Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Norman Davies o Powstaniu Warszawskim; Merkel paktuje z Putinem?; Wyrok TK w sprawie podsłuchów mówi niewiele

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Norman Davies o Powstaniu Warszawskim w Polsce the Times- By zdecydować się na udział w powstaniu, trzeba było mieć w sobie romantyczną wizję. Ale wcześniejsza okupacja hitlerowska uzasadnia, skąd brały się takie zrywy. Z drugiej strony - powstanie było działaniem pragmatycznym. Proszę pamiętać, że wybuchło jeszcze przed konferencją jałtańską, która ostatecznie dokonała podziału Europy (...) W połowie września Beria wysłał do Warszawy swojego oficera łącznikowego, by ten dowiedział się, gdzie znajduje się siedziba wojsk brytyjskich - bo byli przekonani, że powstańców musi wspierać zawodowe wojsko, nie mogli uwierzyć w to, że AK jest w stanie tak długo samodzielnie walczyć. Stalin był bardzo ostrożny. Nie chciał się przyłączyć do tej "awantury" - jak sam mówił o powstaniu - także dlatego, że nie do końca wiedział, co się w Warszawie dzieje. Odbijanie polskiej stolicy zaczęło mu kolidować z planem podboju Bałkanów (...)  Moim zdaniem Stalin początkowo zakładał, że Polska stanie się 16. republiką Związku Sowieckiego. Dopiero później związał się z zachodnimi aliantami, których pomocy potrzebował. Konsekwencją tego była konferencja jałtańska i zgoda na istnienie zależnego od niego państwa polskiego.

Maciej Czarnecki, GW, Merkel paktuje z Putinem? Berlin dementuje- Plan pokojowy, negocjowany poufnie przez Angelę Merkel i Władimira Putina, miałby przewidywać, że Rosjanie przestaną wspierać finansowo i militarnie separatystów we wschodniej Ukrainie, zaakceptują traktat stowarzyszeniowy Kijowa z Unią Europejską, wypłacą Ukrainie "pakiet finansowy w wysokości miliarda dolarów" jako kompensatę za utracone opłaty z tytułu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie i w Sewastopolu oraz podpiszą z Kijowem długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego po stałych cenach. W zamian za to Ukraina miałaby nadać pewne autonomiczne uprawnienia wschodnim obwodom i zobowiązać się, że nie będzie się starać o członkostwo w NATO. Natomiast społeczność międzynarodowa musiałaby uznać marcowe referendum na Krymie i włączenie półwyspu do Rosji (...) "Independentowi" nie udało się potwierdzić tych rewelacji w niemieckiej ambasadzie. Zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu stwierdziła za to na łamach "Bilda", że "ten artykuł nie ma żadnych podstaw". Rzecznik brytyjskiego MSZ także powiedział, że nic nie wie o negocjacjach. Dodał, że jest wysoce nieprawdopodobne, by USA i Wielka Brytania zgodziły się uznać rosyjską władzę nad Krymem".

Maciej Pietrzyk, Nasz Dziennik, Wyrok mówi niewiele- Służby nie mogą nas inwigilować do woli - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Nie określił jednak granicy która chroniłaby naszą prywatność przed ingerencją państwa (...) Trybunał nie odniósł się do tego, przy jakiego rodzaju przestępstwach służby mogą po nasze billingi sięgać (teraz robią to nawet w najbardziej błahych przypadkach) i w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo ich przechowywania. Na to wyraźnie zwracał uwagę Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, wydając wyrok dotyczący dyrektywy UE dotyczącej billingów (...) Sędziowie nie wyznaczyli też granic stosowania nowoczesnych technologii przy inwigilacji obywateli. Kwestię, jakie środki mogą zostać użyte, mają rozstrzygać sądy. Problem w tym - co zauważa Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, zajmującej się kwestią ochrony praw i wolności obywatelskich - że sądy nie analizują zbyt wnikliwie wniosków służb o możliwość założenia podsłuchów, ale niemal w pełni zdają się na ich ocenę sytuacji.

