Reklama

Siły zbrojne

Czesi negocjują zakup najnowszego Leoparda

Autor. Fric.matej/Wikipedia

Czeski rząd powierzył tamtejszej minister obrony Janie Černochovej rozpoczęcie negocjacji dotyczącej pozyskania dla wojsk lądowych Leopardów 2A8 w ramach wspólnego zakupu z Republiką Federalną Niemiec. Planuje się pozyskanie około 70 egzemplarzy tego najnowszego wariantu Leoparda 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Włączenie się Czech w zamówienie Leopardów 2A8 dla niemieckiej armii pozwoli na zmniejszenie ceny pojazdu, skrócenie czasu dostaw oraz zapewne uruchomienia nowej linii produkcyjnej, która będzie konieczna do przyspieszenia procesu powstawania nowych czołgów. Oprócz Czech i Niemiec jeszcze jeden kraj ma wyrażać zainteresowanie zakupem Leopardów 2A8, jednak nie został on określony (być może jest to Holandia). Pozyskanie przez Czechy 70 czołgów ma pozwolić na zastąpienie używanych dotychczas T-72M1/M4CZ oraz możliwe, że także Leopardów 2A4, chociaż tutaj ma być rozpatrywane ich ewentualne zmodernizowanie.

„Kiedy obejmowałam urząd, dałam jasno do zrozumienia, że ciężka brygada jest jednym z moich priorytetów. W przypadku Leopardów są to czołgi, które łączą najlepsze sprawdzone w boju poprzednie wersje 2A4, 2A5, 2A6 i 2A7 i wyraźnie należą do najnowocześniejszej technologii. Wierzę, że negocjacje z Niemcami zakończą się sukcesem, a nasi żołnierze otrzymają nowoczesny sprzęt, na jaki zasługują i który przyczyni się do ogólnego potencjału obronnego naszej ojczyzny" – powiedziała po posiedzeniu rządu minister obrony Jana Černochová.

Reklama

Czytaj też

„Czołg Leopard najlepiej spełnia wymagania ACR dla nowoczesnego czołgu dostępnego na obecnym rynku, z wystarczającą siłą ognia, mobilnością i wysokim stopniem ochrony załogi. Jednocześnie jest to czołg, który jest używany w kilku armiach NATO i nie ma potrzeby dalszego jego rozwijania" – mówi płk Ján Kerdík, dyrektor Departamentu Rozwoju Wojsk Lądowych.

„Same negocjacje dopiero się rozpoczęły, więc podawanie szczegółów byłoby nietaktem. Jednak, przynajmniej w przybliżeniu, można powiedzieć, że będzie około 70 czołgów i spodziewamy się, że cena będzie rzędu dziesiątek miliardów koron. Oczekujemy dostawy czołgów do końca tej dekady" – podsumowuje pułkownik Kerdík.

Czytaj też

Wersja A8 ma powstać na bazie węgierskiego Leoparda 2A7 HUN, a nie jak można by podejrzewać niemieckiego czołgu w wersji A7+. Nowa wersja czołgu odznaczać się ma nowym pakietem opancerzenia, który ma zapewniać ochronę przed wieloma typami efektorów przeciwpancernych włącznie z minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ochrona załogi ma być dodatkowo wzmocniona dzięki integracji systemu ochrony aktywnej EuroTrophy dostarczanego przez spółkę joint venture EuroTrophy GmbH, utworzoną przez KMW, General Dynamics European Land Systems (GDELS) oraz Rafael Advanced Defense Systems. Wóz otrzyma także nowe systemy kierowania ogniem, świadomości sytuacyjnej oraz łączności. Wymiani ulegnie także silnik, na nowszy o mocy 1600 KM zapewne w celu kompensacji wzrostu masy nowego opancerzenia oraz poprawy ogólnej mobilności. Także pomocnicza jednostka napędowa będzie charakteryzować się zwiększoną mocą do 27 KM (zamiast 23 KM w Leopardzie 2A7V). Uzbrojenie główne pozostanie bez zmian i będzie nim armata gładkolufowa Rh120 L55A1. Być może, choć to jeszcze nie zostało potwierdzone, Leopard 2A8 otrzyma również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zamontowany na wieży.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. szczebelek

    Czechy 70 czołgów przez 7 lat, Norwegia 74 przez 8 lat, Węgry czekają na swoje 50 sztuk od pięciu lat, Polska 180 K2 przez trzy lata i 366 Abramsów w tym 250 z fabryki przez cztery lata .Chce ktoś zamówić 546 Leo2a7/2a8 dla Polski to tylko 11 razy więcej niż umowa z Węgrami 11 razy 5 lat oczekiwania to może w ciągu 50 lat dostarczą 🤭

    1. Apofis1

      I tu masz rację.Ani jednej złotówki Niemcom nie są wiarygodni.Pozdrawiam.

