Niemiecka haubica na podwoziu 10x10 dla British Army?

18 września 2021, 16:01
Rheinmetall DSEI HX10x10 WSPH-Radhaubitze-01
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, na targach Defence and Security Equipment International (DSEI) 2021 zaprezentował szereg systemów uzbrojenia na zakup których zdecydowały się brytyjskie siły zbrojne, a także najnowsze propozycje w tym zakresie dla British Army.

Wraz z joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) zaprezentowano kołowy transporter opancerzony Boxer, który jest obecnie dostarczany dla British Army w ramach zawartego kontraktu, a także czołg podstawowy Challenger 3, stanowiący głęboką modernizację obecnie używanych Challengerów 2, takie wozy trafią do British Army. Zademonstrowano także najnowszego członka rodziny  bezzałogowych pojazdów lądowych Rheinmetall Mision Master — Mission Master XT.

Do najciekawszej nowości bez wątpienia należał jednak ujawniony na początku tego roku nowy lufowy system artyleryjski, który obecnie znajduje się w ofercie niemieckiego koncernu. Mowa konkretnie o armatohaubicy kołowej, która powstała w wyniku osadzenia artyleryjskiego modułu wieżowego Artillery Gun Module (AGM) na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego HX3 10 × 10. Połączenie obu dostępnych konstrukcji pozwoliło na szybkie stworzenie zupełnie nowego, w pełni autonomicznego lufowego systemu artyleryjskiego wysokiej mobilności.

Podwozie tego systemu zapewnia wysoką dzielność terenową oraz jest wyposażone w opancerzoną kabinę załogi z nowym interfejsem Artillery Truck Interface (ATI). System wieżowy jest w zainstalowany w tylnej części pojazdu i uzbrojony w armatohaubicę kal. 155 mm o długości 52 kalibrów z automatem ładowania zapasem 60 naboi. Może prowadzić autonomicznie skuteczny ogień na odległość do 30 km z wykorzystaniem klasycznej amunicji oraz na odległość 40 km z wykorzystaniem amunicji o zwiększonej donośności, w zakresie 360 stopni wokół pojazdu.

image
Reklama

Prezentacja tego systemu na DSEI 2021 w Londynie wskazuje na to, że Rheinmetall chce zaoferować ten system British Army w ramach programu Mobile Fires Platform (MFP). O planie udziału w tym programie informował już wcześniej Hanwha Defense. Południowokoreański koncern miałby przedstawić ofertę na bazie nowej wersji armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder, która jest obecnie opracowywana pod oznaczeniem K9A2 i ma być wyposażona w bezzałogowy moduł wieżowy oraz automat ładowania.

MFP to jeden z kluczowych programów modernizacji technicznej brytyjskich wojsk lądowych w najbliższych latach, który został rozpoczęty na początku 2019 roku i ma w założeniu pochłonąć ok. 800 mln funtów. Jego głównym celem jest docelowe zastąpienie obecnie eksploatowanych gąsienicowych haubic samobieżnych AS-90 w 1. Królewskim Pułku Artylerii Konnej i 19. Pułku Artylerii British Army. Nowy brytyjski lufowy system artyleryjski ma być samobieżny, jednak nie sprecyzowano jeszcze czy będzie to wariant kołowy, czy też gąsienicowy. Docelowo plany brytyjskiego resortu obrony obejmują pozyskanie łącznie 116 egzemplarzy tego systemu w perspektywie do 2032 roku. Pierwszych 18 z nich miałoby osiągnąć wstępną gotowość bojową na początku 2029 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 106
Reklama
poniedziałek, 20 września 2021, 15:12

Niemcy maja tyle drog,ze gąsienice nie są im potrzebne...nawet w lesie szwarcwaldzkim maja asfalt

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 08:12

Hm. 30km? Słabo. Ale chociaż 155mm

Olo
poniedziałek, 20 września 2021, 19:48

Doczytaj ze zrozumieniem tekstu....nawet 40km.

say69mat
poniedziałek, 20 września 2021, 01:43

Duże i ciężkie. Czyli twórcze nawiązanie v/s przywiązanie do koncepcji Panzerkampfwagen VIII Maus. Oczywiście na trakcji kołowej.

BLASZANY BEMBENEK
niedziela, 19 września 2021, 22:31

spoko do życia budzi się system artyleryjski "BAE systems M777 Portee" ....tak powinien wyglądać też polski Kryl

klawiatura
niedziela, 19 września 2021, 18:59

Nie kupili z ameryki ? w polsce to nie do pomyślenia.

Tani
niedziela, 19 września 2021, 21:59

Ja bym to kupil a Kraba bym sprzedal do Pakistanu.

tanie mięso psi jedzą
poniedziałek, 20 września 2021, 07:59

A ja nie.