Wiktor Ferfecki, Powązki wciąż dla towarzyszy- Sytuacja zmieniła się po skandalu z marcowym pogrzebem gen. Tadeusza Pietrzaka, byłego komendanta MO, który był posądzany o udział w masakrze w 1946 roku 30 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych. Gdy media podały informację o tym, że ma spocząć na Powązkach, z ceremoniałem, zaprotestowali kombatanci. W efekcie MON zdecydowało, by nie przydzielać asysty. Rzecznik resortu płk Jacek Sońta zapowiedział wtedy powołanie zespołu, który w porozumieniu z IPN miał zmienić przepisy. Twierdził, że ukończenie prac to "kwestia tygodni". Od tamtej deklaracji minęły już cztery miesiące. Po pogrzebie Artura Starewicza postanowiliśmy spytać MON o postępy prac. Z odpowiedzi wynika, że termin przedstawienia propozycji przesunął się na koniec września (...) Poseł Kownacki od kilku miesięcy walczy o to, by pochówkami na Powązkach zajęła się Komisja Obrony Narodowej, której jest członkiem. Sprzeciwia się temu jej szef Stefan Niesiołowski z PO.

Deborah Haynes, Polska, NATO chce nowej bazy w Szczecinie- Chce on [dowódca sił NATO w Europie- przyp.red.] zalecić umieszczenie broni, amunicji i zapasów żywności w bazie na wschodzie Europy. Chodzi o umożliwienie na wypadek sytuacji kryzysowej błyskawicznego rozmieszczenia gotowych do działania tysięcy żołnierzy sojuszu. Pod uwagę bierze się różne bazy natowskie. Jednak w chwili obecnej na pierwsze miejsce wysuwa się Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie (...) W samym sojuszu nie ma zgody co do tego, czy cyberatak lub pojawienie się na jego terytorium rosyjskich sił specjalnych bez formalnych mundurów - z takimi faktami mieliśmy na przykład do czynienia przed aneksją Krymu - powinny wywołać przeciwnatarcie.

RZ, ułatwienia dla rezerwistów- Żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych otrzymają więcej pieniędzy za ćwiczenia wojskowe. Takie zmiany przewiduje wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Do tej pory przysługiwała im 1/30 miesięcznego wynagrodzenia za każdy dzień ćwiczeń. Byli więc stratni, bo w miesiącu jest średnio 21 dni roboczych. Nowelizacja przewiduje zatem wprowadzenie wskaźnika 1/21 miesięcznego wynagrodzenia. Żołnierze rezerwy dostaną też wsparcie na szkolenie na cywilnym rynku pracy (...) Nowa ustawa wprowadza także zmiany w wypłacaniu uposażenia osobom, które odbyły służbę przygotowawczą, a następnie wstępują do NSR. Teraz ochotnicy otrzymują je z góry. Po wejściu w życie nowelizacji świadczenie będzie przysługiwało dopiero po każdym zakończonym miesiącu szkolenia. Dzięki temu wojsko wykluczy nadużycia.

Jarosław Giziński, RZ, Najdroższy latający pechowiec- Myśliwiec F-35 uchodzi za cud techniki. Tyle że konstrukcja wciąż nie może osiągnąć pełnej gotowości (...) Zbudowano już 97 egzemplarzy, ale żaden nie jest jeszcze w pełni gotowy do służby. Mimo że program JFS rozpoczął się w 1995 r., a pierwszy prototyp oblatany został w 2006 r nadal trwają testy i wyznaczane są kolejne nieprzekraczalne terminy. Niemal symbolem problemów jest fakt, że F-35 musi... unikać burz, bo prawdziwa błyskawica mogłaby zapalić zbiornik paliwa (...)  Winslow Wheeler, ekspert Kongresu USA, twierdzi, że w przypadku F-35 popełniono błędy konstrukcyjne, a liczba jego awarii jest już znacznie większa niż liczba usterek zanotowanych w czasie wprowadzania do służby F-16 albo F-18. Z kolei autorzy z pisma fachowego sił powietrznych USA "Air and Space Power" twierdzą, że pod pewnymi względami (np. zwrotność) F-35 może być słabszy od poprzedników.

Reklama

Komentarze

    Reklama