Japonia potwierdza rozmieszczenie F-35

22 sierpnia 2016, 16:12
F-35B
Fot. Lockheed Martin
Reklama
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Japoński rząd poinformował władze miasta Iwakuni w prefekturze Yamaguchi, że USA planują rozmieścić w tamtejszej bazie wojskowej myśliwce wielozadaniowe F-35. Będzie to pierwszy przypadek rozmieszczenia tych samolotów poza Ameryką.

Agencja prasowa Kyodo podaje, że wysocy rangą przedstawiciele japońskich ministerstw obrony i spraw zagranicznych wizytowali już bazę Iwakuni na zachodzie kraju. Według planu Amerykanów pierwszych 10 maszyn F-35 przyleci do Japonii w styczniu przyszłego roku. Następnych sześć ma dotrzeć do sierpnia.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 będą stacjonować w Wielkiej Brytanii. "Konsolidacja" infrastruktury w Europie

Według Kyodo lokalne władze wyraziły niezadowolenie z faktu, że tak późno zostały poinformowane o amerykańskich planach.

W bazie lotniczej miasta Iwakuni ma także stacjonować 59 maszyn zdolnych do lądowania na lotniskowcach. Działania te są elementem uzgodnionej przez Tokio i Waszyngton w 2006 roku relokacji sił USA w Japonii. Wysłanie samolotów F-35 ma być elementem wzmocnienia bazy w prefekturze Yamaguchi.

Kyodo przypomina, że Waszyngton planuje zastąpić samoloty wielozadaniowe F/A-18 i AV-8 Harrier stacjonujące w bazie Iwakuni myśliwcami piątej generacji F-35B. "Ponieważ jest to pierwsze rozmieszczenie w Japonii, chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa samolotów i całej operacji" - powiedział burmistrz miasta Iwakuni, Yoshihiko Fukuda.

Pierwsze myśliwce F-35B, wykorzystywane w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych osiągnęły status wstępnej zdolności bojowej (ang. Initial operational capability) w dniu 31 lipca 2015 roku. Maszyny należą do Marine Attack Fighter Squadron 121 "Green Knights", stacjonującego w bazie Yuma, w stanie Arizona. Status IOC oznacza jednak, że myśliwce V generacji, w wariancie skróconego startu i pionowego lądowania nie są zdolne do wykonywania wszystkich, stawianych przed nimi docelowo zadań.

Czytaj także: Czy krytyka F-35 jest uzasadniona?

Na wyposażeniu sił zbrojnych USA znajdują się już dwie „operacyjne” maszyny V generacji – F-22 (wyłącznie w siłach powietrznych) oraz F-35B. Samoloty Joint Strike Fighter będą również używane w USAF w wariancie F-35A oraz US Navy w wersji F-35C (osiągnięcie wstępnej zdolności bojowej w latach 2018-2019). Przy czym należy zaznaczyć, iż USAF planuje rozmieszczenie F-35 w Wielkiej Brytanii w bazie Lakenheath nie wcześniej niż w 2020 roku.

(RS/PAP)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
ryszard56
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 23:57

A kiedy My bedziemy mieli te samoloty i to w duzej ilosci??

Black
wtorek, 23 sierpnia 2016, 09:25

W pierwszej kolejności OPL ,Homar ,Krab,Kryl i nowoczesna amunicja do nich potem lotnictwo.

inżynier
wtorek, 23 sierpnia 2016, 00:54

myślę że trzeba się zdecydowac czy chcemy OPL program "Wisła" czy samoloty 5 generacji bo na oba nas nie stać. ewentualnie 1 eskadra i 1 bateria ale to może wyjść drogo za sztukę. Tak czy inaczej należy uzbroić obecnie kupowane M346 Mastery.

Kosmit
środa, 24 sierpnia 2016, 11:49

Zobaczymy, jak zareagują na to miejscowi. Gdy w Japonii rozmieszczano Ospreye, to kontrowersje związane z ich bezpieczeństwem doprowadziły nawet do czasowego zakazu lotów tych maszyn w Japonii.

Tweets Defence24