Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Talibowie coraz sprawniej podbijają Afganistan; Zestawy przeciwlotnicze oraz przeciwpancerne dla armii Indii; Łukaszenka straszy wojną; Niemiecki producent Leopardów wycofał się z MSPO 2021

Fot. Krauss-Maffei Wegmann
Fot. Krauss-Maffei Wegmann

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Fundamentalna gra o Afganistan”: Talibowie coraz sprawniej podbijają Afganistan. Czy wejdą do Kabulu? „Na razie Moskwa nie dostrzega ryzyka militarnego ze strony talibów. - Ale jest przygotowana. W Tadżykistanie znajduje się rosyjska baza, największa za granicą, z 5-7 tyś. żołnierzy. Do tego dochodzą siły szybkiego reagowania ODKB (sojuszu wojskowego pod wodzą Moskwy - red.), do których skierowała dywizję powietrznodesantową i brygadę powietrzno-szturmową. To około 10 tyś. żołnierzy. Przez lata trenowali wypełnianie misji w kraju <<ogarniętym wrzeniem>>. Teraz są manewry rosyjsko-uzbeckie, szykują się rosyjsko-tadżyckie - dodaje ekspert z Moskwy.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Indie stawiają na rodzime rozwiązania”: Indyjska organizacja badań wojskowych DRDO przeprowadziła niedawno testy systemu przeciwlotniczego nowej generacji Akash-NG, a także przenośnych systemów przeciwpancernych naprowadzanych na podczerwień. „Indie niedawno ukończyły testy lotnicze pocisku przeciwlotniczego nowej generacji Akash-NG. Podczas prób pocisk został wystrzelony z lądowej platformy operującej na poligonie w Balasore zlokalizowanej w stanie Orisa. Była to trzecia próba tego systemu ziemia-powietrze nowej generacji, który w przyszłości trafić ma na wyposażenie Sił Powietrznych Indii (IAF). Wprowadzenie na służbę Akash-NG planowane jest już na 2023 r. Pocisk został opracowany przez indyjską organizację badań wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation), a za produkcję odpowiedzialne są indyjskie przedsiębiorstwa Bharat Dynamics Limi ted oraz Bharat Electronics.”


Gazeta Polska Codziennie, „Łukaszenka znów straszy wojną”: Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że na granicy z Litwą możliwy jest wybuch konfliktu. „Tymczasem Łukaszenka robi to, co wychodzi mu najlepiej, czyli straszy społeczeństwo. W czwartek podczas odprawy z dowódcami wojskowymi dyktator polecił uszczelnienie granic tak, by nikt nie przedostał się na Białoruś z sąsiednich krajów. Ponadto oskarżył Litwę o destabilizowanie jego kraju i zagroził, że na granicy z tym państwem może wybuchnąć konflikt zbrojny. Podobne groźby wysunął pod adresem Ukrainy, wskazując ponadto na rzekome prowokacje Kijowa związane ze współpracą Ukrainy z NATO.”


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza Kielce, „Zabraknie producenta leopardów”: Niemiecki koncern zbrojeniowy Krauss-Maffei Wegmann produkujący czołgi Leopard 2 - które już są na uzbrojeniu polskiej armii - wycofał się z targów zbrojeniowych w Kielcach. „Po tym, jak Polska ogłosiła zakup bez przetargu amerykańskich czołgów Abrams, z udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach wycofał się producent leopardów. To nie pierwszy taki przypadek. [...] Do MSPO 2021 zostało ledwie miesiąc. Przed pandemią to była jedna z trzech największych imprez branży zbrojeniowej w Europie, po Paryżu i Londynie. Dość powiedzieć, że w 2019 r. do Kielc przyjechało 610 wystawców. W zeszłym roku było ich jednak tylko 150, co i tak okazało się sukcesem, bo jedyne europejskie targi zbrojeniowe odbyły się właśnie w Kielcach. - Teraz mamy już zgłoszenia od blisko 300 wystawców, zapełnione będzie sześć z siedmiu hal.”


Reklama

Komentarze

    Reklama