robert0- to sie nazywa odwrotna logika, zainwestowac 200mld w wojsko, ktorych by nie bylo gdyby ten socjal i podatkowe uszczelnienie nie rozbujaly gospodarki. POPSL zrobil wiecej- zgadza sie tylko w odwrotna strone, wycofal wojsko za Wisle i oddal polowe kraju bez walki. Potem druga polowa bylaby "wspierana humanitarnie" przez Niemcy i ONZ oglosilby petraktacje miedzy Niemcami i Rosja jak pomoc nieistniejacej Polsce. Chyba juz to skads znamy.

 9. OptySceptyk

  Koszt obsługi zadłużenia w 2023 wzrośnie z 22mld do 66mld. Niestety, polskie społeczeństwo nie ma pojęcia co to jest gospodarka, skąd się biorą pieniądze dlatego takie coś przechodzi bez echa, a z każdej strony słychać "daj".

  1. Szabelkajakulani

   Polskie społeczeństwo ma problemy z podstawowymi zagadnieniami z zakresu finansów i ekonomii. Od dziecka jest za to dużo religii w szkole. Natomiast - skąd masz te dane o wzroście obsługi na takim poziomie? Pamiętajmy, też że jesteśmy w stanie wysokiej inflacji - rząd pokazuje nominalne wzrosty wydatków obecnie, ale one są też napędzane wyższymi wpływami z VATu (na przykład). Wszystko ok póki gospodarka będzie na plusie, a konsumpcja się będzie nadal utrzymywać.

  2. knoxx

   Jak wykazały badania sprzed paru miesięcy, jedna trzecia polskiego społeczeństwa nie rozumie, na czym polega inflacja.

  3. OptySceptyk

   @Szabelkajakulani Koszt obsługi wziąłem z projektu budżetu, i przepraszam, bo pomyliłem się, w tym roku koszt to 26 a nie 22 mld. Z tą konsumpcją to jest trochę dziwnie - owszem, napędza wzrost, przy równoczesnym napędzaniu inflacji. Ale ja uważam, że bogactwo państwa buduje się nie na konsumpcji, a na inwestycjach i oszczędzaniu. Zwłaszcza, że ta konsumpcja jest na kredyt - najpierw rząd nas zadłuży, potem rozda część pieniędzy ludziom w rożnych tarczach itp. programach, ludzie pieniądze wydadzą i na koniec inflacja będzie rozkręcona na maksa. Ze zbrojeniami jest jeszcze gorzej, bo nasze pieniądze, wzięte z długu, pojadą do Korei i USA. Gdyby wydać je w Polsce, to przedsiębiorstwa by zarobiły, zarobili by pracownicy, podatki wróciłyby do budżetu.

 10. MMir

  To dobrze, że wreszcie zaczynamy te sprawy traktować poważnie... Tak tylko przypomnę, że w II RP zwykłe, pokojowe nakłady na wojsko są szacowane na ok 5 procent PKB,, oraz , że dzisiejsze nakłady są zafałszowane tym, że liczy się cały budżet MON, a nim są wydatki niekoniecznie zbrojeniowe ( dużą pozycję stanowią emerytury wojskowe , których np, Eurostat nie liczy jako wydatków na obronność ). Białemu gratuluję samopoczucia, ale ono może prysnąć jak zobaczy, że Rosjanie po prostu zastąpili tą garść zniszczonego sprzętu nowym, czy wyciągniętym z magazynów... a RobertowiO przypomnę, że starania poprzedniej władzy ograniczały się do pozorowania - jak coś kupiono, ro w ilości starczającym jedynie na defiladę, ale nie na wojnę. Za ro co roku robiono cyrk ze świadomym nie wydaniem części pieniędzy MON, żeby na koniec roku wróciły do budżetu, i żeby się pochwalić mniejszym deficyt, niż planowany...

  1. Bart patriota

   Sprostowanie: niewykorzystane przez mon pieniądze przechodzą do wykorzystania na kolejny rok.

  2. gregorx

   @MMir "Garść zniszczonego sprzętu" ? No to jest trolling master class.... Wydatki wojskowe II RP były wysokie, ale zostały zeżarte przez zbyt liczną jak na możliwości państwa armię. w efekcie zabrakło pieniędzy na jej modernizację. Obecna władza obudziła się raptem rok temu, wcześniej priorytetem były wydatki socjalne, nie wojskowe...

  3. Prawdziwy

   I Rzeczpospolita to Polska,szlachecka,II RP to międzywojnie, III RP to okres po 89.

 11. Hubert

  Łącznie z funduszem BGK będzie to blisko 30 mld $ więc jest to bardzo poważna kwota. Mam nadzieję, że każdego już roku na armię przeznaczać będziemy 17-20 mld USD. Izrael i Turcja zbudowały gigantyczne armie za takie pieniądze.

 12. rwd

  Inni też inwestują w wojsko, czy tylko my kupujemy armaty zamiast masła?

  1. Andreasus

   A czy inni też sąsiadują z Rosją?

 13. SAS

  Dobrze, że biednych Polaków stać bronić biednych, jak mysz kościelna, naszych sąsiadów z Zachodu.

 14. Ogame

  Emerytura wojskowa powinna być najwcześniej w wieku 55 lat. Gdzie oni znajdą tych chętnych? W Lidlu?

 15. Laky

  I super 👏💪brawo!😉😄👍

 16. Bart patriota

  wow! rekordowe są też przychody i wydatki. Pamiętam, że jak byłem na studiach to wpływy roczne do budżetu państwa wynosiły 300 mld zł., a wydatki około 330 zł. Mając tak duży budżet jak teraz naprawdę można sporo zrobić. Jeśli chodzi o wydatki zbrojeniowe Polski na 2023 r są one mega wysokie (prawie 150 mld zł). Oznacza to, że co czwarta złotówka idzie na obronę. Szok! jeszcze takiego udziału nie pamiętam.

  1. Chyżwar

   Ba. Tylko, że granicząc z rosją wyższy procent PKB na obronność powinien być od dawna. A już ruski wjazd do Gruzji powinien był nawet największym pacyfistom wylać kubeł zimnej wody na łby.

  2. Thorgal

   Trzeba się pozbyć tego sowieckiego złomu raz na zawsze. Może nowoczesny sprzęt przyciągnie więcej młodych ludzi do wojska. Oby tylko nasi decydenci wykorzystali to w 100%.

  3. Robert0

   @Bart - tak, zwłaszcza że w Korei załatwiliśmy sobie dług a nie tylko sprzęt. BGK wystawi obligacje na "zakup" a przyszłe pokolenia będą to spłacać. PKB za pisu nakręciła gotówka zasilająca przez 7 lat socjal. Gdyby te ponad 200 mld PLN zasiliło budzęt MON to bylibyśmy potęgą militarną i bez obaw o to czym walczyć. A tak czas zmarnowany, armia w rozsypce bo nie skadrowana w wielu związkach taktycznych i niezmodernizowana. Rząd POPSL za nieporównywalnie mniejsze pieniądze zrobił znacznie więcej, z wyjątkiem pozbawienia wojska ZSW. Zdajesz sobie sprawę, że sprzęt zamówiony przez MON dotrze w całości do 2040 roku np K2PL i K9? Wtedy to będzie rzęch jak dzisiaj 2S1 lub T72.

Reklama