Reklama

Polityka obronna

Niemcy zintegrują system obrony przeciwlotniczej z Polską?

System IRIS-T SL.
System IRIS-T SL.
Autor. Boevaya mashina/Wikipedia

Amerykański koncern Northrop Grumman planuje podjęcie współpracy z niemieckim Diehlem, w celu sprawdzenia możliwości zintegrowania używanego w Niemczech systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM do integracji z systemem IBCS. Takie samo rozwiązanie, dla zestawów Patriot i Narew, wprowadza już Polska.

O planach porozumienia Northrop Grummana i Diehl Defence poinformował portal Hartpunkt. Umowa ma doprowadzić do zbadania możliwości zastosowania systemu IBCS w zestawie IRIS-T SLM. Ten system przeciwlotniczy, wykorzystujący pociski o zasięgu około 40 km, został zakupiony przez Niemcy, Słowenię, Łotwę i Estonię w ramach inicjatywy ESSI, jest też używany bojowo na Ukrainie.

Jest to już druga umowa Northrop Grummana dotycząca systemów dowodzenia i łączności, jaka może zostać zawarta z niemieckim koncernem zbrojeniowym w ostatnim czasie. W ubiegłym roku podpisano porozumienie z Rohde&Schwarz, obejmujące między innymi zbadanie możliwości współpracy dotyczącej łączności między samolotami 4. i 5. generacji (w domyśle Eurofighter i F-35, oba służą lub będą służyć w Luftwaffe) oraz z obroną powietrzną.

Reklama

To porozumienie jest jednak interesujące również z polskiego punktu widzenia. Gdyby Niemcy zrealizowali zamiar integracji IRIS-T SLM z IBCS oraz pozyskali ten system dla Patriotów (Berlin planuje ich dalsze wykorzystanie i modernizację, włącznie z zakupami radarów LTAMDS, więc IBCS to naturalny wybór na tym etapie rozwoju systemu), uzyskaliby system zdolny do ścisłego współdziałania z polskimi zestawami Narew (z pociskami CAMM-ER) i Wisła. W dodatku działający na bardzo podobnych zasadach.

Reklama

Jeśli zarówno polskie, jak i niemieckie baterie Patriot, CAMM czy IRIS-T SLM będą zintegrowane z IBCS, to pomiędzy systemami obu państw będzie możliwość wymiany danych o jakości pozwalającej na kierowanie ogniem. Innymi słowy – cel wykryty przez polski radar mógłby zostać zwalczany przez niemieckie baterie i odwrotnie. Oczywiście jeśli Niemcy zdecydują się na zrealizowanie integracji z IBCS, bo na razie jest to rozważane.

Czytaj też

Warto jednak dodać, że architektura takiego systemu byłaby bardzo podobna do polskiej. Obecnie bowiem niemiecki system IRIS-T SLM zintegrowany jest z krajowym systemem obrony powietrznej (produkcji Airbusa), który – według serwisu Hartpunkt – dostosowany ma być też do wsparcia kierowania ogniem zestawami bardzo krótkiego zasięgu. Polska wprowadza na wyposażenie systemy Mała Narew, a w przyszłości Pilica+, który połączy warstwy krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, włącznie z systemem zwalczania bezzałogowców. Zdolność wykorzystania polskiego C2 ma też zachować polski system Narew w docelowej konfiguracji, zintegrowany z IBCS.

Reklama

Agencja Uzbrojenia niedawno podpisała umowę na dostawę komponentów systemu IBCS dla sześciu baterii systemu Wisła (z pociskami PAC-3 MSE) i 23 baterii Narew (z pociskami CAMM-ER). Umowa obejmuje też integrację z polskimi sensorami i wyrzutniami Narew i opiewa na kwotę 2,53 mld dolarów, zostanie zrealizowana do 2031 roku. Warto dodać, że do IBCS w drugiej fazie Wisły będą dostarczane polskie systemy łączności oraz kabiny dowodzenia. Do Polski dostarczono już natomiast elementy IBCS zamówione w pierwszej fazie programu Wisła.

W rozmowie z Defence24.pl prezes Northrop Grumman Kathy Warden mówiła o możliwości zastosowania IBCS w promowanym przez Niemcy programie ESSI: „Zdecydowanie uważam, że Zintegrowany System Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej działa najlepiej, gdy jest zintegrowany na poziomie międzynarodowym. Ten system o otwartej architekturze umożliwia i faktycznie ułatwia integrację suwerennych zdolności i może łączyć ze sobą systemy różnych krajów. Właśnie o to chodzi Stanom Zjednoczonym w ramach współpracy z sojusznikami, że jeden system, taki jak IBCS, ułatwia integrację i dzielenie się wspólnym obrazem operacyjnym w celu obrony przestrzeni powietrznej.(…) Myślę więc, że wizja tego projektu może być łatwo spełniona przez IBCS. Polska jest już teraz w stanie zintegrować się z taką architekturą, ponieważ wybrała IBCS”.

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (18)

  1. Prezes Polski

    Ale idiotyzmy wpisujecie. Związanie militarne Niemiec i Polski to nasze zabezpieczenie na wypadek ich problemów wewnętrznych i braku możliwości wywiązywania się ze zobowiązań wobec NATO. Lepiej mieć sojusznika, z którym dzielimy opl, czy potencjalnego zdrajcę?

    1. szczebelek

      Wyobraź sobie, że tak zwany prorosyjski rząd AFD ma możliwość wyłączenia IBCS w obu państwach naraz i wtedy zabezpieczenie staje się faktem

    2. Davien3

      szczebelek a ty wyobraź sobie że nie mogą tego zrobic tak jak Polacy nie moga tego samego zrobic Niemcom I nagle teraz AfD jest prorosyjska ? A nie tak dawno twierdziłeś ze to bajki i propaganda EPL:))

    3. Rozczochrany74

      O wiele bardziej prorosyjska jest niemiecka socjaldemokracja i chadecja czyli partie od dawna rządzące w Niemczech. A gazociąg Nord Stream to się sam wybudował?

  2. Griaule

    Tak właśnie, droga koalicjo 13 grudnia. Zamiast bredzić o przyłączaniu się Polskie do mitycznej europejskiej tarczy, której nie ma i przez wiele lat nie będzie, trzeba pozwolić Niemcom podłączyć się do polskiego IBCS. Pod warunkiem, że ładnie poproszą i dużo zapłacą, bo skorzystali by na tym ogromnie, a ew. korzyść polska byłaby z oczywistych względów mizerna.

    1. Rozczochrany74

      Podpięcie się Niemców pod polski system kierowania obrona przeciwlotniczą oznacza jego wyłączenie w czasie wojny .Nieważne z kim ta wojna będzie. Po prostu Niemcy maja swoje interesy w których poświęcą Polskę za dobrą cenę.. Pomijam już fakt że może dojść do wojny Polski z Niemcami.

  3. Seb66

    Mnie ciekawi coś innego. Niemcy UNIEZALEŻNIAJĄC się od UISA mają mieć też ARROW3. I jak to się będzie mieć do potencjalnego wprowadzenia u nich ICBS? Kolejna integracja - tym razem ARROW'a w ICBS?

    1. Davien3

      Seb system Arrow-3 powstał przy współpracy USA więc jakie uniezaleznianie sie?:))

  4. Vixa

    Nihoo, masz rację, niemieckie baterie zintegrowane z IBCS stacjonujące na terenie Polskiii wpięte w nasz system, POD POLSKĄ KONTROLĄ ma jak najbardziej sens. I odwrotnie oczywiście też. Ale tylko na takiej zasadzie.

    1. Davien3

      Vixa jak co to wpiete w NATOWSKI system OPL a nie Polski i pod kontrolą NATO a nie Niemiec czy tym bardziej Polski

  5. Obiektywny

    Całkowita bzdura :). To jest korzyść jedynie dla jednej strony, logicznie rzecz biorąc zakładamy że zagrożenie na chwilę obecną jest jedynie ze wschodu więc każdy pocisk wystrzelony z terytorium Rosji musi przelecieć najpierw nad terytorium Polski nie poleci nigdy od strony Niemiec w nasza stronę. Więc naprawdę nie wiem jakie pociski miałyby być wykryte najpierw przez radary Niemiec, nie widzę żadnych plusów takiego układu, chyba że część baterii niemieckiego systemu byłaby rozmieszczona na naszym terytorium i podlegała polskiej jurysdykcji wtedy ma to sens, wszelkie inne kombinacje oznaczają jedynie zabezpieczenie terytorium Niemiec za pomocą sąsiada nad którym najpierw polecą wrogie pociski

    1. Davien3

      Obiektywny, Niemcy maja np lepsze radary od baterii Arrow zdolne do wykrywania celów daleko poza naszym zasiegiem Więc zysk jest obustronny. Do tego akurat pociski manewrujące nie musza wcale leciec nad Polska ale np wleciec nad Polske od strony Niemiec, Rosjanie juz takie numery robili

  6. easyrider

    Fajnie. Czy zatem rozkaz użycia naszych efektorów będzie wydawany z Berlina? Zjednoczona pod berlińskim butem Europa?