WRZECIONO
niedziela, 19 września 2021, 10:05

Brytyjskie i Amerykańskie systemy będą opierać o sprawdzony projekt zdejmowalnego działa BAE systems M777 Portee gdzie ,armato haubicą można strzelać z nadwozia lub po zdjęciu wykonywać samodzielnie ostrzał bez nośnika , poza tym armatę można holować za samochodem a jego przestrzeń przeznaczyć na dodatkową przestrzeń np amunicji ,wojska ,logistyki ....i taki system w ramach programu Kryl Polska powinna zrealizować

Duszan
niedziela, 19 września 2021, 21:00

Niemcy już próbowali, Heuschrecke 10 i 15. Poroniony pomysł, zwłaszcza przy użyciu broni "A".

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
niedziela, 19 września 2021, 22:26

wszystko poronione gdy zaczniesz dowozić wojsko w łodziach podwodnych ....łapiesz

kibic
niedziela, 19 września 2021, 14:07

Akurat Polska rozwija artylerię samobieżną i bardzo dobrze. Przy dzisiejszych systemach wykrywania toru pocisku bardzo ważnym parametrem jest czas opuszczenia stanowiska prowadzenia ognia, a tu artyleria holowana wypada bardzo słabo. W dodatku jej obsługa pracuje na otwartej przestrzeni, więc nie jest chroniona przez pancerz. Do wożenia dodatkowej amunicji mamy oddzielne pojazdy. Holowaną artylerię mogli Amerykanie stawiać w Iraku czy w Afganistanie. Nie groził im ogień kontrbateryjny.

Tani
niedziela, 19 września 2021, 23:02

Ja mam inne zdanie. Zamiast wyrzucac forse na Raki ktore z definicji to poroniony pomysl kupilbym licencje na lekka haubice 105mm i co dziesiaty samochod WOT bylby ciagnikiem artyleryjskim. Przeszkolenie funkcyjnych na habete to pare dni nie liczac dowodcy i mamy w iare realne wsparcie artyleryjskie. To bysmy ogarneli szybko i za mala kase. Ja to widzialem u anglikow i taka haubice ciagnal austriacki UNIMAG. Dalibysmy realne wsparcie dla WOT i regularnej armii. Wg mnie bezsensem jest tworzenie samobieznej artylerii moski powinny byc ciagnione i musi ich byc duzo. Do dzisiaj panuje u nas moda na pancerniki. Musi byc duzy. Mamy HSW i tam to powinni klepac seryjnie. Nikt nie wywalil habet na zlom tylko my. A sytuacja jest jaka jest i habeta powinna byc masowa. Bo jest tania. Bo jedzie za samochodem ciezarowym. Tylko jest jeden problem na Defiladzie nie wyglada bojowo. Habeta wad nie ma ma tylko zalety. Podstawowa to ta ze jest prosta w obsludze. Odpada problem paliwa i stanu technicznego podwozia. Zaczepi sie ja do kazdej ciezarowki i jedzie.

Absolutnie NIE
wtorek, 21 września 2021, 10:57

Tendencyjnie POMIJASZ kluczowe wady każdego działa holowanego. Czyli zbyt długi czas rozwinięcia, zbyt mała szybkostrzelność, odrzut powodujący ogromny rozrzut , brak trybu MRSI, kompletnie odsłonięta obsługa niezdolna prowadzić ogień pod jakimkolwiek ostrzałem, długi czas zmiany stanowiska czy ucieczki w razie ognia kontrbateryjnego. 105mm ? Po co kolejny kaliber o słabej sile ognia wymagający mnóstwa personelu do prowadzenia ognia? Proponujesz cofnięcie się do czasów napoleońskich? Oszalałeś?

Tani
wtorek, 21 września 2021, 23:01

Tendencyjnie pomijasz wady kazdego systemu samobieznego jest nim dlugi czas odtwarzania gotowosci bojowej,wysoki koszt i wymagany dlugi czas szkolenia zalogi. Pytanie podstawowe ile punktow smarowania ma Krab? Po ilu przejechanych km trzeba regulowac napiecie gasienic ,co ile motogodzin trzeba robic przeglad techniczny podstawowym podzespolom tego dziala. I tak mozna by pytac i pytac trzeba by zagladnac do instrukcji eksploatacji tego pojazdu. A teraz porownaj z habeta. Co do ochrony nie masz racji obsluga habety kopie sobie ukrycia tzw lisie nory do tego habete sie okopuje. Ich szanse na przetrwanie ognia kontr bateryjnego sa wieksze jak samobieznej bo do habety ani heli ani samolot strzelal nie bedzie. Za Napoleona armaty staly w pierwszej linii. Dzisiaj habety sa 2-3 km za piechota ktora wspieraja. Ja mam logicznie wiecej argumentow za habetami jak ty za samobieznymi. Zycie wymaga kompromisu wiec trzeba by miec i samobiezne i habety aby w obronie uzyc habet a w natarciu samobieznych. Czyli bylby wilk syty i owieczka cala. Wiec ja mam propozycje wstrzymac produkcje samobieznych a w zamian budowac habety. Bo samobieznych mamy do licha i ciut ciut a habety ani jednej. To jest moje prywatne zdanie w tej materii. Ja bym kupil licencje na te brytyjska haubice 105mm bo nie jest ciezka i produkowal jej 30 szt rocznie i dal ja do desantu i WOT. I tak przez 10 lat. I po dziesieciu latach bysmy mieli artylerie zrownowazona. Ps tylko absolutnie nie na Rosomaka

Tani
niedziela, 19 września 2021, 14:31

Jak wszedzie sa plusy i minusy. Holowana podczepia pod helikopter i....... . Nie ma korkow na drodze .

