Izrael kupuje samoloty i śmigłowce za miliardy

15 lutego 2021, 12:10
F-35I IDF Blue Flag 2019
Fot. Amit Agronov/IDF
Reklama

Ministerstwo obrony Izraela po trzech latach opóźnień zdołało przeforsować plany zakupu w USA znacznej liczby sprzętu lotniczego i uzbrojenia o łącznej wartości około 9 mld szekli, czyli niemal 4 mld dolarów. Mowa jest o maszynach bojowych F-35 i F-15, ciężkich śmigłowcach transportowych, samolotach do tankowania w locie i szerokiej gamie uzbrojenia.

Decyzja została zatwierdzona przez komitet ministerialny Izraela. Jest to uznawane za sukces ministra obrony Benjamin Getza, któremu udało się sforsować opór ministerstwa finansów. Jego przyczyną były niezbędne kredyty. Co prawda finansowanie będzie pochodzić z pomocy wojskowej, którą Stany Zjednoczone udzielają Izraelowi w kwocie 3,8 miliardów dolarów rocznie, ale ponieważ znaczna część z płatności będzie realizowana z góry, niezbędne będą kredyty w amerykańskich bankach, oznaczające dziesiątki milionów dolarów odsetek.

Decyzja zapadła częściowo pod naciskiem Waszyngtonu, który ustalił deadline związany z możliwością dostaw. Gdyby decyzja nie zapadła do końca miesiąca, ewentualne dostawy mogłyby opóźnić się nawet o dwa lata. Prawdopodobnie chodziło o sloty produkcyjne „trzymane” przez producentów na potrzeby realizacji priorytetowych zamówień.

Ciężkie śmigłowce i nowe myśliwce?

Mogły być zarezerwowane od lat, gdyż resort finansów Izraela co najmniej od 3 lat blokował zakupy tak kluczowe, jak następca służących od ponad 50 lat ciężkich śmigłowców CH-53 Yas’ur. Jak mówił w ubiegłym roku dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Izraela Amir Eshel - „żadna inna armia na świecie nie lata tak starych maszynach” – co oczywiście może wzbudzić uśmiech w Polsce, gdzie kilka lat temu obchodziliśmy 50 lat służby Mi-2, dla których wybór następcy jest dopiero w fazie analitycznej. Jednak Izrael jest państwem w zasadzie stale prowadzącym działania bojowe, a ciężkie śmigłowce transportowe są kluczowe np. dla działań eskadry lotnictwa wojsk specjalnych. Równie istotne są dla możliwości obronnych tego kraju inne planowane zakupy.

Reklama
Reklama

Planowane w ramach tego pakietu o wartości szacowanej na około 3,8 mld dolarów to przede wszystkim samoloty bojowe 5. generacji F-35I, ale również ciężkie myśliwce F-15IA. To opracowany przez koncern Boeing specjalny, izraelski wariant tej sprawdzonej maszyny. Jest on oparty na zamówionym w ubiegłym roku przez US Air Force F-15EX, ale wzbogaconym o izraelskie modyfikacje w zakresie systemów uzbrojenia czy walki elektronicznej. Oba typy maszyn mają korzystać z rozwiązań tzw. sensor fusion (połączenia danych z różnych źródeł) i zapewniać wysoki poziom współpracy oraz wymiany danych. Dodatkowo F-15IA mają przenosić nowe typy uzbrojenia, takie jak pociski hipersoniczne czy uzbrojenie antysatelitarne, gdy zostaną wprowadzone na uzbrojenie Izraela.

Uzbrojenie i finansowanie

W tym kontekście istotną część zaplanowanych zakupach stanowią nowoczesne pociski kierowane. Dotyczy to w szczególności rakiet powietrze-powietrze najnowszych generacji oraz precyzyjnych bomb kierowanych i pocisków manewrujących.

Kolejny bardzo istotny program, powiązany z działaniami bojowymi to samoloty do tankowania w powietrzu, które zwielokrotniają możliwości operacyjne lotnictwa. Są również istotne podczas prowadzenia działań w znacznym oddaleniu od własnych baz, co stanowi istotny element strategii użycia izraelskiego lotnictwa.