    1. tkin ważny

      Zjednoczona Europa jest jak najbardziej ok. Pod jednym dowództwem to normalne, bo teraz każdy rządzi jak chce i g... z tego wynika. Jak na razie Niemcy się nie garną do rządzenia, bo oznaczałoby, że musieliby najwięcej włożyć, a szkoda bo mają z czego. Polska mogłaby zarządzać środkowo wschodnim teatrem działań przy założeniu, że mielibyśmy ponad połowę sił, ale gów. .. bo tu siedzą Amerykanie i mają wszystkiego 10 tys. i to oni będą się szkolić w dowodzeniu. Easirider myśl głową a nie tym co ma każdy rusek zamiast głowy uszankę i gwiazdę.

    2. Dudley

      A nie martwi ciebie że rozkaz jest wydawany w Pentagonie?

  7. Robs

    Pomysł dobry pod warunkiem, że każdy kraj będzie miał suwerenną możliwość kontrolowania swojej części systemu ewentualnie korzystając z zasobów sasiada w nagłej potrzebie.

    1. Dudley

      Suwerenną możliwość kontrolowania systemu ma ten którego należą prawa własności intelektualnej. Czyli rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki, bo to na jego zlecenie i za pieniądze amerykańskiego podatnika system opracowano.

  8. OptySceptyk

    Bardzo dobra informacja. Gdyby do tego doszło, nasze systemy mogłyby bez przeszkód współpracować z ich systemami, co zwiększa wspólne bezpieczeństwo.

    1. Seb66

      #Optysceptyk. Maxz duzo racji. W szczegolnosci gdyby np. krwiożercza Portugalia chciała zaatakować Polskę! Wtedy obrona plot Niemiec bardzo by się NAM przydała!

  9. MarD

    I to jest bardzo dobra wiadomosc

    1. Seb66

      Tzn jaka?

  10. KrzysiekS

    UPS to jednak mieliśmy rację!!!!

  11. xdx

    IBCS jest podobno na stole bo - odrazu mowie tylko takie słuchy - iż Ukraina dostała okrojoną wersję IBCS i IRIS jest w nią wpięty - ile w tym prawdy to i tak teraz nikt nie potwierdzi ale może za jakiś czas się dowiemy. Do tego dochodzą zamówione F-35 no i chyba najważniejsze w tym wszystkim planowana fregata F127 Aegis do którego przymierzane są systemy Kanadyjski BMD Ballistic Missile Defence jak również rozważane są inne założenia np IBCS

    1. Davien3

      @xdx Ukraina nie dostałą zadnej okrojonej wersji IBCS ani zadnej w ogóle wersji bo żaden z jej systemów OPL nie jest do tego przystosowany Okrety nie beda napewno w IBCS bo to system czysto ladowy , flota USA ma własny analog nazwany NIF-CA. F-35 w Niemczech bedą wyłącznie do Nuclear Sharing, a nie jako latajace sensory

  12. Edmund

    Potencjał USA jest większy niż wszystkich europejskich państw NATO. Poza tym systemu analogicznego do ICBS nie ma. Gdyby chcieć mieć inny to lata badań i inwestycje na mld z niewiadomym skutkiem. Poza tym ICBS to system dopiero wchodzący na użytek, który będzie dalej rozwijany. Polska mając ICBS jest najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem NATO w Europie w zakresie zintegrowanej obrony powietrznej. Inne narodowe systemy obrony powietrznej to tylko oddzielone od siebie elementy tej obrony, nie współpracujące ze sobą.

    1. Essex

      Tak tak, nie wiem czemu wam w MON wymyślają takie bzdury...najnowocześniejszy system do którego Polska sama nic nie może zrobić, nic......zapłacić miliony za możliwość użytkowania.....najbardziej zaawansowany system i obrona w Nato? serio? przy jednej czynnej operacyjnie baterii Pstriot i jednej Camm.....no potęga....