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 08:16

To ładnie wygląda na cwiczeniach. Leci i się dynda pod wiatrakiem. W polu to tak fajnie nie jest. No chyba że masz panowanie w powietrzu i brak odpowiedzi przeciwnika. Inaczej to artyleria jednorazowa

Are
niedziela, 19 września 2021, 15:25

Na czas ćwiczeń poligonowych, czy w czasie targów, rozwiązanie b.dobre. Gdyby nie te wojny...

Tani
niedziela, 19 września 2021, 18:28

Na wojnie tez sprawdzone. Ruscy habet maja do groma i ciut ciut i nas zabombarduja artyleria. Ja przypomne ze armat 76mm na resorach produkowali 150szt dziennie przez 7 dni w tygodniu w dwoch fabrykach. Armata byla tak dobra ze niemcy przyjeli ja na uzbrojenie i produkowali amunicje do niej. Ja gdybym byl ministrem wojny to bym kupil troche habet czyli ciagnionych dla WOT. Habeta pochodzi od konia pociagowego w zargonie za moich czasow byly 122mm na kolach pelnych i detkach. Potem poszly do magazynow lub hut.

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 08:18

Niemcy nie byli wybredni. Przejmowali wszystko. Skutek strat we wrześniu w pl.

mick8791
poniedziałek, 20 września 2021, 00:28

Mistrzu wszechwiedzący, a teraz powiedz jaki czas zmiany stanowiska ogniowego ma taka haubica ciągniona (po dostarczeniu helikopterem)? Tak pytam, bo wiesz w dzisiejszych czasach są takie wynalazki jak radary artyleryjskie i ogień kontrbateryjny... Chyba ostro utknąłeś w wojnach sprzed kilkudziesięciu lat! Tak poza tym "zabombarduja"? Od kiedy artyleria bombarduje? "ministrem wojny"? Haubice dla WOT? Człowieku WOT to z założenia lekka piechota!

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 13:53

Zapytaj Amerykanow zapytaj Brytyjczykow zapytaj Rosjan. Z mojego doswiadczenia skromnego to okolo 10 min. Od ostatniego wystrzalu do zapiecia armaty na hak ciagnika, Z tym ze my bylismy malo wprawni podobno dobrze wyszkolona obsluga miescila sie w 5 min. Na koniec jesli WOT ma byc lekka piechota to gdzie jej wsparcie? Ogniem kontrbateryjnym sie nie przejmuj bo przeciwnik nigdy nie jest pewny ze my strzelamy na.....wabia. O radarze juz wam pisalem uzyjecie i jestescie martwi to kilka minut. Bo to jest tak jakbyscie w nocy zaswiecili latarke. Jeszcze raz, moim zdaniem WOT musi miec artylerie i 105mm haubica byla by idealna. Jesli nie beda miec artylerii beda kamikadze. Wiec lekka piechota +lekka artyleria I to mozna ogarnac za nieduza kase a ludzi przeszkolic w krotkim czasie. Ja przeszkalalem moich zolnierzy 5dni. 8 dnia strzelali bojowo. Przy samobieznym to nie przejdzie bo zaloga obsluguje tez podwozie. Czynnosci obslugowych jest kilkadziesiat dziennie. Mialem do czynienia z Gozdzikiem wiec jw.Na koniec dawne dzialo to bombarda.....Za komuny wyszla ksiazkapt ,,Encyklopedia Techniki Wojskowej,, Polecam wam ja wszystkim tam lopatologicznie beda wyjasnione wszystkie terminy wojskowe. Na koniec jak go zwal to go zwal Szogun Hetman,Minister Obrony Narodowej, Minister Wojny. Usmiechnij sie.....

Aha
wtorek, 21 września 2021, 00:11

10 minut to pewna smierc! Wprawiona obsluga i 5 minut to... tez pewna smierc! Myslisz, ze dlaczego wszyscy, ktorzy cenia swoich zolnierzy, odchodza od systemow ciaganych lub je marginalizuja?? Dobrze opancerzone haubice o duzym zasiegu, ktore w 1 minute oddaja 10 strzalow i po dwoch minutach od rozpoczecia strzelania juz pomykaja dalej i zmieniaja swoje polozenie! Tak teraz to wyglada a nie ciagane, powoli rozkladane/zwijane i latwe do zniszczenia i usmiercenia jego obslugi cos tam z innej epoki!

Tani
wtorek, 21 września 2021, 17:31

Czyli kto? Wymien kraje swiata ktore nie uzywaja habet? Ja znam jeden Polska.

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 23:10

Armata bo ja cwiczylem na D-44 tam sie wykonywalo kilka ruchow i gotowa do jazdy

Monkey
niedziela, 19 września 2021, 09:40

Brytyjczykom jak widać się nie śpieszy. Ale nie muszą, bo od czasów Wilhelma Zdobywcy nikt na ich ziemiarmii nie wysadził. No, może od czasów Jana bez Ziemi.

LMed
niedziela, 19 września 2021, 09:27

Monstrum na kołach (jednak), ale może chirurgiczny potencjał, jak to u reńskich bywa, jednocześnie.

Chyżwar
poniedziałek, 20 września 2021, 08:01

Na Boxerze lepiej to wygląda.

Aha
wtorek, 21 września 2021, 00:12

I ta wersje na Boxerze Niemcy jako uzupelnienie PZH2000 planuja wprowadzic!

LMed
poniedziałek, 20 września 2021, 16:12

Możę reńscy docenią Polskie sugestie?

dropik
niedziela, 19 września 2021, 08:40

2030 ? To już po wojnie polsko ruskiej która wybuchnie zaraz po dostawach abramsow + 1 rok. Nawet na kołach nie zdążą nam pomóc, ale przykro... ;)

hermanaryk
niedziela, 19 września 2021, 08:25

Większej się już nie dało zrobić? Zaczynam sobie myśleć, że nasi inżynierowie od Kryla wcale nie są tacy źli.

Aha
niedziela, 19 września 2021, 21:51

A co ma prosty i budzetowy Kryl wspolnego z tym przyzadem high-tech? To calkiem dwa inne swiaty za calkiem inne pieniadze!

hermanaryk
poniedziałek, 20 września 2021, 09:04

O jakim "przyzadzie high-tech" piszesz? I jak ten "przyzad" pomoże tej kolubrynie, gdy będzie musiała szybko opuścić stanowisko ogniowe? Zwłaszcza że z uwagi na sporo od Kryla mniejszą donośność będzie bardziej narażona na ogień przeciwnika?

Aha
wtorek, 21 września 2021, 00:17

Jezeli nie rozrozniesz manualnego i prostego Kryla, ktory musi byc obslugiwany przez niechronionych zolnierzy, od w pelni automatycznej armatohaubicy, ktora zatrzymuje sie, oddaje 10 strzalow w minute i jedzie zaraz dalej, przy czym zaden zolnierz nie opuszcza opancerzonego poajazdu, to nie ma co rozmawiac! Donosnosc to 30 do 40km, co zreszta mozesz w tekscie przeczytac. Strzela szybciej, jest o wiele szybsza i sprawniejsza od Kryla - tutaj nawet nie ma co porownywac a z ta mniejsza odpornoscia od Kryla to juz pojechales i chyba sobie zarty stroisz i pomyliles Kryla z Krabem!?

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 08:52

Zerknij na parametry. 30km. Amunicja taka sama co u nas. Automat też skorupiak ma mieć. Będzie w sieci. No to co tam takiego super?

Edek
poniedziałek, 20 września 2021, 19:50

Nie 30 a 40. Automat u nas bedzie lub nie. Stawiam ze nie bedzie. Wsxystkie parametry lepsze od naszego. Cos jeszcze?

Darek S.
niedziela, 19 września 2021, 02:48

Nawet Archer ma zasięg tylko 30 km przy użyciu klasycznej amunicji. Ja bym w to nie wchodził w dzisiejszych czasach, jak koszty dronów spadają nawet dla wojska.

Chyżwar
poniedziałek, 20 września 2021, 08:04

Dron dobra rzecz. Ale stosunkowo długo leci. Poza tym prędzej czy później znajdzie się na te zabawki skuteczny sposób. Z pociskiem artyleryjskim niby także można sobie poradzić. Ale to niełatwa sprawa.

mick8791
poniedziałek, 20 września 2021, 00:33

A co to niby znaczy "nawet Archer"? Jego cechą wyróżniającą jest pełna automatyzacja i koszmarnie wysoka cena, a nie jakiś nadzwyczajny zasięg... I druga sprawa - co ma niby wspólnego hipotetyczny spadek cen dronów dla wojska z artylerią lufową skoro te dwa systemy walki mają różne zadania i różne możliwości?

yaro
sobota, 18 września 2021, 22:36

Rosyjskie media informują, że Uralwagonzawod na bazie platformy Armata opracowuje projekt samobieżnej haubicy (SAU, Samochodnaja artillerijskaja ustanowka) kal. 152 mm. Program jest jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej. Nieoficjalnie wiadomo, że moduł bojowy będzie oparty na konstrukcji wieży armatohaubicy Koalicja-SW. Dla zwiększenia szybkostrzelności moduł ma być wyposażony w dwie lufy. Dzięki temu szybkostrzelność haubicy ma sięgać bezprecedensowej wartości – 30 strz./min. W przypadku SAU 2S35 Koalicja-SW szybkostrzelność wynosi 16 strz./min. Wykorzystanie platformy Armata pozwoli na zunifikowanie logistyki dla wielu pojazdów bojowych, w tym czołgu T-14. Dzięki podwoziu nowej generacji haubica samobieżna będzie mogła wykonywać szybkie manewry. Projekt przewiduje możliwość oddawania strzału z marszu, bez przygotowania po zatrzymaniu. Natychmiastowa zmiana pozycji po strzale pozwoli na uniknięcie ognia odwetowego. Rosjanie ju nad tym pracują, a jak o wygląda w NATO ?

