Reklama

Polityka obronna

Niemcy ze zgodą na zakup F-35

Autor. Forsvaret/Twitter

Agencja Reuters poinformowała o wydaniu zgody przez USA na zakup samolotów wielozadaniowych V generacji F-35A na potrzeby niemieckich sił powietrznych. Samoloty te będą częścią inwestycji w nowy sprzęt dla Bundeswehry o łącznej wartości 13,85 mld USD, poinformowała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sama cena nabycia F-35 wraz z bogatym pakietem logistycznym ma się zamknąć w kwocie maksymalnie 8,4 mld USD. Niemcy chcą docelowo pozyskać 35 sztuk F-35 w celu zastąpienia starzejących się myśliwców bombardujących Panavia Tornado, które obecnie jako jedyne niemieckie maszyny mogą być nośnikiem broni jądrowej. Zdolność ta (mimo wielu głosów antyatomowych wewnątrz samych Niemiec) jest na tyle kluczowa dla wojskowych i polityków, że zdecydowano się na zakup maszyny odrzuconej wcześniej czyli waśnie F-35. Wcześniej Niemcy planowali zakup Eurofigther Typhoon, jednak jeszcze nie został ukończony proces jego certyfikacji jego pod kątem użytkowania bomb B61. Dodatkowo same efektory mają niedługo zostać zmodernizowane, co wykluczyłoby używanie ich przez dotychczas posiadanych myśliwców.

Czytaj też

F-35 zostaną pozyskane w ramach procedury FMS, o czym mówiono już w czerwcu tego roku. Myśliwce miałby trafić do użytkownika w 2026 roku, jednak aby to się udało konieczne było określenie się Niemiec w kwestii zamówienia na nie do końca tego roku. Podczas konferencji ILA 2022 poinformowano, że F-35A dla Niemiec będą skonfigurowane zgodnie ze standardem Block IV B TR 3 (Technology Refresh), który obejmuje m. in. nowy komputer i zmodernizowany radar oraz nową konfigurację kabiny i liczne modyfikacje oprogramowania. Podniesione zostaną również zdolności do realizacji zadań walki elektronicznej.

Reklama

Czytaj też

Zakup jest jednym z pierwszych projektów w ramach wydatkowania specjalnego funduszu o wartości 100 mld euro, przeznaczonego na modernizację Sił Zbrojnych Niemiec, zapowiedzianego przez kanclerza Olafa Scholza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Reutersa niemiecka komisja budżetowa miała zatwierdzić finansowanie m.in. tego zakupu oraz szyfrowanych radioodbiorników cyfrowych i karabinów szturmowych w kwocie 10 mld euro. Fundusz ten ma pozwolić na przywrócenie zdolności niemieckiej armii po dziesięcioleciach wyniszczenia po zakończeniu zimnej wojny.

„Prawdopodobnie nie wystarczy to do wypełnienia luk, które pojawiły się w ciągu ostatnich lat, ponieważ zaniedbaliśmy zamówienia"- powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

F-35A podczas próbnego zrzutu bomby jądrowej B61-12
F-35A podczas próbnego zrzutu bomby jądrowej B61-12
Autor. USAF

W skład pakietu dla Niemiec związanego z zakupem F-35 wejdzie:

  • 35 samolotów F-35A Joint Strike Fighter
  • 37 silników Pratt & Whitney F135-PW-100 (35 w samolotach i 2 zapasowe)
  • 75 pocisków powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Block II+ Sidewinder
  • 30 ćwiczebnych AIM-9X Block II Sidewinder Captive Air Training Missile (CATM)
  • 15 modułów naprowadzania pocisków AIM-9X Block II+ Sidewinder Guidance Control Unit15 modułów naprowadzania pocisków AIM-9X Block II+ Sidewinder Guidance Control Units
  • 5 modułów naprowadzania AIM-9X Block II Sidewinder CATM Guidance Units5 modułów naprowadzania AIM-9X Block II Sidewinder CATM Guidance Units
  • 105 rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 Advanced Medium Range Air-to-Air Missile (AMRAAM); 4 moduły naprowadzania rakiet AIM-120C-8 AMRAAM
  • 75 pocisków manewrujących AGM-158B/B2 Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range (JASSM-ER)
  • 2 pociski testowe AGM-158 Inert JASSM wyposażone w Test Instrumentation Kit (TIK)
  • 2 AGM-158 JASSM Separation Test Vehicle (STV)
  • 344 bomby naprowadzane GBU-53 Small Diameter Bomb (SDB-II)
  • 3 testowe GBU-53 SDB-II Guided Test Vehicles (GTV)
  • 8 treningowych bomb GBU-53 SDB-II Captive Carry Reliability Trainer (CCRT)
  • 162 bomby BLU-109 2000LB Hardened Penetrator Bomb do kierowanych bomb GBU-31
  • 264 bomby MK-82 500LB General Purpose (GP) Bombs do przebudowany na kierowane GBU-54
  • 6 ćwiczebnych MK-82 Inert Filled GP Bombs
  • 30 ćwiczebnych BLU-109 Inert 2000LB Hardened Penetrator Bombs
  • 180 zestawów KMU-557 Joint Direct-Attack Munition (JDAM) do budowy bomb kierowanych GBU-31
  • 246 zestawów KMU-572 JDAM Tail Kit do tworzenia bomb kierowanych GBU-54.
Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF
Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF
Reklama

Komentarze (11)

  1. Hmmm.

    Niemcy zamowili prawie 4 lata po nas, a terminy mają prawie, jak my. Ciekawe jakie ceny dostaną? Zeby się znowu nie okazało, że my mamy sprzęt ze złotymi nakrętkami, dlatego tak drogo.