    2. Dzejro

      Essex, Tobie umyka ze my na jednej baterii nie poprzestamy czy tak średnio?

  13. Essex

    Nie ma to jak kupić system IBCS do którego pełnia praw, modernizacja, implementacja...należa do obcego paśńtwa, jeszcze się tym szczycić ...jakoś kolejka po ten system nie stoi....moze dlatego ze inni cenią sobie suwerennośc

    1. szczebelek

      A jaki system ma Francja?

  14. Vixa

    I po co MY mielibyśmy to robić?!? Nasze rakiety będą chronić Niemcy i kto za to zabuli? Kto uzupełni zapasy na czas? Znając obecny rząd, to pewnie sami to Niemcom zaproponujemy i dorzucimy rakiety gratis. Te produkowane w Niemczech oczywiście...

    1. DanielZakupowy

      A dlaczego nasze rakiety miałoby chronić Niemcy? Mógłbyś wyjaśnić swój tok, że tak powiem, rozumowania? :)

    2. SandF

      W razie wojny Niemcy przesuną sporą część swojej obrony przeciwlotniczej do nas. Choćby dlatego. Pomijam sytuację, że ich patrioty stacjonowały koło Zamościa i nie było żadnej integracji, oni chcieli nas włączyć do ich systemu, bo my nie mieliśmy żadnego. Sytuacja bez sensu. Ale najlepiej, żeby więcej państwo poszło w ten system, wtedy mamy skalowalny bąbel antydostępowy.

    3. Nihoo

      @DanielZakupowy - geografia. Pociski/samoloty lecące z Rosji wlecą najpierw w przestrzeń Polski (ewentualnie krajów bałtyckich), dopiero w niemiecką. A wtedy nasza OPL będzie musiała zareagować.

  15. Thorgal

    Żeby Niemców trzymać w ryzach to ja bym wcale nie przykładał ręki do tego aby Niemcy mieli dobrą OPL....

    1. WisniaPL

      Bez sensu. Chyba oczekujemy od nich, że ofensywne patrioty będą rozstawione w Polsce więc dobrze żeby były zintegrowane z naszym systemem.

    2. Thorgal

      @WisniaPL @ Krzysztof33 Chcecie powiedzieć że Niemcy kolaborujące z Ruskimi pod parasolem USA i NATO nie są zagrożeniem dla nas??

    3. Nihoo

      @WisniaPL a od kiedy to broń przeciwlotnicza i przeciwrakietowa jest "ofensywna"? Taka integracja jest oczywiście dobra, ale pod względem geograficznym lepsza dla Niemiec niż dla Polski. Co by nie było, jesteśmy ich pierwszą linią obrony. Dlatego taka integracja powinna iść dalej i obejmować stacjonowanie (nawet rotacyjne) niemieckich systemów przeciwlotniczych w Polsce i krajach bałtychkich jako kontyngent NATO.

  16. DDR

    Jeżeli Polska myśli realnie o obronie swoje kraju to musi się trzymać jak najdalej od NRDfenu

  17. Thorgal

    Niech sobie sami amerykanie z Niemcami robią tam integrację, mam nadzieję że Polacy nie przyłożą do tego ręki...

    1. Krzysztof33

      Zintegrowana obrona powietrzna NATO pozwala na skuteczną osłonę nieba, ale Rosjanie będą robić wszystko, żeby do tego nie doszło.

  18. Davien3

    Jak widac IBCS wbrew temu co bajali niektórzy powoli staje sie standardem w NATO.

    1. Essex

      Czym? Wez juz skończ te bajki, jsk ba razie tylko my kupilismy....jak w NATO jesty tylko jeden kraj to faktycxnie potega!

    2. DanielZakupowy

      No właśnie wydawało mi się, że "eksperci" tu na portalu, ustalili, że IBCS jest bez sensu i tylko podnosi koszty, a jest zaprojektowany na amerykański wymiar, a nie np. nasz. A tu proszę... Pewnie Niemcy nie czytają tutejszych komentarzy :)

    3. szczebelek

      Niemcy są drugim państwem w Europie, który myśli o pozyskaniu IBCS, więc mamy dwa państwa, więc tak standard.

Reklama