  2. DDR

    Jak tylko staną się neutralni klimatycznie to może za 30 lat zbudują wszystkie 🤣

  3. LMed

    No cóż, jakby tak porównać. Nasza biedną Ojczyzna zainwestowała we własnej fabryce w technologię Leo ciężkie miliardy, a potem zwróciła się w kierunku wiecznie głodnych turbinowych lwów z Ameryki oraz egzotycznych cieńkoskórych azjatyckich smoków. Oni natomiast jednak wybierają germańskie lamparty i pewnie jak to Czesi zarobią na kooperacji.. Czyżby prosty rachunek kosztów i zwykła niepodatność na teutońską alergie wystarczyły? A może odmienna kalkulacja w przypadku" kieszonkowego" mocarstwa tłumaczy różnice w podejściu do tematu?

    1. Orangutan

      Prawda panie @LMed, prawda, jednak szkoda w tym przypadku, że to prawda.

    2. Szabelkajakulani

      Niemcy nie są w stanie wyprodukować czołgów w takiej ilości, bo zaniedbali potencjał przemysłowy w tej kwestii. Nie ma sensu inwestować w ich możliwości produkcyjne. Dwa, nasza inwestycja w technologie Leo poległa po całości co widzimy po efektywności podnoszenia do standardu Leo2PL. Zarówno po naszej stronie jak i strona niemiecka nie popisała się. Więc nie wiem o czym piszesz. Dodatkowo, Niemcy nie przeniosą żadnych, sensownych technologii do Polski w kwestii produkcji czołgów (USA też nie, ale chociaż dostarczą czołgi). Co do zdolności K2 - to jest moja opinia - to nie jest wybitny czołg. Jest natomiast lepszy niż zamówione i dostarczone gdzieś dzień po nigdy leopardy. W sensownej wersji K2PL myślę, że wcale by nie odstawały

    3. Davien3

      @Szabelkajakulani K2 sa istotmie lepsze od naszych Leo2A4/5/PL ale ju,z nie od a7/8 Wersja K2PL to zwykły K2 z ERA, ASOP Trophy lub KAPS i BMS z Abramsa Oraz z naklejka PL na kadłubie Wersja pierwotna K2PL nigdy nie powstamie bo MON z niej zrezygnował

  4. Vixa

    Duńskie leopy w Afganistanie: "Wykorzystywane przez Duńczyków w Afganistanie czołgi Leopard 2A5DK zostały zmodyfikowane do działań w specyficznych warunkach tego konfliktu. Wyposażono je między innymi w pokrycia maskujące typu Barracuda, oraz osłony zabezpieczające boki oraz tył kadłuba i wieży przed pociskami kumulacyjnymi. Zrezygnowano natomiast z dodatkowych zmian zwiększających ochronę przed minami, takich ja podwieszane fotele kierowcy. Z tego powodu w 2008 roku zginął duński kierowca, po wjechaniu przez czołg na improwizowany ładunek wybuchowy (IED) o znacznej mocy." Cytat z artykułu J. Sabaka, tu na Def24.

  5. Franek Dolas

    Konfabulacje brejzotrola. Jakieś konkretne przykłady dokonań? Nie krępuj się fantazjować to wy potraficie. "Sprawdziły się jako wsparcie ogniowe" co to do cholery jest? Stały za Abramsami i challangerami i strzelały fajerwerkami po zwycięstwach tamtych? "Bez strat wyszło z prawie setki ataków" a to ca za brednie ile było tych Leo i kto i czym je atkował. Jesteś bajkopsarzem i to kiepskim.

  6. Franek Dolas

    MiP - brejzotrolu nikt nie twierdzi że K2 mają doświadczenie bojowe. Toczysz spór z własnymi tezami. Ponadto o możliwościach K2 w tym w zakresie można poczytać na D24 w porównaniu z Abramsem. Zamiast bredzić o tekturowy pancerzach poczytaj opinię Eksperów min. redaktora Ratki.

  7. MiP

    Coraz więcej państw w Europie chce najnowszego Leoparda a jakoś nikt nie chce K2 który jest dostępny od ręki ????

  8. TomBoy

    Czeski pragmatyzm. Lepiej kupować czołgi razem z Niemcami od europejskiej firmy KNDS. Dobra decyzja.

  9. oppaichan

    A gdzież te Leopardy sprawdziły się w boju pani minister? Dodam tylko że ostrzeliwanie afgańskich pastuchów nie liczy się jako bojowe doswiadczenie dla czołgu.

    1. Davien3

      @oppaichan K2 nawet takiego doswiadczenia nie miały ten czołg nie bral dotad udziału w zadnej wojnie czy starciu zbrojnym, rosyjskie T-72/80/90 sprawdzily sie ale na minus na Ukrainie czy w Groznym Jedynie Abramsy i Challengery mialy realny sprawdzian w Iraku

    2. Kremlin

      Nom. Abrams miał realny sprawdzian. Bojownicy Isis i banda bosonogich pastuchów z Jemenu wysyłali foty i wrzucali filmy do neta. Od "Pustynnej Burzy", gdzie lwią robotę i tak wykonało lotnictwo, minęło już ponad 30 lat. To, że USA opóźnia jak tylko może podróż M1 Abrams na Ukrainę powinno nam chyba coś uświadomić... To, że Amerykanie mają wątpliwości jak ten ich produkt poradzi sobie na współczesnym polu walki i przeciwko armii, której nie można było wymazać z powietrza.