I co z tego?
wtorek, 21 września 2021, 11:18

Na razie to Rosja marzy! Sami przyznali się że marzą aby czas reakcji ich artylerii spadł poniżej 5 minut. O jakiej ucieczce po strzale myślisz? Bo na razie cieszą się gdy mają czas reakcji poniżej 7 minut. Każdy wystrzał to natychmiastowe zdradzenie pozycji działa. A ja ci przypomnę że już wiele lat temu irackie działa podczas wojny w Iraku często nie zdążyły oddać drugiej salwy nakrywane salwami kontrbateryjnego ognia przez MLRS i Palladinów! Po pierwszej ich salwie! Ile lat mieli Amerykanie od Iraku na rozwój techniki ognia kontrbateryjnego? Nawet my poligonowo przetestowaliśmy dynamiczne- w czasie rzeczywistym - przenoszenie ognia Raków z Topazem na dowolne cele wykrywane przez FlyEye. Nasz Topaz załatwia sprawę, sprzęgnięty z Liwcem daje możliwość natychmiastowej reakcji każdego środka ogniowego z Topazem. A mamy Kraby, Langusty, Raki, będzie za jakiś czas nawet Bayraktar. Radar SAR na FlyEye czy Łosiu (teoretycznie rzecz jasna w jego przypadku) wykrywa każde oruszające się działo i daje automatycznie namiary dla Topaza. Albo mając CLU naprowadza APR lub drona- samobójcę. Teoretycznie nawet zmieniając natychmiast pozycję działo po oddaniu pierwszego strzału staje się celem.

Tani
wtorek, 21 września 2021, 16:48

Facet nie przesadzaj za dawnych lat kiedy jeszcze operowalo sie PUO czyli prostym Przyrzadem Kierowania Ogniem doszlo do pojedynku. Mlody oficer pasjonat elektroniki wyuczony na notebooku Samsunga wyzwal na pojedynek starego repa chorazego. Zaklad byl o alkohol miejsce pojedynku Torun. Pozwany zglosil sie z PUO a pozywajacy z notebookiem artyleryjskim czyli programem. Nie bylo zwyciezcy ale smiechu bylo ile miara. Goscie zapamietajcie sobie raz na jutro programy na wojne sie nie nadaja bo zabraknie barerii i co? Musicie umiec zrobic to recznie to jest sprawa waszego zycia. Z ogniem kontrbateryjnym masz racje,tylko czemu 4/5 parku artylerii armii USA to habety? I ostatnia sprawa z MLRS nikt nie strzela do takich celi jak bateria artylerii. Bo ty tez zabijasz muche klapka a nie strzelasz do niej z armaty. Goscie ja to bez przerwy piszewyjedzcie z domu na trzy tygodnie wezcie sobie wszystkie gadzety i zobaczycie. Bo teoretycznie macie racje tylko czasami bywa tak ze technika zawodzi i wtedy macie problem. Zawsze tak bedzie bo technika to tylko technika wyswietli sie blad 576. I co biala flaga? Zebysmy sie dobrze rozumieli ja jestem za Topazem ale chcialbym zebyscie umieli poslugiwac sie PUO Bo tam nie ma co sie zepsuc

Tani
niedziela, 19 września 2021, 22:18

To bujda bo tego nikt nie kupi.

Rejtan
niedziela, 19 września 2021, 21:07

Czyli za jakieś 10 lat pierwsze prototypy. 1. Próbowali już Koalicji z dwoma lufami: obciążenie+ stabilizacja wymusza zwiększenie masy ponad 55 ton. 2. Jedna haubica z dwoma armatami wciaż ma 30+ pocisków. Jedyna przewaga nad rozwiazaniem jednolufowym to mniejsza ilośc załogi na lufę, ale przy systemie Cesar ( 2 os. załoga) czy nowych czeskich Danach ( też 2 osoby obsługi) niweluje się ta przewaga. 3. Prowadzenie ognia z marszu bedzie mozliwe nawet dla Kraba, po wprowadzeniu kilku przeróbek.

X
niedziela, 19 września 2021, 11:42

Ta dwulufowa koncepcja ma już swoją historię. Mnie bardziej martwi, że u nas nie ma myślenia - wyżej, szybciej, dalej.

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 23:05

Dwie lufy to Leo3 jest w muzeum w Niemczech

poldek
niedziela, 19 września 2021, 11:34

Rosjanie pracują też od lat nad Gwiazdą Śmierci ... Bez sukcesów .... ;)

Davien
niedziela, 19 września 2021, 11:52

Oni przynajmniej pracują, my budujemy... pomniki papieża rzucające kamieniem w kałużę.

