Reklama

Siły zbrojne

Lockheed Martin prezentuje nową amfibię

Koncern Lockheed Martin zaprezentował prototyp opancerzonego pojazdu pływającego ACV 1.1, który ma zastąpić m.in. wykorzystywane od lat siedemdziesiątych amfibie bojowe typu AAV (Assault Amphibious Vehicle).

Uroczystą prezentację ACV (Amphibious Combat Vehicle 1.1) zorganizowano podczas Dni Nowoczesnej Piechoty Morskiej w bazie w Quantico w Virginii. Pojazd koncernu Lockheed Martin to propozycja przygotowywana w ramach programu Marine Corps’ACV, będącego kontynuacją anulowanego w 2011 r. programu Expeditionary Fighting Vehicle.

Obecnie wykorzystywany przez piechotę morską pływający transporter AAV-7. Fot. M.Dura

Nowa amfibia będzie zabierała prawie dwa razy mniej żołnierzy (ponad 13 marines) niż „stary” pojazd AAV (do 26 marines). Ma jednak zapewnić szybszy przerzut pododdziałów z okrętów na brzeg i lepszą ochronę balistyczną. Jedna z demonstracji miała np. pokazać skutek przejazdu ACV nad IED (improwizowanym ładunkiem wybuchowym). Okazało się, że po utracie koła pojazd był w stanie pojechać dalej i wycofać się ze strefy rażenia.

acv
Przygotowany przez koncern Lockheed Martin prototyp pojazdu ACV. Fot. Lockheed Martin

Wskazuje przy tym na otwartość konstrukcji, która pozwala z łatwością kompletować na pokładzie ACV szeroką gamę wyposażenia łączności i dowodzenia oraz systemów uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (6)

 1. AbdulPaul

  Widzę inspirację rosomakiem

 2. taki jeden

  "Nowa amfibia będzie zabierała prawie dwa razy mniej żołnierzy (ponad 13 marines) niż „stary” pojazd AAV (do 26 marines). Ma jednak zapewnić szybszy przerzut pododdziałów z okrętów na brzeg i lepszą ochronę balistyczną". I to jest właściwe podejście i kierunek, nad którym powinny się zastanowić leśne dziadki w MON, w sprawie wizji Borsuka i Rosomaków.

  1. wezyr

   nasze wojsko ma wypełniać inne zadania niż ekspedycyjne jednostki amerykańskie .Nie musimy desantować się na brzeg.Zatem dla nas nie jest to właściwa droga

 3. v

  Rosiek z pływakami, niezła reklama dla nas ;) Spory postęp w porównaniu z Marine Personnel Carrier

 4. gregor

  Amerykanie w Afganistanie zazdroscili nam Rosomaka wiec zrobili sobie Swojego haha

 5. King

  Ciekawe dlaczego?

 6. agrest

  podobny coś do Rosomaka.

  1. lel

   Wcześniej LM wystawiał zmowyfikowaną Patrię AMV pod nazwą HAVOC. 2 czy 3 miesiące temu Patria i LM zakończyli współpracę.

  2. miik

   Faktycznie!. USA jak Chiny, skopiowali i dodali swoje elementy.

  3. vvv

   niestety nie jest. to ze cos wyglada jak rosomak, piranha itp nie oznacza ze tym jest. ten wyglada na solidnie opanceerzony z pancerzo-plywakiem typu ERA przed 40mm amunicja z boku.

Reklama