    3. Franek Dolas

      A czy ktoś kupujący K2 tak twierdził. Chyba nie! Czechom się nie śpieszy również Holandii czy Norwegii bo nie są to państwa "frontowe". Ponadto są oni mocnie uzależnieni od Niemiec podobnie jak "bałtowie" i większość małych krajów Europy. Zakup Leo to to decyzje polityczno-ekonomiczne. My kupujemy podobnie od USA i Koreii czyli "sojuszników" a nie od krajów takich jak Niemcy cz Francja które jak dowiodła wojna na Ukrainie można określić raczej jako państwa "nieprzyjazne" wbrew tezie niektórych o "jedności i siłę NATO". Żadna złotówka z budżetu MON nie powinna trafić do tych krajów podważających obecność USA w Europie

  10. thorshammer

    "Europäische Sicherheit & Technik" donosi, że Czechy są pierwszym zagranicznym oferentem wersji 2A8. Inni zainteresowani to Włochy (150 do 250 sztuk i wycofanie starszych czołgów Ariete), Holandia (około 70 sztuk), Litwa (około 70 sztuk) i Słowacja (około 70 sztuk). Planowane jest rozszerzenie produkcji o kolejną linię produkcyjną. "CZ Defence" donosi, że przewiduje się zakup 77 czołgów w sześciu wersjach, z dodatkowymi 14 L2A4, które zostaną zmodernizowane do wersji L2A8 (łącznie 91 sztuk). Będzie się to również wiązało z zaangażowaniem czeskich firm przemysłu obronnego w produkcję i zabezpieczenie cyklu życia. W Europie jest kilka tysięcy czołgów, które będą musiały być stopniowo modernizowane, co zapewni pracę czeskich armii przez co najmniej dwie dekady. Fakt, że CSG, największa czeska firma zbrojeniowa, stała się największym udziałowcem portu w Rijece i chce kupić cały port, może sygnalizować, że coś się dzieje.

  11. DIM1

    (1) Czesi mają czas. (2) Zakup wspólnie z NIemcami znakomicie ułatwia negocjacje. (3) Czesi mogą próbować mocno wejść w łańcuch dostaw do wszystkich Leopardów, jak przykładowo Grecy. Może się to Czechom opłacić biznesowo. Przecież Niemcy też poszukują sposobów na obniżenie kosztu. (4) Niemniej tylko jedna brygada ? - Ilość raczej czysto treningowa, szkoleniowa. A w razie wojny byłoby to jakby nie mieć czołgów w ogóle. (5) Tak czy owak, to my grać mamy rolę tego frajera na przodku. A my jeszcze także "znaleźliśmy sobie" Ukrainę. Ale raczej do pomocy niż na przodku jedyną.

    1. Bren2

      Czechy dysponują armią zawodową, której docelowa liczebność to 30 000 żołnierzy zawodowych i 10 000 czynnych żołnierzy rezerwy. Siły lądowe dysponują jedną brygadą zmechanizowaną, a mianowicie 7. Brygadą Zmechanizowaną o honorowej nazwie Dukelská (jej głównym uzbrojeniem będą pojazdy CV 90 Mk. IV i czołgi Leopard 2A8), 4. Brygadą o honorowej nazwie Obrona Narodu, której głównym uzbrojenie stanowi kołowy BWP Pandur II, 43 Pułk Powietrznodesantowy, 13 Pułk Artylerii (Kołowa Haubica Samobieżna Cezar), 15 Pułk Inżynierów, 31 Pułk Ochrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej, 53 Pułk Rozpoznawczy i Walki Elektronicznej oraz 14 Pułk Logistyczny. Siły specjalne są odrębnym rodzajem sił zbrojnych (takie jak siły lądowe lub powietrzne).

    2. Bren2

      W razie wojny ambicją Czech nie jest wysłanie całej zmobilizowanej armii gdzieś na wschód Polski czy Słowacji, ale jednej grupy bojowej, zgodnie z wymaganiami NATO, w oparciu o 7. brygadę lub 4. brygadę, lub 43 pułk, uzupełniony innymi jednostkami naziemnymi (artyleria, rozpoznanie i EW, saperzy.....) lub siłami powietrznymi (śmigłowce, radary i obrona powietrzna). I utrzymać tę grupę bojową w działaniu przez 6 miesięcy. Więc po co im setki czołgów.?

  12. Bren2

    A zainteresowanie zakupem leopardów 2a8 dotyczy nie tylko czech i holandii, ale według doniesień z niemiec zainteresowani są także włosi i litwa. Z czego wynika, że ​​potencjalny rynek dla K2 powoli zanika w Europie. A tak dla informacji, tego samego dnia, w którym czeski rząd zdecydował się rozpocząć negocjacje z Niemcami w sprawie zakupu do 77 czołgów Leopard 2A8 w 6 wersjach, wiceminister obrony podpisał ze Szwecją kontrakt na zakup 246 BWP CV90 Mk IV w 7 wersjach.

Reklama