Jeśli chodzi o ciężkie śmigłowce transportowe, które mają zastąpić maszyny CH-53 Yas’ur, to od kilku lat trwa procedura w której pod uwagę brany jest zarówno Sikorsky CH-53K King Stallion jak też Boeing CH-47F Chinook. Obie opcje mają swoje wad i zalety a sytuacja jest zbliżona do niemieckie. Izrael ma doświadczenie z eksploatacji starszej wersji CH-53 i odpowiedni system, ale CH-53K pomimo wyższych osiągów ma również cenę znacząco większą niż Chinook, który jest od lat w seryjnej produkcji.

Zatwierdzenie decyzji o alokowaniu zakupów to dopiero początek prac dla izraelskiego rządu. Muszą zapaść decyzje dotyczące m. in. liczby samolotów F-35I oraz F-15IA. Równie istotny jest wybór ciężkich śmigłowców od jednego z amerykańskich producentów. Kolejny krok to zatwierdzenie wydatków i przegłosowanie niezbędnych w tej sytuacji pożyczek zagranicznych, które posłużą do ich sfinansowania. Z pewnością jednak jest to dobra wiadomość dla amerykańskiego przemysłu lotniczego i zbrojeniowego oraz sukces, pod którym będzie mogła podpisać się administracja nowego prezydenta USA.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 78
Reklama
Cyniczna Świnia
piątek, 19 lutego 2021, 22:29

Izrael kuluje za military które dostał ze stanów, poprostu oszustwo podatników!

ansuz
wtorek, 16 lutego 2021, 10:42

"Nowotwór ludzkości" wchodzi w fazę terminalną. ;)

wert
wtorek, 16 lutego 2021, 18:03

prześledź ich system wychowania a przede wszystkim nauczania a potem opowiadaj o fazach

Mike Texas
wtorek, 16 lutego 2021, 10:21

Przestańcie narzekać i się uczcie od Izraela jak się prowadzi geopolitykę. Polska musi ulepszyć swoją dyplomację. Wasi dyplomaci nie mogą robić wiochy w Waszyngtonie ze nie wiedza nawet kto to jest Mackinder bo nikt was nie będzie brał na poważnie. Anglo Saska geopolityka powinna być uczona w szkole dyplomatycznej jak w ogóle taka macie. Polski rząd powinien otworzyć fundusz na lobby w Waszyngtonie.

wert
wtorek, 16 lutego 2021, 18:21

a kto niby robił wiochę nie słysząc o Hartlandzie? Zresztą robienie guru z gościa który przyjechał przekonywać Piłsudskiego że powinien oddać Polskę Denikinowi jest raczej żenujące. Anglosaską politykę znamy i od rooswelta "bardzo" cenimy za przenikliwość. Regan był wyjątkiem tylko potwierdzającym regułę. Wspomnisz może Wilsona który chciał Polski kadłubka z dostępem do morza tylko na Mierzei Wiślanej? Piłsudski znacznie więcej rozumiał. Również bardzo cenimy Nixona za "zdobycie" chin przeciw sowietom. Dziś spijacie tego śmietankę. Wasza jasność "umysłów" PORAŻA. Skomentujesz?

d1mariusz
wtorek, 16 lutego 2021, 08:32

Łatwo wydawać nie swoje miliardy, gdy za wszystko płaci kolonia za oceanem.

Edward
wtorek, 16 lutego 2021, 07:46

usa już 3 razy w ostatnich 100 latach ratowały rosję od upadku - nie za darmo wprawdzie - ale to daje do myślenia gdzie jesteśmy my.

Ech
wtorek, 16 lutego 2021, 01:56

Z niemiec okrety za 70% wartosci, ciekawe co za rok "kupia" za kolejne 3.8 milarda dolcow w darze.