Box123
poniedziałek, 20 września 2021, 09:50

Oj boli niektórych to chrześcijaństwo. O czym by nie było to i tak wszystko co złe to kk

Darek
niedziela, 19 września 2021, 23:13

Co ma piernik do wiatraka?! Twoj post mówi, że brak ci merytorycznych argumentów.

Olgino
niedziela, 19 września 2021, 10:35

Już żeście przerabiali 2 lufy. To ślepa uliczka.

Ruskie bujdy
niedziela, 19 września 2021, 10:28

Ponoc pracują ( Rosjanie ) nad wersją szesciolufową z obracanym magazynkiem jak w colcie ) Wtedy szybkostrzelnośc będzie taka jakiej nie ma w Nato ( nie ma analogów ) :)

xXx
niedziela, 19 września 2021, 11:56

Bzdura - sześciolufowa artyleria to jakiś wymysł gimbazy, bo to koszmar dla logistyka, mechanika i inżyniera, bo 5 "zbędnych" luf to spora masa na podwoziu. Z wyjątkiem pojazdów przeciwlotniczych prawie nie ma pojazdów które mają więcej niż jedno lub dwa działa (n.p. Szyłka ma 4, ale dość małego kalibru).

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 08:58

Ale jak zabawnie wygląda jak sie zakopie na ruskiej autobanie. Ruscy mają już jakiś defekt genetyczny - albo car puszka albo czołg gigant którego nie ma jak wyciągnąć z pola

mick8791
poniedziałek, 20 września 2021, 00:42

Mistrzu nie skumałeś jednej podstawowej sprawy - to co napisał "Ruskie bujdy" to była ironia!

Zasięg
niedziela, 19 września 2021, 08:16

W NATO? Otóż wygląda tak, że rosyjskiego wynalazka będzie można potraktować odpowiednio z 80 kilometrów.

Davien
niedziela, 19 września 2021, 07:54

Yato przypomnij sobie co podawali najpierw o Koalicji a jak się skończyło?:))

anakonda
niedziela, 19 września 2021, 03:52

ta całkiem jak ih ta Armatai ten pocisk hipersoniczny !!!

nick
niedziela, 19 września 2021, 00:00

ruskie media przekażą wszystkie propagandowe informacje jakie otrzymają z minoborony . Ile będzie z tego prawdą to się dopiero okaże. Czego już ruscy nie pokazywali na papierze. Kosmiczny myśliwiec, rosyjski lotniskowiec, nowy bombowiec strategiczny itp iluzje .

Wawiak
sobota, 18 września 2021, 23:51

Niech wsadzą 4 lufy... a najlepiej 8.

codybancks
niedziela, 19 września 2021, 20:37

Lufa to najdroższy element haubicy !!!! Musi być celna i sztywna na tyle , żeby się nie odkształcić po kilku strzałach !!! Inaczej straci celność !!!

Arek
sobota, 18 września 2021, 22:32

Nasz kryl jest lepszy ma... Wyglad jak pan samochodzik sklepany z sZopy i ręczNe ładowanie jak grenadier z 1 wojny światowej.

Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 09:00

Ma mieć zmianę na automat. Było tu o tym...

Ciekawe
niedziela, 19 września 2021, 12:26

Następny który uważa że kluczowym, podstawowym aspektem oceny działa jest...wygląd! Żenada aż boli!!

niedziela, 19 września 2021, 07:53

Nie ma żadnego Kryla.

Trzcinq
niedziela, 19 września 2021, 00:28

Serio ty tak?

sobota, 18 września 2021, 23:21

My żadnych krylli nie mamy jak już to Kraby.

Trzcinq
sobota, 18 września 2021, 21:02

No nie. Tylko Polska Kryla polskiego nie chce.

słowianin
niedziela, 19 września 2021, 11:44

I nadal jest w fazie rozwojowej .

Box123
poniedziałek, 20 września 2021, 09:54

Niestety ale kryl "ekspedycyjny" którego główną Funkcją miało być latanie Herkulesem powinien zostać zaprojektowany od nowa. W wersji optymalnej powinien zostać zabudowany (na wzór dany) . W wersji minimum przynajmniej dodatkowe drzwi w kabinie i automat ładowania

Chyżwar
poniedziałek, 20 września 2021, 08:07

Tylko formalnie. Działo jest po testach zakładowych. HSW zrobiło dokładnie to, czego MON sobie zażyczył. Teraz życzy sobie automatu. W drugiej wersji Kryl będzie go miał. Tak samo, jak inne podwozie.

Baca
sobota, 18 września 2021, 22:30

Wielkie jak stodoła! Chyba z 6metry wysokie ? Nie tedy droga

artilleryman
niedziela, 19 września 2021, 11:34

A którędy droga?? Ten sprzęt na łopatki rozkłada naszego ręcznie ładowanego "Kryla".

