Irak: amerykańska "tarcza" w gotowości. Nie tylko Patrioty

20 kwietnia 2020, 09:59
USArmyCRAM
Fot. Cpl. Rogelio Argueta (U.S. Army)
Reklama

Pentagon poinformował, że rozmieszczenie systemów przeciwrakietowych Patriot oraz Avenger w Iraku zostało zakończone, a wyrzutnie osiągnęły gotowość operacyjną. Ich celem jest ochrona amerykańskich oraz sojuszniczych baz wojskowych przez atakiem rakietowym.

Amerykanie rozpoczęli procedury rozmieszczania w Iraku systemów Patriot w styczniu 2020 roku, jako odpowiedź na irańskie ataki rakietowe. 8 stycznia na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku - Al Asad w muhafazie Al-Anbar oraz lotnisko wojskowe w Irbilu w irackim Kurdystanie spadły łącznie 22 rakiety. Z grona ponad 5 tysięcy amerykańskich wojskowych stacjonujących w Iraku, 34 miało ucierpieć w trakcie irańskiego ostrzału rakietowego. Uderzenie to miało być odwetem za zabicie 3 stycznia w Bagdadzie w amerykańskim ataku rakietowym szefa operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Kasema Sulejmaniego.

Faktyczne przerzucenie systemów przeciwrakietowych przeprowadzono od początku marca br. Według najnowszych informacji pozyskanych z Pentagonu, systemy Patriot rozmieszczone w bazie wojskowej Al Asad oraz na lotnisku w Irbil osiągnęły już gotowość operacyjną. Jak podaje Defense News, to samo źródło informuje, że oprócz Patriotów w Iraku rozstały rozmieszczone jeszcze dwa inne systemy bardzo krótkiego zasięgu. 

Jeden z nich to Avenger, wykorzystujący samobieżne wyrzutnie Stingerów na podwoziu Humvee. Drugi - C-RAM, czyli lądowa odmiana artyleryjskiego zestawu Vulcan-Phalanx używanego na okrętach. Ten ostatni system, zgodnie ze swoją nazwą, służy do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Tym samym amerykańskie bazy w Iraku są - przynajmniej w pewnym stopniu - chronione przez wielowarstwowe systemy obrony. To o tyle ważne, że obok rakiet balistycznych wystrzeliwanych z Iranu zagrażają im także pociski artyleryjskie i drony, jakie mogą być używane przez proirańskie milicje obecne w samym Iraku, często w pobliżu baz.

Obecnie w Iraku jest ponad 6 tys. żołnierzy amerykańskich. Podczas, gdy niektóre siły koalicji międzynarodowej wycofują się z Iraku z powodu pandemii koronawirusa to Amerykanie nie planują dużego zmniejszenia stanów liczbowych posiadanych tam wojsk. Informację te potwierdził w zeszłym tygodniu generał Mark Milley, szef Połączonych Szefów Sztabów, który poinformował, że powodem takiej decyzji są informacje wywiadowcze o planowanych dalszych atakach ze strony irańskiej. Ponadto na początku kwietnia doszło do ataków rakietowych na jedną z amerykańskich firm zajmującej się wydobywaniem ropy  w południowym Iraku. Generał Milley stwierdził, że na chwilę obecną tylko jeden batalion 82. Dywizji Powietrznodesantowej może zostać zluzowany i wysłany do Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Rozbudowa obrony powietrznej, a w szczególności systemów przeznaczonych do bezpośredniej osłony wojsk staje się jednym z najwyższych priorytetów US Army. Doświadczenia ostatnich konfliktów na Ukrainie czy w Syrii jednoznacznie potwierdzają, że konieczne jest dysponowanie silną obroną, bezpośrednio towarzyszącą walczącym wojskom. Podobne zdolności powinny być rozwijane przez inne państwa zagrożone potencjalnym konfliktem o wysokiej intensywności, w tym Polskę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
Leon zawodowiec
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:42

Przyznam ze słaba ta OPL na irańskie katiusze ala lata 60te Moze dać im Radar LIWIEC?

Vvv
środa, 22 kwietnia 2020, 08:04

Radar artyleryjski do określania miejsca wystrzału i miejsca upadku pocisku artyleryjskiego niby w jaki sposób ma pomoc systemom opl?

grum
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:23

Przypominam wszystkim fanom hamburgerów i kowbojów, że Irak ma dość okupacji i zażądał opuszczenia swojego terytorium obcym wojskom. Ile można wciskać kit o szkoleniu armii irackiej od 20 lat. Szkolenie polega na tym ,że przekazujemy komuś wiedzę a ten przeszkolony przekazuje ją dalej ...

