Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wojsko chce zmodernizować BWP; Unijna presja na Serbię w związku z ćwiczeniami „Słowiańskie Braterstwo 2020”; Świat reaguje na rosyjską próbę otrucia Aleksieja Nawalnego; Czy spór turecko – grecki przerodzi się w konflikt zbrojny?

Fot. chor. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.
Fot. chor. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Szykuje się modernizacja BWP-1”: Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, badanie i analiza rynku będą obejmowały obszary dotyczące możliwości modernizacji bojowego wozu piechoty BWP-1 dla batalionu zmechanizowanego. „Inspektorat Uzbrojenia (Ul) rozpoczął w tym miesiącu realizację fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie modernizacji bojowych wozów piechoty BWP-1, wprowadzonych w latach 70. i 80. XX w. Pakiet modernizacyjny umożliwi zwiększenie zdolności bojowych tego wiekowego sprzętu wojskowego i da czas na wprowadzenie do Wojska Polskiego BWP Borsuk.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „UE naciska, Serbia ustępuje”: Serbia formalnie zadeklarowała neutralność wojskową, choć uczestniczy w NATO-wskim programie Partnerstwo dla Pokoju i pomimo tego miała wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych z Rosją i jej sojusznikami. „Serbscy żołnierze nie wezmą udziału w manewrach Słowiańskie Braterstwo 2020. A to oznacza, że w dniach 10-15 września na poligonie pod Brześciem przy granicy z Polską ćwiczyć będą jedynie Rosjanie i Białorusini. [...] Rząd w Belgradzie poinformował, że przyczyną nieuczestniczenia serbskich żołnierzy w manewrach w Brześciu jest decyzja o półrocznym zawieszeniu udziału armii tego kraju w zagranicznych ćwiczeniach, w tym z siłami NATO. Serbski minister obrony Aleksandar Vulin wyjaśnił, że doszło do tego z powodu nacisków płynących z Unii Europejskiej, które sam określił jako „ogromną presję", będącą wynikiem „histerii" Brukseli i nasilających się ataków na Serbię.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Próba otrucia wywołała konflikt międzynarodowy”: W sprawa otrucia Aleksieja Nawalnego angażuje się coraz więcej państwa. Rosja odrzuca oskarżenia i grozi pogorszeniem stosunków międzynarodowych. „Niemcy zwróciły się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w sprawie podania trucizny rosyjskiemu opozycjoniście. Kreml się odgraża. [...] Do rosyjskiego MSZ wezwano niemieckiego ambasadora, którego poinformowano, że sprawa <<bezpodstawnych oskarżeń>> wpłynie na stosunki dwustronne. Jednak Berlin odpowiedział, że to nie jest już problem pomiędzy dwoma państwami. Niemcy zostały poparte przez Unię Europejską, NATO oraz G7. Nawet USA, choć z ociąganiem, uznały rację Berlina.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Groźna gra prezydenta Erdogana”: Czy spór turecko – grecki przerodzi się w konflikt zbrojny? „Od kilku tygodni na wodach pomiędzy Grecją a Cyprem operuje turecki statek poszukujący złóż gazu ziemnego. Prowadzi badania na południe od greckiej wyspy Kastellorizo leżącej zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Turcji. Oruţ Reis zbliża się powoli do wyspy, a wraz nim groźba zbrojnej konfrontacji na morzu z grecką marynarką. Ankara twierdzi, że działa na podstawie greckiego zezwolenia sprzed kilku lat. W Atenach nic o tym nie wiadomo.”


Reklama

Komentarze

    Reklama