Chyżwar
poniedziałek, 20 września 2021, 08:16

Te działa jeśli zostaną wybrane mają stanowić podstawowy brytyjski sprzęt. Coś tak, jak u nas Krab. Kryl to zabawka przeznaczona do czegoś innego. Poza tym ta krowa mi nie leży. Ciekawsze było szwabskie działo umieszczone na Boxerze. Zważywszy, że Brytole wybrali właśnie te KTO dziwne, że Niemcy im go nie zaproponowali.

Tani
środa, 22 września 2021, 23:23

Widocznie nie sa zainteresowani.

hermanaryk
niedziela, 19 września 2021, 16:10

Do czasu, aż będzie trzeba zawrócić :)

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 03:23

Chyba nie,on ma skretne trzy osie to widac na fotce. Jest zwinniejszy jak Star266. Tym cudem nawrocic to byl problem.

niedziela, 19 września 2021, 12:39

To nie jest odpowiednik Kryla. Porównywanie z wieżową haubicą automatyczną jest bez sensu!

Leon
niedziela, 19 września 2021, 14:12

Oczywiście

xXx
niedziela, 19 września 2021, 11:59

Nasz Kryl jest prostszy i bardziej ekonomiczny - ten Niemiecki jest za duży i "przebajeżony". Cały sens artylerii kołowej jest właśnie w cenie i prostocie, a to ich wielkie podwozie 10x10 wcale dużo tańsze od podwozia gąsienicowego nie będzie.

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 03:32

Co jest tanie to jest dobre. Policz ile oszczednosci na kosztach osobowych.Automat nie ma urlopu,zona i dzieci mu nie choruja. Nie ma klotni malzenskich same zyski. Ja w tym monstrze wad nie widze. Gdybysmy go kupili to Putinowi by szczeka opadla. Ale spoko nie opadnie bo nie kupimy bo jest niemiecki i drogi. Recznie ladowany Rak to wszystko na co nas stac. Tylko czemu sie dziwimy ze wszyscy sie z nas smieja? Honor wymaga kasy. Za grosze prestizu sie nie kupi.

Trzcinq
niedziela, 19 września 2021, 00:28

?

Wsk74
sobota, 18 września 2021, 20:57

ta konstrukcja zastąpi "pierwowzór" Kraba .... Prawdopodobnie podwozie kołowe to względy ekonomii i łatwość przerzucania po drogach. U nas bagien niewiele, dróg sporo, ale musimy mieć gąsiennicowe i najlepiej pływające...

niedziela, 19 września 2021, 08:28

U nas bywa różnie. U nich wszystko jest piękniutkie. Znacznie bardziej zurbanizowany teren. Choć kołowa trakcja jest tu także wielce pożądana.

sobota, 18 września 2021, 23:23

Wjedź sobie na pierwszą lepszą łąkę po 3 dniach deszczu takim zestawem a przeprosisz się z gąsienicami

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 03:38

Przejedzie bez problemu. Geofizyka kolo mnie szukala nafty pare lat temu mieli podobnej wielkosci samochody szly przez pola jak po drodze.To byl listopad i to mokry nie bylo znaczenia orne czy trawa. Koleiny miejscami do 1m bo gleby czarne. Ten tez pojdzie bo ciezar niesie 10 kol czyli obciazenie na os nie jest duze.

Davien
sobota, 18 września 2021, 20:01

Bez sęsu, czemu nie zamontowali tego na podwoziu z gumowymi gonsiennicami?

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 19 września 2021, 10:37

To nie Rosja

ruski stek bzdur...
niedziela, 19 września 2021, 20:27

Noo... nie to pkb, nie ta mentalność, nie ta gospodarka, nie ta technologi :)

Trzcinq
sobota, 18 września 2021, 21:02

Ty tak serio?

Nico
sobota, 18 września 2021, 19:13

Taki Brytyjsko Niemiecki Archer i najpewniej Artillery Gun Module (AGM) na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego HX3 10 × 10 zostanie zakupiony dla British Army .

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 22:08

Musza kupic za granica bo sami od lat 60-tych nie produkuja samochodow ciezarowych.

Robert
sobota, 18 września 2021, 18:39

Skoro sojusznicy stawiają masowo na trakcję kołową, oznacza to, że Polska powinna z niej zrezygnować i wyłącznie posiadać gąsienicową, To nie my będziemy przerzucać sprzęt na zachód, tylko oni do nas, więc tego sprzętu będzie od zatrzęsienia.

