Reklama

Polityka obronna

Czy Niemcy są w stanie osiągnąć 2% PKB na obronność?

Leopard 2
Leopard 2
Autor. Bundeswehr/Facebook

Współprzewodniczący SPD Lars Klingbeil uważa, że Niemcy są w stanie osiągnąć wyznaczony przez NATO cel wydatków rocznych na obronność wynoszący 2 proc. PKB. Jednak z obliczeń ekspertów wyłania się inny obraz i do spełnienia celu brakuje od kilku do kilkunastu miliardów euro – pisze w poniedziałek portal ZDF.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„W zasadzie wszystko zapowiadało się dobrze. Po latach ciągłych sporów Niemcy wreszcie zapragnęły osiągnąć 2-procentowy cel NATO. W lutym 2022 roku kanclerz Olaf Scholz (SPD) obiecał, że Niemcy będą rok po roku inwestować w obronność ponad 2 proc. swojego produktu krajowego brutto. Rosja właśnie wtedy najechała na Ukrainę. To miał być "punkt zwrotny"" – przypomina portal.

Czytaj też

Podczas gdy politycy SPD zapewniają, że 2-procentowy cel wydatków „będzie przestrzegany", eksperci dostrzegają ogromną lukę w finansowaniu pomimo utworzenia specjalnego funduszu na obronność.

Reklama

Jak pisze portal ZDF, państwa NATO już w 2006 roku zgodziły się przeznaczać minimum 2 proc. swojego PKB na obronność, aby zapewnić długofalowo gotowość militarną sojuszu do działań. Przypomniano o tym podczas lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.

Po rozpadzie ZSRR i zakończeniu zimnej wojny Niemcy znacznie ograniczyły wydatki wojskowe. Z danych szwedzkiego instytutu SIPRI wynika, że w 2022 roku RFN zainwestowała w swoją obronność zaledwie 1,39 proc. PKB. Według oficjalnych danych NATO było to nieco więcej - 1,49 proc. Wskaźnik ten stawia RFN dopiero na 19 miejscu wśród 30 krajów NATO i każe zastanawiać się, czy Niemcy są w stanie osiągnąć w przyszłości cel dwóch procent – zauważa ZDF.

Czytaj też

Podczas lipcowej konferencji kanclerz Scholz stwierdził, że 2-procentowy cel zostanie osiągnięty „w przyszłym roku po raz pierwszy ze środków budżetowych i funduszu celowego". Jednak wyliczenia ekspertów pozwalają poważnie w to wątpić. Z oceny Niemieckiego Towarzystwa Stosunków Zagranicznych (DGAP) wynika, że w planowanym dotychczas finansowaniu RFN zabraknie do osiągnięcia celu w 2024 roku 7 mld euro, nawet pomimo specjalnego funduszu.

Monachijski instytut ekonomiczny IFO również dostrzegł ogromną lukę finansową w projekcie budżetu na 2024 rok. Wydatki na obronność stanowią w nim ok. 1,7 proc. PKB, zatem do osiągnięcia celu brakuje 14 mld euro.

Czytaj też

Zdaniem ekspertów, w przyszłości luka ta będzie się powiększać. „Zgodnie z obecnymi planami całkowite wydatki na obronność po 2026 roku znacznie spadną, gdy tylko fundusz specjalny zostanie wykorzystany, a regularny budżet obronny pozostanie na stałym poziomie" – wskazało DGAP. Według ekonomisty Hubertusa Bardta z Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii luka ta może wynieść po 2026 roku nawet 40 mld euro rocznie.

Jak przypomniał portal ZDF, rząd Niemiec w minionym tygodniu wycofał się z planu ustawowego zapisania 2-procentowego celu wydatków na obronność.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Franek Dolas

    Cy to dobrze czy źle dla nas? Dobrze bo nie powtórzy się 39 zaatatakują nas z jednej strony. Źle bo to potwierdza źe nie zamierzają zmieniać swoich celów i faktycznych sojuszników. Taka polityka świadczy również o lekceważeniu "sojuszników" z NATO. Mają ich i ich bezpieczeństwo po prostu w d..... A wszelkie działania propagandowe w tym takie jak nagłaśnianie swojej rzekomej wielkiej pomocy dla Ukrainy to ściema propagandową mająca na celu poprawienie wizerunku po "sprzedaniu" Ukrainy. Na ale trzeba ludziom.mydlić oczy jak chce się przewodzić Europie o czym Sholz wielokrotnie mówił.

  2. Hubert

    Zdecydowanie. To 4 gospodarka świata z PKB o wartości 4,2 bln $ i 4.5 bln $ siły nabywczej. Nie czują się przez nikogo zagrożeni, dlatego nie wydają kasy na zbrojenia.

  3. rwd

    Dystans między czwartą a trzecią gospodarką świata się zmniejsza. Niemcy od Japonii dzieli tylko 100 mld dol. Mają szansę odzyskać miejsce utracone po sukcesie Chin. I to jest celem Niemiec a nie wyrzucanie mld. w błoto na niepotrzebne zbrojenia. Świat musi liczyć się z Niemcami, bo za nimi stoi silna gospodarka. Polska udowadnia, że silną armię można zbudować w 5 lat a spróbuj jeden z drugim zbudować silną gospodarkę w tym czasie.

  4. Cyber Will

    Jasne że są w stanie, ale nie chcą bo wobec kogo mieli by się zbroić - moskiewskich partnerów? A to że się nie zbroją to tym LEPIEJ dla Polski.

    1. LOUT

      Cyber Will - To jest krótko i na temat! Niemcy nie widzą żadnego zagrożenia ze strony Rosji a to co teraz "krzyczą" w chórze ze wszystkimi i tam jakieś sprzęty przekazują, to tylko dzieki naciskom USA. Niemcy mają rząd, który składa sie zludzi o IQ mocno poniżej średniej społeczeństwa rozumnego! Na dodatek przesiąkniętych ideologią antymilitarną, antyatomową(nie rozróżniają nawet miedzy bombą a elektrownią atomową!), antykapitalistyczną, chcącą zbawić świat soimi chorymi pomysłami i ideologią! W Niemczech wystarczyły by tylko checi, zeby osiągnąć w mig te 2%, ale takowych nie ma! Aktualnie rządzący nienawidzą własnej armii, własnego kraju i narodu - to fakt i dowody można znależć chociażby w necie, w jakich demonstracjach brali udział, co krzyczeli, co mówią w wywiadach itp. Dobrze, że Polska liczy na siebie a nie na "sojuszników"- wreszcie!

  5. DDR

    Tak to jest gdy ministrami zostają ludzie którzy całe życie spędzili na walce z kapitalizmem energetyką atomową Bundeswehrą NATO i państwem niemieckim Postępowcy po czerwonych uniwersytetach a często nawet bez żadnego wykształcenia

  6. SPQR

    Niemieckie 1% na obronność to i tak WIELOKROTNIE więcej niż polskie 4%. Uzasadnienie: budżet Niemiec na rok 2023 to prawie 1 bilion euro, polski budżet to 614 miliardów zlotych czyli około 136 miliardów euro. Ten niemiecki 1% to 10 miliardów euro, polskie 4% to 5,44 milarda euro czyli o polowę mniej. Więc mówienie, że Niemcy wydają na obronę mniej niż Polska jest zwyklą manipulacją aby nie powiedzieć kłamstwem. Dodatkowo Niemcy nie pozyczaja na ten cel a Polska niestety zadluża się na potęgę. Deficyt w 2023r. ma wynieść w Polsce prawie 70mld złotych. Tyle fakty.

    1. Ali baba,

      100mld zł:4,5= ok22mld euro

    2. szczebelek

      Idąc tym tropem, że Niemcy tyle "wydawali" na obronność o wiele więcej niż Polska to gdzie te pieniądze ulokowali? 45 mld złotych to możliwość zakupienia w ciągu jednego roku na przykład a) 450 sztuk zachodnich czołgów w najnowszych wariantach , b) 90 AH64, c) czterech baterii po 8 wyrzutni systemu Patriot, więc u nich to 8 zestawów, d) 500 wyrzutni Himars z amunicją, e) dwie eskadry F35 ... Teraz pomnóż te możliwości finansowe przez 15 lat i porównaj z tym co posiada niemiecka armia 300 czołgów, 100 AHS-ów, kilkanaście zmodernizowanych zestawów Patriot, Tornada, kilkadziesiąt M270 ...

    3. DBA

      SPQR@ Fakty sa takie, że Niemcy liczą ponad 2x wiecej ludności, czyli na głowę ( bez inżynierów z Bliskiego Wsch) Polska wydaje więcej. Dodatkowo - w zakresie wojsk ladowych Niemcy maja problem aby do 2030 sformować 3 dywizje zmechanizowane bo z pancernej to juz chyba zrezygnowali. Polska ma juz 3 dywizje i formuje nastepne 2. Przypomnę tylko , że to własnie Niemcy mają wspomóc obrone państw bałtyckich