Reklama

Geopolityka

Izraelskie lotnictwo zaatakowało Strefę Gazy

Fot. Major Ofer, Israeli Air Force / Wikimedia Commons
Fot. Major Ofer, Israeli Air Force / Wikimedia Commons

Izraelska armia poinformowała, że izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z niedzieli na poniedziałek cele Hamasu w Strefie Gazy w odpowiedzi na wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela z tej enklawy. Według palestyńskich źródeł bezpieczeństwa w wyniku tego ataku nikt nie ucierpiał, ale poważnie uszkodzone zostały dwie bazy radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas.  

Kilka godzin wcześniej Hamas wystrzelił ze Strefy Gazy kolejne dwie rakiety w kierunku Izraela. Według izraelskiej policji pociski spadły w pobliżu dwóch osiedli na południu kraju, nie powodując zniszczeń ani ofiar.

Hamas wzywa Palestyńczyków do nowej intifady, czyli powstania przeciwko Izraelowi, co ma być odpowiedzią na uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. 6 grudnia prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Poinformował również, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Czytaj także: Trump: Jerozolima stolicą Izraela. Zagrożenie czy uznanie realiów? [OPINIA]

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. 

PAP - mini

 

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Marek1

  Izraelskie d-two sił powietrznych NIE boi się wykorzystywać bojowo świeżo pozyskanych F35. Pomimo obecności na terenie Syrii rosyjskich syst. plot S-300/400, Pancyr-1s Żydzi bombardują cele w Syrii praktycznie zupełnie swobodnie. Rosjanie NIE chcą, czy NIE potrafią sie temu przeciwstawić ? Przydałaby sie jakaś fachowa analiza tego zjawiska panowie z Def24 ...

  1. vipmig

   Trudno powiedzieć,wydaje mi sie że jest to dla rosjan doskonała okazja prześwietlania F-35 na tyle ile sie da ,wiec za wcześnie by go atakować,chociaź reakcja tego samolotu na atak mogłaby dostarczyć bardzo dużo informacji o nim.

 2. PL

  Mają prawo się bronić. Zresztą nawet, gdy atakują to jest w obronie własnej.

Reklama