Hist.L
czwartek, 18 lutego 2021, 13:40

Tak się dostaje reparacje a u nas jeszcze się oficjalnie nawet nie upominano o to w trybunałach międzynarodowych i nie wytoczono sprawy Niemcom!

xray
wtorek, 16 lutego 2021, 20:31

50%

Ech
wtorek, 16 lutego 2021, 01:50

Kazdy wie ze Izrael choc male panstwo trzesie i bliskim wschdem a nawet ma wplyw na USa olbrzmi (Ogon macha psem) i dlatego ma nielegalna bron atomowa, a takze 3.8 milarda dolarow darowizny od USa rocznie, dlateo stac ich na okupacje innych krajow i zbrodnie z tym zwiazane czy naciski na polske w roznuch dziedzinach, a takze na faloszwanie wiedzy np dotczacej Iranu. Oczywscie to juz zalezy od integencji czlowieka czy sie na to nabiera. Ale sporo osob tak

Tani
wtorek, 16 lutego 2021, 20:58

Ech, bo tych Zydow nikt nie chce. Jak Izrael padnie to te 10mln Zydow wroci do macierzy. Dla USA to nie wydatek tylko subsydiowanie wlasnego przemyslu . Izrael i tak musi kupic to w ....USA. W tym zeby byl Izrael interes maja wszyscy ....Rosja tez.

On ona ono
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:52

Kupić F35-48 łącznie F16V-48 Gripeny -32-48 Francja ma bardzo dobry sprzęt blisko mamy do nich nie tyle co do USA

hxagon
wtorek, 16 lutego 2021, 07:44

Po zamówieniu na f-35 Polska nie potrzebuje już więcej samolotów wielozadaniowych. Za to minimum 32-48 myśliwców jest bardzo potrzebne. Jakich tu jest miejsce na testy ofertowanie i wyliczeniach kosztów eksploatacji. To muszą być maszyny zdolne do udziału w bitwach powietrznych a nie fire and forget.

K...W
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:21

4 mld to koło 15 mld złotych. Budżet min na 2020 to było około 50 mld. Za swoje czy nie Izrael będzie miał potężne wsparcie swojego wojska. A my trochę amunicji i kolejne śmiałe wizję...

Szept
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:53

Potwierdzę tylko tutaj to o czym wszyscy piszą a autor artykułu chyba nie słyszał. "Zgodnie z umową, począwszy od roku budżetowego 2019, roczna pomoc USA dla Izraela będzie wynosić 3,8 mld dol. - w porównaniu z 3,1 mld dol. rocznie zgodnie z umową obowiązującą obecnie, do 2018 roku."

piła
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:53

Izrael to jest sojusznik - dostaje broń za 3,8 mld. USD . A Polska kupuje myśliwce a potem latami żebrze o zgodę na kupno rakiet powietrze - powietrze do nich... etc. etc. etc. Brawo PIS

slawo
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:45

Ciekawe ile tego będzie bo za te niecałe 4 mld polska kiedyś kupiła F-16 a teraz Izrael będzie miał taniej F-15 i F-35?

Willgraf
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:17

Izrael NIC nie kupuje !!! DOSTAJE od podatnika US te grube miliardy

Danisz
wtorek, 16 lutego 2021, 08:21

skoro mogliby tą pomoc wydać na cokolwiek innego, to jednak kupują F-35, a nie je dostają...

Awer
poniedziałek, 15 lutego 2021, 23:03

Dla czego Izrael dostaje 4mld a my nic?

Mike Texas
wtorek, 16 lutego 2021, 09:50

Słaba dyplomacja i nie istniejące Polskie lobby w Waszyngtonie.

Mixi
czwartek, 18 lutego 2021, 13:46

Dokładnie i to tylko delikatnie mówiąc.

Grom
wtorek, 16 lutego 2021, 06:55

Bo my nie jesteśmy tak zagrożeni jak Izrael . Po drugie USA uważa że żeby nas bronić trzeba ich obecności tu a Izrael udowodnił że dając mu sprzęt obroni się sam . A po trzecie my nie umiemy bronić swoich interesów tak jak oni. I to nie jest tak że nic nie dostajemy . Są różne fundusze z których USA dokłada się np do modernizacji lotnisk u nas czy budowy infrastruktury

