Reklama

MON: grunty pod Tarczę Wschód bez wywłaszczeń

Umocnienia Tarczy Wschód
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Pod Tarczę Wschód w pierwszej kolejności będą pozyskiwane nieruchomości należące do państwa, po grunty prywatne MON sięgnie w ostateczności i za zgodą właściciela, bez wywłaszczeń – przypomina resort obrony.

MON przygotowało informator dla właścicieli i dzierżawców nieruchomości przy północno-wschodnim pasie przygranicznym w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Reklama

Nieruchomości na potrzeby programu Tarcza Wschód będą pozyskiwane z czterech głównych źródeł. W pierwszej kolejności mają to być nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którymi gospodaruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Czytaj też

W dalszej kolejności mogą to być nieruchomości zarządzane przez Lasy Państwowe i nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego (chodzi przede wszystkim o miejsca składowania).

W uzasadnionych przypadkach mogą to być nieruchomości prywatne, przekazywane za zgodą właściciela, bez stosowania procedur wywłaszczeniowych. Ewentualne pozyskiwanie gruntów od właścicieli prywatnych ma się odbywać na zasadzie dobrowolnej sprzedaży i negocjacji cen, z wykorzystaniem niezależnie opracowanego operatu szacunkowego.

Do tej pory większość pozyskanych działek pochodziła z zasobów Lasów Państwowych i (KOWR), były jednostkowe przypadki pozyskania nieruchomości od osób prywatnych – zawsze na mocy umowy i za obopólną zgodą – zaznacza MON.

W informatorze resort wyjaśnia przebieg procesu typowania działek i ich nabywania; prawa i obowiązki właścicieli oraz dzierżawców gruntów; zasady współpracy z KOWR i Lasami Państwowymi; kryteria wyboru nieruchomości i etapy ich pozyskiwania; sposób, w jaki MON minimalizuje wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

Ministerstwo nie prowadzi i nie planuje żadnej akcji masowego skupu nieruchomości, a nabywane będą wyłącznie działki niezbędne z punktu widzenia efektywności obronnej projektu.

Publikacja będzie dystrybuowana przez zespoły współpracy cywilno-wojskowej, które od kilku miesięcy stale przebywają w rejonach realizacji programu Tarcza Wschód, jest również dostępna na stronie internetowej:  https://tarczawschod.wp.mil.pl

Uruchomiony w ub.r. program Tarcza Wschód ma zwiększyć odporność kraju na ataki i wojnę hybrydową, odstraszać potencjalnych przeciwników, ograniczać ich mobilność przy zapewnieniu mobilności własnym wojskom, służyć ochronie żołnierzy i cywilów w razie ataku. Tarcza ma być pasmem instalacji obronnych, w tym umocnień inżynieryjnych, zapór, punktów przeprawowych, składów materiałowych oraz systemów rozpoznania i łączności.

Czytaj też

Jednym z założeń jest – oprócz budowy fortyfikacji – wykorzystanie naturalnych atutów terenu lasów i mokradeł. Oprócz zapór przeciwczołgowych na Tarczę złożą się systemy rozpoznania i przeciwdziałania dronom; fortyfikowaniu temu towarzyszyć rozbudowa dróg; szpitale otrzymają od MON wsparcie, by przygotować się na leczenie żołnierzy. Do 2028 r., kiedy linia fortyfikacji ma zostać przekazana Komponentowi Obrony Pogranicza, złożonym z wojsk operacyjnych i WOT, rząd zaplanował na te wydatki co najmniej 10 mld zł.

Pod koniec maja wojsko informowało o pozyskaniu nieruchomości w 30 miejscowościach i rekonesansie kolejnych.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama