Reklama

Legislacja

NIK pozytywnie o wykonaniu budżetu na obronę

Fot. Sejm via Twitter
Fot. Sejm via Twitter

Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w Sejmie zebrała się Komisja Obrony Narodowej. Tematem posiedzenia było rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdania z wykonania budżetu MON za okres od l stycznia do 31 grudnia 2019 r. Opinię na temat jego wykonania zaprezentowała Najwyższa Izba Kontroli.

Sprawozdanie MON z zakresu wykonania budżetu referował podsekretarz stanu MON Wojciech Skurkiewicz. Jak poinformował w roku 2019 priorytetem MON były: rozwój wojsk operacyjnych, umożliwiający „precyzyjne oddziaływanie na przeciwnika na zwiększonych zasięgach”, realizacja procesu szkolenia przygotowującego Siły Zbrojne RP do działania zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zwiększenie liczebności SZ RP w tym również w ramach powstawania 18 Dywizji. Kontynuowano też proces modernizacji wojska, co traktowano jako  „stały proces wzmacniania”. Inwestowano w zwiększanie zdolności do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni, realizacji działań uzgodnionych z NATO. Rozwijane były też struktury Wojsk Obrony Terytorialnej. Doskonalono system gotowości mobilizacyjnej i bojowej.

Ostatecznie budżet MON wyniósł w roku 2019 43 mld 467 mln 900 tys. PLN. Z tej kwoty wydano na:

- dotacje i subwencje 2,387 mld PLN;

-  świadczenia 8,455 mld PLN;

- wydatki bieżące 21,922 mld PLN;

- wydatki majątkowe 10,703 mld PLN.

 

Budżet został zrealizowany w 99,9 proc. poprzez wydatkowanie kwoty 43 mld 442 mln 800 tys. PLN wypełniając tym samym wymóg Sojuszu Północnoatlantyckiego wydawania na obronność co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto. Dodatkowymi źródłami były Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych (688 mln PLN) i środki z Agencji Mienia Wojskowego (15,9 mln zł). Niemal 25 proc. środków – 10 mld 841 mln 600 tys. PLN zostało wydanych na modernizację techniczną co także jest zadowalającym wskaźnikiem z punktu widzenia zaleceń NATO. Licząc z wydatkami na inwestycje budowlane kwota ta wynosi 14 mld 440 mln 800 tys. PLN. Z kolei 24,6 proc. budżetu MON pochłonęły wydatki majątkowe – 10 mld 695 mln 800 tys. PLN.

Skurkiewicz poinformował, że zgodnie ze stanem ewidencyjnym na 31 grudnia 2019 roku w Siłach Zbrojnych RP służyło 107 704 żołnierzy. Dla MON pracowało też 44 148 cywilów nie licząc stanowisk kierowniczych i zatrudnionych w Służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Stanowisko Najwyższej Izby Kontroli przedstawił jej wiceprezes Marek Opioła. Poinformował on, że NIK oceniła wykonanie budżetu MON pozytywnie, z zastrzeżeniami takimi jak m.in. niepełne dostosowanie księgowości resortu do ustawy o rachunkowości czy brak usytuowania komórki audytu wewnętrznego w MON z wykorzystaniem zintegrowanego wieloszczeblowego systemu (ta sprawa wraca po raz kolejny na posiedzenie kolegium. To spór od lat między MON a Izbą). NIK wnioskował też o poprawę księgowości komputerowej w MON w celu ułatwienia kontrolerom weryfikacji otrzymywanych informacji.

Opioła zwrócił też uwagę na wzrost kwot zaliczek udzielanych kontrahentom przez instytucje MON. W 2019 roku łączna wartość zaliczek na poczet niezrealizowanych kontraktów wynosiła 21 mld 203 mln 144 tys. PLN w stosunku do około 17 mln na koniec roku 2018 (wzrost o 29,9 proc.). W przypadku Inspektoratu Uzbrojenia wzrost zaliczek wyniósł 21,3 proc. (ponad 20 mld PLN), w przypadku Inspektoratu Wsparcia 81 proc. (do 644 mln PLN), a w przypadku dysponentów funduszu modernizacji 321 proc. (577 mln PLN.).

Za główną przyczynę tego zwiększenia zaliczek NIK uważa zaliczkę na poczet systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła (2 mld PLN), opóźnienia w realizacji dostaw śmigłowców ZOP AW-101 (412 mln PLN) i modernizacji czołgów Leopard 2 (83 mln PLN). Mimo to NIK nie traktuje zaliczek jako nieprawidłowości.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. PL

    To ma być żart? Zolnierze potrzebni ok, emerytury - jak najbardziej podnosi morale i w rezerwie. Ale reszta to pieniadze do śmietnika. Tak jest jak zamiast nauki promuje sie religie i jak zamiast specjalizacji - uczy sie maszerowac i manipulowac...

  2. Obrigado

    I dziwna tym bardziej zaprogramowana krytyka polityków PO i PSL działań rządy PiS. Oni nie wykorzystywali kwot zwracając pieniądze do budżetu. Widomo, że nie wszystko jest ok, wiele do zrobienia, jednak powinni przynajmniej przestać ujadać.

  3. codybancks

    To aż dziwne, że jakaś pozytywna informacja z NIK , do tej pory były tylko negatywne !!!

    1. ytaak

      Jak to w rozgrywkach politycznych. Mamy nie tylko potencjalnych wrogów zewnętrznych...

  4. Zaq

    Czyli wydajemy na obronę tyle ile maleńki Singapur z tym że oni mają zdecydowanie lepiej uzbrojona armię niż my.

    1. hermanaryk

      Singapur nie miał ćwierci wieku przerwy na zbrojenia, my - tak.

  5. slotek

    Ani słowa o sposobie uchwalenia opinii przez Komisję? Chyba jednak nie jest dobrze jeżeli niektórzy muszą tak pacyfikować debatę. Warto obejrzeć (3 godziny) i wyrobić sobie własne zdanie.

  6. Faja

    W wykonywaniu budżetu są mistrzami.

  7. Pentagram

    Gratuluje tych 2-% No ale flota i lotnictwo LEŻĄ

    1. Marcin

      Flota tak, ale w lotnictwie trochę się dzieje. Zamówione AW101, F35, Mastery. Coś zaczyna się dziać przy C-130 . Chciałoby się więcej ale tak krawiec kraje jak materiału staje.

    2. Karkoszka

      F35 i C130 zgoda. Reszta to nieporozumienie oraz marnotrawstwo sił i środków. Chyba, że się to komuś opłaciło.

    3. Marek

      Herculesy powinny byc dawno wymienione. Zamiast 8 lub 16 Caracali CSAR, sa tylko 3 AW101, z czego w gotowości jest 1! Slownie JEDEN! F35 za ktore aktualny MON zaplacil tylko zaliczkę (bo lwią reszte zaplaca przyszle ekipy). W postaci fortuny mogącej ruszyć z miejsca obrone rakietową tego kraju. Zamiast transportowych MI-14 Blaszczak dostał polecenie zakupu maleństw o masie użytecznej 500-700kg zamiast 3000-4000kg. Na szczęscie zamiast 32 czy 48 maszyn, kupi się tych komarów 12 najwyżej 16. NIK na MON suchej nitki nie zostawil. W WP aż huczy po tej kontroli! W którym miejscu lotnictwo drgnęło choćby? Bo chyba nie w głośnym temacie 9 lekkich dronów, których dostarczyła polska firma.

Reklama