Sejm: specustawa inwestycyjna z poprawkami Senatu

Przepisy o udostępnianiu informacji o środowisku i udziale społeczeństwa w ocenie oddziaływania na środowisko i jego ochronie będą stosowane także w przypadku inwestycji strategicznych i kluczowych dla obronności i bezpieczeństwa – postanowił Sejm, przyjmując częśc poprawek Senatu. Ustawa zostanie przekazana do podpisu prezydentowi.
Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji tych inwestycji oraz ustanawianiu na przylegających do nich terenach stref zamkniętych ma ułatwić inwestycje związane np. z Tarczą Wschód. Wiceszef MON Cezary Tomczyk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o pilne podpisanie ustawy.
Poza poprawkami o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym Sejm przyjął – zgodnie z rekomendacją komisji i przy poparciu MON – dwie poprawki merytoryczne, przychylając się do postulatów Polskiego Związku Działkowców. Jedna z nich polega na skreśleniu artykułu, który w przypadku opisanych w ustawie inwestycji wyłączał niektóre przepisy ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Druga poprawka przewiduje, że jeśli inwestycja lub zamknięta strefa ochronna ma się znaleźć na terenie ogródka działkowego, odszkodowanie będzie ustalane nie na podstawie specustawy, lecz zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.
Czytaj też
Ustawę ustanawiającą specjalne zasady inwestycji uznanych za kluczowe i strategiczne dla obronności Sejm przyjął 25 czerwca; Senat uchwalił ją – wprowadzając poprawki - 18 lipca. Obie izby parlamentu przyjęły ustawę jednogłośnie.
Specjalnie traktowane mają być inwestycje podejmowane na potrzeby obronności państwa lub dla budowania przemysłowego potencjału obronnego, realizowane ze względu na szczególnie istotny interes bezpieczeństwa państwa lub zobowiązania wobec sojuszników z NATO, a także te inwestycje, którym muszą towarzyszyć szczególne środki bezpieczeństwa. Chodzi także o inwestycje realizowane dla zapewnienia porządku publicznego lub ochrony ludności i obrony cywilnej.
Czytaj też
Inwestycje określone jako kluczowe MON, MSWiA i podległe im jednostki, np. służby specjalne, będą mogły prowadzić na terenach należących do skarbu państwa. Inwestycji strategiczne będzie można prowadzić – za odszkodowaniem – na wywłaszczonych gruntach prywatnych. Ustawa dopuszcza w pewnych przypadkach – wyłącznie inwestycji kluczowych – firmy prywatne, pod warunkiem, że są właścicielami terenu, na którym ma być prowadzona inwestycja.
Ustawa zakłada uproszczenia w postaci odstąpienia od wymogów uzyskania zgód wodnoprawnych i środowiskowych i zastąpienie ich jedną, zespoloną decyzją administracyjną. Ma to skrócić proces inwestycyjny o 30-70 procent. Opisane inwestycje – a także zakup dronów na potrzeby tych inwestycji – będą wyłączone m.in. spod Prawa zamówień publicznych, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o rewitalizacji, niektórych przepisy o ochronie przyrody, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o ochronie zabytków oraz Prawa wodnego.
Czytaj też
Wokół terenów, na których będą prowadzone inwestycje, mają być wytyczane strefy ochronne objęte ograniczeniami, tak aby np. zapewnić właściwe działanie strzelnic czy radarów.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie