Siły zbrojne

PAS 17: Testy operacyjne rakiet taktycznych LORA [WIDEO]

Fot. IAI
Fot. IAI

Izraelski koncern IAI poinformował w czasie wystawy Paris Air Show 2017 o zakończeniu testów operacyjnych rakietowego systemu artyleryjskiego LORA. W ich trakcie odpalono z samochodowej wyrzutni, którą ustawiono na przebywającym w morzu statku transportowym.

Opracowywany w Izraelu artyleryjski system LORA (LOng Range Artillery) wykorzystuje rakiety taktyczne o wadze około 1600 kg, które są w stanie atakować cele lądowe w zasięgu do 400 km. Rozrzut względem punktu celowania (CEP) dla tego systemu wynosi poniżej 10 metrów. 

Izraelski koncern IAI (Israel Aerospace Industries) poinformował o zakończeniu kolejnego etapu prac nad tym systemem, którego finałem była demonstracja systemy dla klienta wykonana na maksymalnym zasięgu. Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia takich prób na lądzie Izraelczycy oddalili wyrzutnię samochodową od poligonu instalując ją na statku transportowym wysuniętym daleko w morze, również cel o wcześniej znanych koordynatach znajdował się na morzu. 

Zadanie wykonano w pełnym cyklu operacyjnym, a więc z załadunkiem rakiet w kontenerach na wyrzutnię przeprowadzonym na statku tuż przed ich odpaleniem. Pocisk po starcie bez komplikacji odbył lot i trafił cel z zakładaną dokładnością. Rakieta przeleciał dystans ponad 350 km, a dokładność trafienia była "nie gorsza" niż podczas marcowego testu, gdy osiągnięto celność 3,5 metra. Rezultaty monitorowano z wykorzystaniem GPS oraz trzech bezzałogowych barek z kamerami i dalmierzami. 

Prezes IAI Joseph Weiss, poinformował że próby zademonstrowały zdolności systemu LORA, opracowanego przez IAI. Dodatkowo podziękował izraelskim wojskom lądowym, siłom powietrznym i marynarce wojennej za pomoc w przeprowadzeniu tych testów.

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem między IAI oraz IMI Systems pocisk LORA jest proponowany polskim Siłom Zbrojnym jako element uzbrojenia izraelskiej wyrzutni systemu rakietowego Lynx, oferowanej przez IMI Systems w programie artylerii rakietowej Homar.

Czytaj więcej: Izraelska propozycja dla Homara zaprezentowana. "Trzy bataliony i rakiety balistyczne"

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.