Autor
poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:36

My powinniśmy rozwinąć naszą flotę myśliwców aby wyglądała tak: ok. 48 f35 48 f16 zmodernizowanych do generacji 4.5 oraz 40-60 gripenów ng które bardzo byśmy spolonizowali albo nawet wykupili licencję, bo myślę że Szwecja to dobry sojusznik a ich gripeny są na poziomie eksploatowanych na zachodzie eurofighterów

dsfsdfasdfsdagfad
wtorek, 16 lutego 2021, 08:59

Ja bym się zastanowił nad F-35, F-15, Mastery szkolno-bojowe

Tomek pl
wtorek, 16 lutego 2021, 08:35

Porównanie gripena do eurofighter bezcenne. Skąd ty się urwałeś??? Jeśli nowa o 3 typie myśliwca to powinien być przewagi powietrznej f15 lub eurofighter. Ale najpierw 1 lub 2 eskadry f16

Danisz
wtorek, 16 lutego 2021, 08:24

ale czemu tylko 3 rodzaje? ja bym wolał co najmniej 4 jak z czołgami albo 6 jak ze śmigłowcami - kto bogatemu zabroni?

Gnom
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:23

A dostaniemy jak Izarel co roku za darmo (bezzwrotne) wsparcie o wartości 3-10 mld USD z USA?

Spinacz
poniedziałek, 15 lutego 2021, 20:47

Popieram, z tym że f 35 wystarczy 32 sztuki

księgowy
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:46

Nic nie kupują, bo 4 mld per year to amerykańska pomoc dla Izraela.

vfvv
poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:08

A reszta już zapłacona z 447...

Danisz
wtorek, 16 lutego 2021, 08:28

a od kiedy to INFORMACJE amerykańskiego rządu dla amerykańskiego Kongresu jest w stanie zapłacić cokolwiek?? sprawdź czym jest 447 a potem bierz się za szerzenie teorii spiskowych...

podatnik
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:18

447 to finansuje

dim
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:37

No sukces USA jest tu gigantyczny - amerykański podatnik finansuje Izraelowi samoloty i śmigłowce, a Izrael, po kilkuletnim proszeniu się Amerykanów i po rezerwacji dostaw, poza normalną kolejnością, wreszcie zgadza się je przyjąć ! Chwilowo wykładając jakieś tam pieniądze, pożyczane od najbogatszych w świecie żydowskich bankierów, przy czym Izrael zapłaci im kilkuletnie odsetki, jako jedyny koszt nabycia tych maszyn. Całe szczęście, że Polska nie odnosi takich "sukcesów", jak, w tej konkretnej sprawie, podatnicy z USA :)

Lelum wypolerum
wtorek, 16 lutego 2021, 08:15

@dim trza się było urodzić w Izraelu i być ickiem a nie grekiem i też byś miał różnego rodzaju fanciki z USA a tak to nawet twoja Grecja nie ma takich fancików.

GB
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:48

Izrael też ma swój budżet i rosyjskiego złomu nie kupuje. Ba to Rosja kupuje izraelskie drony, które w momencie zakupu były już przestarzałe, ale i tak w Rosji nie ma niczego lepszego.

Adam
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:05

W samo sedno. Łatwo kupować jak płaci kto inny.

easyrider
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:09

Sprzęt za 4 mld z tego 3,8 mld z amerykańskiej pomocy. No tak to można się zbroić

AA
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:44

Za pieniądze z Ameryki

zbychu
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:17

Dodaj, .... z Ameryki, które pozyskała dodatkowo za zakupy sprzętu przez władze z polski.

Tomasz34
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:37

.......i całej masy innych krajów które kupują broń w USA, oraz amerykańskich podatników.

DDR
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:42

Można sobie wyobrazić że Amerykanie mówią dość ciągłego finansowania tego państewka i stawiać wtedy zakłady jak długo to państewko utrzyma się samo:))

lejzorek
środa, 24 lutego 2021, 00:19

Gostek, to panstewko nie dostawalo zadnej amerykanskiej pomocy przez pierwsze dwadziescia pare lat swojego istnienia i dziwnym trafem i tak spuszczala totalny wp..l waszym kudlatym kolesiom, co raz po raz usilowali "zepchnac zydow do morza". Ponoc to z tego powodu, ze jak co do czego przyszlo, to te tchorzliwe i bojazliwe "pejsate moski" walczyly i bronily kraju, a nie spitalaly na jakies bliskowschodnie Zaleszczyki. Ale, ale.. jak sie nazywal ten wasz dzielny i waleczny WOdz Naczelny, w randze Marszalka, co tak meznie pomykal na Zaleszczyki? Smigly-Zajac czy jakos tak? Bo jak pomykal zajecza moda, to rzeczywiscie "nie oddal ani guzika". Guziki mial wszystkie.

Fgu
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:12

Czemu nie su57?

poniedziałek, 22 lutego 2021, 23:45

Bo dostają pieniądze z Washingtonu nie Moskwy

As
poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:26

Bo się rozbił

Fgu
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:33

O masz...

Michał
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:51

Dla polskiego czytelnika, oczadzonego opowieściami o sojuszu PL-USA, tytuł artykułu byłby cenniejszy poznawczo gdyby brzmiał: "Izrael kupuje od USA uzbrojenie warte 4 mld za 1% wartości" lub "Izrael otrzymuje od USA, za darmo, uzbrojenie o wartości 4 mld " lub "Polska płaci za 32 myśliwce F-35 ok. 4 mld , podczas gdy Izrael za taką samą liczbę F-35 płaci USA ... 40 mln ".

Autor
poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:32

Tylko że Izrael może być zaatakowany w każdej chwili, dla usa jest to punkt strategiczny i jest ropa. A my tak naprawdę wojną aż tak zagrożeni nie jesteśmy.

gieroj z polszy
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:49

Przez kogo Izrael może zostać zaatakowany? Przez Hamas, a może Liban? Jeżeli do pokonania tak groźnego przeciwnikia potrzebują f35, to co musieliby mieć na wyposażeniu aby pokonać np. Polskę albo Litwę, albo koalicję tych krajów?

vlxckvl;kl;vkc
wtorek, 16 lutego 2021, 09:04

Izrael, może zostać zaatakowany, przez każdego swojego sąsiada (choć nie przez każdego z równym prawdopodobieństwem), dodatkowo może być atakowany przez aktorów niepaństwowych.

ja
wtorek, 16 lutego 2021, 01:52

chyba raczej Izael w kazdej chwili moze kogos zaatakowac

dim
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:35

Izrael ma samych wrogów wokół, nawet jeśli chwilowo zmusił ich do bierności. Wrogów zaraz za swą granicą i także wrogów, zbrojących się o kilka granic dalej, jak Iran. Izrael wiele razy walczył już o życie, licząc tylko tę krótką historię, od czasu swego powstania, po II w.ś.

wtorek, 16 lutego 2021, 09:00

Może to właśnie Izrael jest wrogiem wszystkich w tegionie

Tomasz34
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:18

Izrael jest otoczony przez wrogów. Dlatego dostaje pomoc. Warto wspomnieć że mają bardzo dobre lobby w Stanach Zjednoczonych. Nigdzie nie jest powiedziane, że USA ma charytatywnie Polsce i innym krajo finansować siły zbrojne. Pomoc dostaje też Egipt, a dzięki temu że dawni wrogowie są dozbrajani przez amerykanów, to jest tam pokój i względna równowaga(pomijając broń jądrową).

Ech
wtorek, 16 lutego 2021, 01:54

My zorganizwalismy Konferencje Bliskowskchdnia, gdzie dostalismy po lapach od Izarela i USa. Ale bylsmy na kolanach. Robilsmy co nam karza. Dziwie sie ze wciaz sa ludzie co logiznei nie mysla tylko z uwiebieniem usa lub izarel

wewrewrwwerwerweq
wtorek, 16 lutego 2021, 09:07

Tak, ta konferencja, nie najlepiej wyszła, ale chyba udało się wszystko załatwić po cichu i chyba teraz jest OK.

Wujsko
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:49

No i oni kasę mają i kupują.

Autorex
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:26

To oni nie czytali komentarzy od "internetowych znafców" że F-35 jest słaby? Po co kupują?

K.
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:15

Takie kraje jak Stany i Izrael wiedzą co to relacja koszt-efekt . Kupują obie maszyny nie tylko F-35 . No ale my jesteśmy bogatsi .

Lechu
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:07

Oni nie kupują tylko dostają prawie darmo. Taka mała różnica.

