Specustawa o inwestycjach obronnych wraca do Sejmu

Senat jednogłośnie uchwalił ustawę upraszczającą inwestycje uznane za kluczowe i strategiczne dla obronności i bezpieczeństwa. Ponieważ izba wprowadziła poprawki, ustawa wróci do Sejmu.
Większość poprawek ma charakter redakcyjny i porządkujący; dwie merytoryczne poprawki – zaakceptowane także przez MON – zostały po dyskusji z uczestniczącymi w pracach sejmowych i senackich komisji przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców i odnoszą się do sytuacji, gdy ogrody działkowe mają być miejscem inwestycji lub leżą w przyległej do takiego terenu strefie ochronnej.
Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji i kluczowych dla obronności państwa lub bezpieczeństwa publicznego zakłada uproszczenia w postaci odstąpienia od wymogów uzyskania zgód wodnoprawnych i środowiskowych i zastąpienie ich jedną, zespoloną decyzją administracyjną. Ma to skrócić proces inwestycyjny o 30-70 procent.
Czytaj też
Specjalnie traktowane mają być inwestycje podejmowane na potrzeby obronności państwa lub dla budowania przemysłowego potencjału obronnego, realizowane ze względu na szczególnie istotny interes bezpieczeństwa państwa lub zobowiązania wobec sojuszników z NATO, a także te inwestycje, którym muszą towarzyszyć szczególne środki bezpieczeństwa. Chodzi także o inwestycje realizowane dla zapewnienia porządku publicznego lub ochrony ludności i obrony cywilnej.
Inwestorami mogą być MON, MSWiA, jednostki podległe tym resortom lub przez nie nadzorowane i państwowe spółki zbrojeniowe. Ustawa dopuszcza w pewnych przypadkach – wyłącznie inwestycji kluczowych – firmy prywatne, pod warunkiem, że są właścicielami terenu, na którym ma być prowadzona inwestycja.
Czytaj też
Zdefiniowane w ustawie inwestycje – a także zakup dronów na potrzeby tych inwestycji – specustawa wyłącza inne przepisy ustawowe, w tym Prawa zamówień publicznych, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o rewitalizacji, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (chodzi o udział społeczeństwa w ochronie środowiska, ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i na obszary Natura 2000); przepisy o ochronie przyrody (zwolnienie z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, zwolnienie z obowiązku nasadzeń zastępczych i kompensacji przyrodniczej), o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o ochronie zabytków (w przypadku wyrębu na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków) oraz przepisy Prawa wodnego dotyczące udzielenia zgody wodnoprawnej.
Ustawa przewiduje wytyczanie stref ochronnych wokół terenów zamkniętych, na których będą prowadzone inwestycje. W takich strefach będą obowiązywały ograniczenia, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strzelnic czy radarów.
Wniesioną jako projekt rządowy ustawę Sejm uchwalił 25 czerwca.
ark
Ta ustawa powinna mieć ograniczenie czasowe obowiązywania. Nawet gdyby to miało być 15 lat. Rozmontowywanie mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego, mechanizmów ochrony ludności i przyrody, może być na dziś konieczne, ale nie można w mojej ocenie dopuścić, aby ta ustawa była przykrywką po wsze czasy do realizowania rzeczy poza kontrolą, przetargami i wbrew społecznościom lokalnym oraz by była wyłomem w procedurach administracyjnych. Nie chcę, aby się okazało, że zaraz każda droga i każda inwestycja będzie specjalna i będzie potrzebowała odstąpień.