Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Patrioty obronią przed Iskanderami; Minister obrony Niemiec: Stoimy po waszej stronie; Caracal zaczyna testy; Europa nie chce imigrantów; Będą szachować rosyjską Flotę Bałtycką

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Rzeczpospolita, Bartosz Węglarczyk, Patrioty obronią przed Iskanderami: W wywiadzie dla Rzeczpospolitej minister obrony Tomasz Siemoniak wyjaśnia wybór podjęty w kwestii systemu „Wisła” i śmigłowców wielozadaniowych. Opisuje także o politycznych i militarne benefity oraz uwarunkowania które zdecydowały o takich a nie innych decyzjach. Przekonuje też, że wybór amerykańskiego systemu jest uzasadniony możliwościami i zobowiązaniami naszego sojusznika, ale też przyszłymi możliwościami zwalczania rakiet takich jak rosyjski Iskander. – „Oceniamy, że docelowy system sprosta temu zadaniu. (…) Każdy zakup poprzedza analiza obecnych i przyszłych zagrożeń” – mówi szef MON.


Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Minister obrony Niemiec: Stoimy po waszej stronie: - „Będziemy bronić Polski - mówi niemiecka minister obrony, która odwiedzi dziś w Szczecinie korpus NATO.

Bartosz T. Wieliński: Pani poprzednicy wysyłali czołgi na złom, a pani chce, by w Bundeswehrze było więcej czołgów. Czy to znak, że Niemcy też się boją Rosji? 
Ursula von der Leyen: (…) Nie zapomnieliśmy, jak to było, gdy kilkadziesiąt lat temu Niemcy były podzielone żelazną kurtyną. Dlatego z głębokim przekonaniem realizujemy postanowienia szczytu NATO. 
A rozumiecie, że Polacy i Bałtowie naprawdę boją się wybuchu wojny z Rosją? 
- Tak. I dlatego mogę podkreślić, że wasze obawy są też naszymi. I że bez wątpliwości stoimy po waszej stronie. (…) Liczy się silna więź. Rządy Polski i Niemiec w tej trudnej sytuacji współpracują ze sobą w pełni zaufania.”


Nasz Dziennik, Marcin Austyn, Caracal zaczyna testy: „15 maja ruszą testy nowych helikopterów dla polskiej armii.(…) - Wybór, jaki mieliśmy, sprowadzał się do tego, że mogliśmy przetarg unieważnić albo przetarg rozstrzygnąć, bo jedna oferta spełnia wszystkie wymagania - tłumaczył posłom wiceminister Czesław Mroczek na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. (…) MON zapewnia, że dostawa śmigłowców oznacza uruchomienie w łódzkich WZL-1 centrum serwisowego oraz co najmniej zapewnienie tam ich montażu.”


Rzeczpospolita, Anna Słojewska, Europa nie chce imigrantów: Unia Europejska podwoi środki na ratowanie uchodźców z Afryki na Morzu Śródziemnym. Jednocześnie zwalczani będą przemytnicy, na co potrzebny jest mandat UE lub ONZ. Ale nie wszystkie kraje zgadzają się na przyjęcie imigrantów i większą solidarność w tym zakresie. Np. Wielka Brytania chce dać statki ale rozbitków przekaże do najbliższego kraju. – „Unia zdaje sobie sprawę, że te wszystkie działania nie dotykają istoty problemu” – przekonuje z Brukseli korespondentka Rzeczpospolitej, Anna Słojewska.


Gazeta Wyborcza, Adam Zadworny, Będą szachować rosyjską Flotę Bałtycką: „W cieniu wielkich przetargów na system anty rakietowy i helikopter trwają przygotowania do kolejnego - na trzy małe okręty podwodne za 10 mld zł. (…) W 2006 r. zapadła polityczna decyzja o zakupie nowych okrętów. (…) Ze względu na to, co się dzieje na Wschodzie, nagle sprawa przyspieszyła i trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. (…) - Jeden okręt podwodny może bez problemu związać dziesięć okrętów przeciwnika - tłumaczą oficerowie. Mówią to, czego nie powiedzą oficjalnie: - Trzy, cztery okręty najnowszej generacji mogą trzymać w szachu całą rosyjską flotę bałtycką.”


Nasz Dziennik, Artur Kowalski, Chłód ze Wschodu: „W przypadku eskalacji konfliktu za wschodnią granicą Polska zaangażuje się w dozbrojenie Ukrainy - deklaruje szef MSZ. (…) - Dla Polski, całej Europy kluczową kwestią na najbliższe lata jest zapewnienie bezpieczeństwa - mówił minister spraw zagranicznych, prezentując doroczne expose. Zagrożenie bezpieczeństwa Grzegorz Schetyna dostrzega w działaniach Rosji na Ukrainie i tzw. Państwa Islamskiego. (…) Za kluczową szef MSZ uznał współpracę w ramach NATO. (…) - Będziemy także chcieli umiędzynarodowienia takich jednostek jak: Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w Szczecinie czy też powstająca Jednostka Integrowania Sił NATO - zapowiedział szef MSZ.”

Reklama

Komentarze (3)

  1. ambasador

    hej a o jakie 3 małe op chodzi?czy to te ORKI?przecież to normalne jednostki...a tak ma marginesie to właśnie takie okręty są nam potrzebne...coś jak SMX 26

  2. Spane

    Jak okręty podwodne mogą trzymać w szachu rosyjską flotę bałtycką? Przecież nim się zanurzą w przypadku wojny to zdążą zostać rozwalone przez Iskandery. Nawet mając Iron Dome i THAAD nie mielibyśmy 100% pewności, że nasze okręty przetrwają rosyjskie uderzenie.

    1. Karol

      Głupoty gadasz.

    2. Rico

      Naprawdę myślisz że 3 okręty podwodne będą sobie stały w porcie MW i ot tak czekały na wojnę? Masz ty jakiekolwiek pojęcie o działaniach OP?

  3. dfsaf

    potrzebujemy apache! Najciężej uzrbojony i opancerzony śmigłowiec na świecie

    1. j-23

      JESTEM ZA ....i nic innego nie brać ...

Reklama