RPA przekłada ćwiczenie z Rosją i Chinami

Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Ministerstwo obrony RPA podjęło działania, by przełożyć ćwiczenie morskie z Rosją i Chinami, które było planowane na listopad. Decyzja, ogłoszona na oficjalnej stronie południowoafrykańskiego rządu, wiążę się z prezydencją tego państwa w G20.
„W związku z działalnością związaną z prezydencją RPA w G20, Departament Obrony podejmuje działania w celu przełożenia wspólnego ćwiczenia morskiego między RPA, Rosją i Chinami, zaplanowanego na listopad 2025” – napisano w komunikacie.
Chodzi o trzecią edycję cyklicznego ćwiczenia partnerów z BRICS. Gospodarzem tegorocznych ćwiczeń jest Chińska Republika Ludowa. Nowa data ma zostać uzgodniona tak, by odpowiadała obu stronom - zapowiedział rząd RPA. W ostatnich kilku latach południowoafrykańskie siły zbrojne (SANDF) uczestniczyły w ćwiczeniach z takimi krajami jak Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Stany Zjednoczone.
Czytaj też
Jak przypomniała PAP, w lipcu prezydent Donald Trump dał do zroozumienia, że nie weźmie udziału w szczycie w RPA, z powodu „bardzo złej polityki” tego kraju. Bliską współpracą RPA z Rosją i Chinami administracja USA uzasadniała nałożenie 30-procentowych ceł.
Planowane na listopad ćwiczenie miało się odbyć w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, szczyt G20 odbędzie się w Johannesburgu.
Przewodnictwo w G20 RPA objęła – jako pierwsze afrykańskie państwo – w grudniu ub. r.; zakończy się ono w listopadzie br. Grupa skupia 19 państw, UE (niektóre europejskie, jak Francja, Niemcy i Włochy, mają w niej własne reprezentacje) i Unię Afrykańską. Państwami członkowskimi są m.in. Argentyna, Australia, Indie, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Wielka Brytania i USA. Reprezentantami krajów członkowskich są ministrowie finansów.
Trójstronne ćwiczenie z Rosją i Chinami – pierwsze nich przeprowadzono w 2019 r, olejna edycja odbyła się w 2023 r., spotkało się z się z krytyką ze strony państw zachodnich, nasiloną po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
WIDEO: Święto Wojska Polskiego 2025. Defilada w Warszawie