Tani
wtorek, 21 września 2021, 19:02

Goscie tylko wol nie zmienia pogladow bo ich nie ma. Powinnismy ustalic czego chcemy. Czy chcemy ciezkich oddzialow uderzeniowych czyli tanki ,bwp,Kraby Raki etc czyli wariantu Ormianskiego Czy tez wariant Azerski lekkie oddzialy manewrowe na kolach i artyleria lekka. Trzeba sie czegos trzymac bo na jedno i drugie forsy nie bedzie. Jesli kupimy Tanki nie kupimy samochodow klasy ruskiego Tigra. To jest proste trzeba sie zdecydowac. Ja jeszcze kilka lat temu bylem zwolennikem jednostek ciezkich po ostarnich wydarzeniach widze ze jest to porazka. Ja dzisiaj jestem za jednostkami lekkimi manewrowymi wykorzystujacymi zdobycze wspolczesnej technologii. Jak kazda teoria ma to plusy i ma minusy. Ale trzeba sie na cos zdecydowac. Na zachod nigdy nie liczylem i nie licze. Ja tylko licze ze zachod nam sprzeda i z tym sie nie przelicze bo forsa to forsa. W sumie kazdy powinien na cos sie zdecydowac Ciezkie? A moze lekkie. Wy macie dobre pomysly i te Wasze dobre pomysly sa czesto w moich wypowiedziach. Guru nie jestem bo jak napisalem ,,tylko wol..... .

Tani
poniedziałek, 20 września 2021, 22:19

Nie sojusznicy stoja habetami czyli ciagnionymi. U nas tego nie ma dlatego jest tragedia. Nie ma sprzetu do walki w trud ym terenie. A Brygada Gorska ma Roski i Raki i tym szajsem pojedzie w Bieszczady. Rece i nogi sie prostuja. Nie mamy wogole broni lekkiej dla jednostek lekkich. Mamy uderzeniowe i tyle. Kraby Raki i Gozdziki do dzialan obronnych sie nie nadaja. Bo to sa cele dla przeciwnika. Jajuz nie pisze o jednostkach aeromobilnych- porazka goni porazke. Jest Rosomak z ktorym nie ma co zrobic to wszystko na niego sie wklada. A Rosomak to dziecko wojen ekspedycyjnych czyli tzw misji. Dzisiaj misji nie ma zostaja podwozia z ktorymi nie ma co zrobic. Kto byl w Bieszczadach niech sobie wymysli Brygada Podhalanska na Rosku z Rakiem z tylu. Tego zaden ruski general by nie wymyslil

Buhahahaha
niedziela, 19 września 2021, 11:23

Ty na poważnie wierzysz, że ktokolwiek bedzie cokolwiek przerzucał do Polski?

rydwan
sobota, 18 września 2021, 20:43

gąski maja swoje zdania a koła swoje ,nie można sobie ot tak rezygnowac z czegokolwiek .Zastanawia mnie jedynie zabudowa tej armaty bo wydaje sie taka zabawka niż powaznym sprzętem ,nowa Dana prezentuje sie o wiele lepiej i chyba jest bardziej zaawansowanym sprzetem.

Chyżwar
niedziela, 19 września 2021, 08:23

Żartujesz. Niby jakim cudem ma być bardziej zaawansowana, skoro ma za krótką lufę? Prezencją chyba tylko.

Tani
niedziela, 19 września 2021, 04:13

Nie wiem co jest lepsze. Przemysl ma propozycje decyduje Armia. Co jest lepsze Akacja czy Dana? To jest to samo dzialo my i Czechoslowacja kupilismy Dany ,reszta UW poszla w gasienice czyli Akacje. Co kto lubi, ja osobiscie nie mam nic przeciw im obu. Dla mnie to jest to samo bo zasady strzelania sa takie same.

Leon
niedziela, 19 września 2021, 14:21

Sprzęt gąsienicowy jest trudniejszy i kosztowniejszy w utrzymaniu i użytkowaniu. Zrezygnowano z transporterów gąsienicowych, a wprowadzono kołowe.

dropik
niedziela, 19 września 2021, 14:07

Akacja i dana mają inne armaty. Przecież to widac

Tani
niedziela, 19 września 2021, 18:17

To sa te same dziala. Uzywaja rego samego celownika i tej samej amunicji przy strzelaniu poslugujesz sie tymi samymi tabelami strzelniczymi. W UW wszystko bylo standartowe. Armata ,haubica,mosiek to sa dziala. Akacja i Dana sa uzbrojone w ....haubice. Niektorzy pisza armato-haubice co jest nowotworem jezykowym. Haubica jest to polaczenie armaty z moskiem czyli mozdzierzem. Tak mnie jakos kiedys uczyli. Ooooo,lub armata to bron plasko torowa Haubica i mosiek stromotorowa Armata amunicja zespolona Haubica mosiek rozdzielna I tak by sie mozna bawic godzinami

AMF
niedziela, 19 września 2021, 19:39

A ilotorowa jest armata przeciwlotnicza? A może to moździerz?

Tani
niedziela, 19 września 2021, 21:57

Armata plot to nie artyleria naziemna. Kumplom po Koszalinie nie bede wchodzil w parade. To sa inne zasady strzelania. To jest opl czyli obrona powietrzna kraju. Inne celowniki inne tablice strzelnicze i inny regulamin prowadzenia ognia.

Stefan
sobota, 18 września 2021, 22:09

Sugerujesz że Niemcy się już nastrzelali ?

Tani
niedziela, 19 września 2021, 04:15

Niee producent. Jakbys chcial kupic to maja i na mniejszym podwoziu. Masz kase to wybierasz bo klient nasz Pan.

Tweets Defence24