Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Okręty patrolowe Damen dla Jamajki. "Szybka dostawa"

Holenderska grupa stoczniowa Damen zawarła kontrakt z siłami zbrojnymi Jamajki na szybką dostawę jeszcze w tym roku dwóch nowych okrętów patrolowych Stan Patrol 4207.

Nowe jednostki mają zastąpić trzy okręty patrolowe wcześniej wykorzystywane w jamajskiej straży przybrzeżnej: HMJS  „Cornwall”, HMJS „Middlesex” i HMJS „Surrey” (typu County), które również bazowały na projekcie Stan Patrol 4207. Zostały one dostarczone do Jamajki przez grupę stoczniową Damen w latach 2005-2006. W ramach właśnie podpisanej umowy wszystkie te trzy okręty, które oficjalnie wycofano ze służby 8 listopada br. w Port Royal, stały się własnością holenderskiej grupy stoczniowej.

Mają one zostać w przyszłym roku przetransportowane do Holandii, gdzie przejdą kompleksowy remont i modernizację w stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam, a następnie zostaną wystawione na sprzedaż poprzez sieć handlową Damen Trading.

Damen jest jedną z niewielu stoczni, która buduje jednostki pływające jeszcze przed uzyskaniem kontraktu, „magazynując” je przy nabrzeżach – fot. M.Dura

Dwie nowe jednostki, które zostaną nazwane: HMJS „Cornwall” i HMJS „Middlesex”, będą bazowały na tym samym projekcie, ale będą posiadały zupełnie nowe rozwiązania. Mają one zostać dostarczone jeszcze w tym roku, co jest możliwe ze względu na rzadko spotykany na świecie sposób działania grupy Damen w odniesieniu do niewielkich jednostek pływających.

Holendrzy wcześniej bowiem budują niektóre typy okrętów i trzymają je „na składzie” do momentu zawarcia jakiegoś kontraktu. W ten sposób postępuje się przede wszystkim z jednostkami, które są w sposób ciągły zamawiane w Damen. Przy nabrzeżach stoczniowych magazynuje się więc zawsze kilka holowników, kutrów, patrolowców, portowych jednostek specjalistycznych itd. To z pozoru ryzykowne działanie sprawdza się jednak w przypadku Damen.

Damen jest jedną z niewielu stoczni, która buduje jednostki pływające jeszcze przed uzyskaniem kontraktu, „magazynując” je przy nabrzeżach – fot. M.Dura

Holendrzy zyskują w ten sposób na czasie, który ogranicza się tylko do procesu wyposażania jednostki zgodnie z wymaganiami klienta. Z tym również nie ma jednak problemów, ponieważ Damen ma sieć poddostawców, którzy są przygotowani i przyzwyczajeni do działania w taki sposób. Dzięki temu Jamajka mogła wycofać w listopadzie wykorzystywane u siebie okręty wiedząc, że dostawa nowych odbędzie się już pod koniec grudnia tego samego roku.

W przypadku kontraktu jamajskiego nie będzie również kłopotów ze szkoleniem załóg, ponieważ Jamajka wykorzystywała już podobne okręty. Ma wiec możliwość skompletowania dwóch obsad z trzech, które po krótkim stażu będą mogły pracować na pokładzie i uczestniczyć w dostawie patrolowców do swojego kraju pod bezpośrednim nadzorem specjalistów Damena. Dostawa ta jest planowana na styczeń 2017 r.

Okręt Stan Patrol 4207 „Obzor” przekazany dla Bułgarii – fot. Damen

Jamajka otrzyma w ten sposób okręty sprawdzone w działaniu i powszechnie wykorzystywane na całym świecie (w Albanii, Barbadosie, Bahama, Bułgarii, Ekwadorze, Grecji, Holandii, Hondurasie, Kanadzie, Katarze, Meksyku, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Trinidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii, Wenezueli, Wietnamie oraz we Włoszech).

Reklama

Komentarze (1)

  1. matbosman

    Czyli jest szansa że MON zakupi w przyszłym roku te wycofane z MW Jamajki okręciki?

Reklama