    1. Diki

      my block 4, niemcy block 3 tr-3, to spora roznica.

    2. gregorx

      @Diki To to samo, TR-3 to standard wyposażenia elektronicznego (hardware), a Block 4 powiązanego z nim oprogramowania (software). Oo IV kwartału 2023 z linii produkcyjnej będą schodzić maszyny w nowej wersji czyli Block4 (TR-3), Niemcy otrzymają pierwsze maszyny 2 lata później niż Polska więc skąd absurdalny pomysł że otrzymają samoloty w starszej niż nasza (i już nie produkowanej) konfiguracji???

  2. 7TP

    Ja bym Niemcom ich nie sprzedał.

  3. Diki

    Polska zamówiła block 4 więc czeka dłużej. Niemcy zamówiły block 3 TR-3 więc będą mieli szybciej (lub tak jak my). W artykule jest błąd TR-3 odnosi się do blocku 3!! Block 4 to duże zmiany w stosunku do block 3 TR3, większość jest tajna, ale największa znana to ulepszone komoru zbrojenia, do 6 rakiet A2A (poprzednio do max 4).

    1. Czytelnik D24

      " Podczas konferencji ILA 2022 poinformowano, że F-35A dla Niemiec będą skonfigurowane zgodnie ze standardem Block IV B TR 3" - to jakie znowu Block III?

  4. Filemon19

    Podsumowując 72 pocisków JASSM ER to chyba namiastka uderzeniowa? Bo do czego f,35 będą im służyć ? do walki wręcz z aim9x Żenada

    1. LOUT

      Żenadą to pozwolę sobie nazwać komentarz kolegi, niestety! Niemcy kupują te F35 tylko z jednego względu - do zastąpienia Panavia Tornado IDS z Buechel w Nuclear Sharing! Ten samolot ma przenosić/używać bombę atomowa B-12 a reszta to tylko dodatek. Niemiecki cruise-missile Taurus(Luftwaffe posiada 600 sztk.) nie jest zintegrowany z F35, wiec dlatego jest JASM-ER. To samo z Meteor, więc rakiety amerykańskie do F35. To są małe ilości do małej ilości samolotów, z których może połowa będzie użyta(teoretycznie0 do innego celu niż B-12.

    2. LOUT

      Chodzi oczywiście o bombę B61 Mod/Mark 12, żeby nikt się zaraz o taka pierdołę nie czepiał.

  5. Filemon19

    Podsumowując konferencje macron schiltx w Paryżu miesiąc temu Oba kraje nie użyją bomby atomowej nawet gdy atakowane No teraz to rozumiem SPD w końcu przekonało Macrona ,,,

  6. gregorx

    @Hmmm Co Ty pleciesz? Dostawy samolotów ruszą po 4 latach od sygnowania kontraktu (2022-26) tak samo jak w przypadku Polski (2020-24). A ceny są takie same dla wszystkich zamawiających w ramach procedury FMS.

  7. Darek

    Gdzie komentarze ,,demokratów” miejscowych, że bez przetargu no i o zgrozo z ,,półki” :))?!

    1. szczebelek

      Niemcy mogą, bo many podwójne ramki xd

  8. szczebelek

    Zanim zaczniecie pisać, że Niemcy dostaną prędzej to jednak tak nie będzie my swoje dostaniemy wraz z przeszkolonymi w USA polskimi pilotami w 2025-2026 po 4-6 naszyn rocznie. Bułgaria dostanie 16 F16 w ciągu czterech lat, a Niemcy w 2026 dostaną swoje pierwsze maszyny dla szkolenia pilotów, które potrwają do 2027-2028 roku oraz harmonogram dostaw będzie podobny. Zamówienie dwa lata później, szkolenia naszych na pierwszych F35 dla Polski mają się rozpocząć w 2024 roku, Niemców 2026 roku. Niektórzy pisali tak jakby Niemcy mieli 35 F35 dostać od razu bez szkolenia pilotów w 2026 roku 😂🤣mówię o ostatnim albo przed ostatnim artykułem dla F35 dla Polski albo Niemiec.

  9. podajnik

    Właśnie gdzie komentarze liberalnej demokracji, że to za drogo. Że szkoda pieniędzy, że Grippeny są tańsze.

  10. LMed

    Hmmm... dużo i pewnie szybko.

  11. Golf

    O rany ! Tylko czy Niemcy to przemyśleli ? przecież to może strasznie zdenerwować ich...partnera Putina ! I co wtedy ?

Reklama