Davien
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:29

Kupuja. mogli wybrać np F-16 a woleli jakos F-35:)

Luke
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:15

Izrael (nie) kupuje raczej dostaje je zadarmo!

klawiatura
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:49

Zapłaci taka polska i inne kraje tego poziomu.

Wpr
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:34

Polska nie polska

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:30

Tak jak zawsze.

puścić trolla do klawiatury to klawisze pozjada...
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:29

Polska zapłaci i inne kraje tego poziomu? No no...

Biały Macho
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:39

Rozumiem, że za wszystko Izrael zapłaci SAM z własnej kieszeni. A nie jak miało to miejsce od wieków. Gra rolę ofiary i dostaję sprzęt od USA czy Niemiec (okręty, łodzie podwodne).

msh
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:29

Czyli Żydzi wezmą sobie od amerykanów najnowocześniejsze uzbrojenie, do tego (ponieważ płacą dolarami amerykańskiego podatnika) każą zrobić w nim modyfikacje (brak przekazywania do USA 'danych wrażliwych' - planowanie misji itp), do tego by spłacić odsetki muszą zaciągnąć kredyt w 'amerykańskich' (hłe, hłe) bankach. To jest dopiero perpetuum-mobile ;)

Lelum wypolerum
wtorek, 16 lutego 2021, 08:26

@msh w jakich amerykańskich oni w swoich bankach zaciągną pożyczki myślisz że jest jakiś amerykański bank :D dobre

Enigma
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:26

Nas, jako sojusznika, sprzedali w Jałcie, Teheranie i Poczdamie. Biorac pod uwage nasze zaslugi, to MY powinnismy dostawac "takie drobne" na uzbrojenie.

wert
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:06

nie amerykanie tylko roosvelt vel sowiecka marionetka

groto
poniedziałek, 15 lutego 2021, 23:12

A Roosevelt nie był Amerykaninem? Zastanów się dziecko co piszesz... Był Amerykaninem i myślał po Amerykańsku... Czy jak tanio kupić i bardzo drogo sprzedać ...Taką Polskę na przykład... W USA była demokracja to znaczy jeżeli dużo amerykańskich żołnierzy zginęło by na polach II wojny światowej to spadało poparcie dla rządzących. A więc głownie mieli ginąć Rosjanie a w zamian za to musiał oddać Sovietom taką Polskę i inne kraje Europy Wsch.

gregorx
wtorek, 16 lutego 2021, 10:17

Drogie dzieci, Rosjanie i tak by dotarli do Europy Środkowej przed zachodnimi aliantami wiec nikt nikogo nie "sprzedał" bo sprzedać można tylko coś co się posiada... Alternatywą było wywołanie kolejnej wojny, tym razem z dotychczasowym sojusznikiem (ZSRR) na co nikt rzecz jasna nie nie miał ochoty.

msh
wtorek, 16 lutego 2021, 21:38

Był taki jeden, Patton się nazywał, został skutecznie uciszony.

wert
wtorek, 16 lutego 2021, 17:57

drogi ojcze, sowieci bez amerykańskich ciężarówek nie zatrzymaliby Mansteina pod Kurskiem tylko bujaliby się konikami do kapitulacji a wcześniej bez wrześniowych dostaw 41 nie obroniliby nawet moskwy. Jedli amerykańską tuszonkę która z sowietów widziała tylko recepturę, chodzili w amerykańskich walonkach i płaszczach, strzelali z amerykańskiego prochu, rozmawiali przez amerykańskie telefony i radiostacje itd itd. Wystarczyło zamknąć kurek z dostawami ale roosvelt był opanowany przez sowiecką agenturę, poza tym miał "wewnętrzne" przekonanie o potrzebie ekspiacji za niewolnictwo akurat na ręce Kraju Rad-wyzwolicieli z "ucisku". Socjalista pełną gębą który znalazł wspólny język z sowietami. Proponowałbym trochę lektur bo na naukę nigdy nie jest za późno. Patton załatwiłby temat Europy Środkowej błyskawicznie, on jedyny był kumaty

Pawlak
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:34

Swiat nie funkcjonuje na zaslugach a na powiazanich i ukladzikach.

123
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:21

Trzeba dodac, ze kupuje za miliardy z USA i z Niemiec.

Tweets Defence24