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:10

No to podaj kiedy premier Iraku wypowiedział umowę z USA, czekam?

mr zoob
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 16:07

Phalanx nie zapewnia nawet połowicznej ochrony przeciwko obecnym zagrożeniom, to system przeciwokrętowy linia ostatniej szansy a nie C-RAM taki jak Iron Dome. Zresztą ten ostatni też ma problem z rakietami 122mm Grad

Daruj sobie glupoty
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:44

Jak to dobrze dla, USArmy, że Amerykanie nie korzystają z usług "taaaakich ekspertów"!! I szkoda, że nikt jeszcze nie opracował równie skutecznego systemu jak Irone Dome.

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 15:08

Trzeba było zaproponować Jankesom pomoc i zawieźć tam Poprada z Piorunem i Pilicę, nawet bez opłat, tak ,,dla ochrony polskiego personelu bazy". Skoro są tak dobre, to idealny moment na sprawdzenie w realu i ewentualna reklama.

Observer
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:33

To oni wciąż w Iraku? No proszę. Przecież Irak ich nie chce. A no tak. USA. Mentalność Kalego straszna choroba.

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:20

NO popatrz, a kiedy to premier Iraku stwierdził ze wypowiada umowę z USA??

michalspajder
wtorek, 21 kwietnia 2020, 09:44

Parlament wyrazil taka wole.Uuuups,zapomnialem...Parlament ma tam role taka,jaka w FR ma rosyjski:”gosudar skazal,bojary prigoworili”.Nie wiem,jak to jest po arabsku:-)))Ale taka sytuacja pasuje hipokrytom z USA.Demokracja demokracja,ale prawda jest zawsze po naszej stronie:-)))

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:12

Michał, a to pretensje do prawa irackiego a nie do USA. Ale jak widze nie wypowiedzieli więc ...

Fanklub Daviena
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:12

To teraz Iran powinien przetestować tą "tarczę" rojami dronów, na wzór sponsorowanych przez USA ataków na rosyjskie bazy w Syrii... :)

Gg
czwartek, 23 kwietnia 2020, 10:40

Nie zapominaj że w tych bazach są też polscy żołnierze nie koniecznie z własnej woli.

Fanklub dał głos i jest radość
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:47

Jak już pisano na tym portalu, bez twoich "neutralnych politycznie" , rodem ze Sputnika komabtarzy byłoby tu straszliwie nudno i smutno. A tak jest zawsze jakaś okazja by się pośmiać, bo każdy twój wpis to powód do głośnego śmiechu.

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:07

Taak a co sie stało z waszymi fantazjami jak to baz al Asad i erbil miały bronic Patrioty? :)) A co do ataków na Hmiejmin to jest to dzieło sponsorowanych przez Rosje terrorystów co jej się z uwiezi zerwali funku:)

???
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:45

Davien głównym sponsorem terroryzmu to jest Arabia Saudyjska i Turcja przy poparciu USA co można nawet przeczytać na nie których stronach anglojęzycznych o

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:22

Ichtamnietku,naprawde anglojezyczna wersja Sputnika czy innej rosyjskiej gadzinówki się nei liczy:) A sponsorem terroryzmu w Syrii jest głównie Iran, Turcja i Rosja.

Gnom
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:11

To po twojemu: Udowodnij że jest inaczej. Arabia Saudyjska wykorzystuje terror na zewnątrz i wewnątrz, a USA od lat udaje, ze tego nie widzi. Zobaczy to tylko wtedy gdy celem AS stanie się Izrael, tak jak obecnie w przypadku Iranu w Syrii. Wtedy AS stanie się wrogiem USA, bo bedzie zagrożeniem Izraela..

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:15

Gnom, udowodnij choc raz swoje słowa. AS nei sponsoruje terrorystów a le islam w odmianie wahabistycznej ale jak widac nawet nie wiesz co to jest:) A co do reszty to prosze bardzo: Iran terrorysci szyiccy udowodnione wielokrotnie, Turcja islamisci w Idlib, Rosja, o tu można wybierac od terrorystów palestyńskich z czasów PRL-u po obecnie Hezbollah czy islamistów którym dostarczali bron( setki Kornetów-M nie wzieło się z powietrza, a tylko Rosja ich uzywa)

powiedzieć błazenek to nic nie powiedzieć
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:51

Kto szkolił i uzbrajał w Jordanii terrory.... a przepraszam "opozycjonistów" do walki z Asadem a ci po przekroczeniu granicy z całym otrzymanym od CIA sprzętem i bronią przechodzili na stronę ISIS czy Al-Kaidy? Rosja?

No skąd
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:41

W Arabii Saudyjskiej też mają Patrioty. Pomogły coś? Ich Rafinerię płonela jak pochodnia.

Skąd tu tylu ruskich?
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:50

A Rosja ma s400 i co? A Rosja ma nawet dwa Su57, i co? No i jeden im już spadł. A drugi nie lata bo by spadł?

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:23

Tak mieli jak w Iraku ale jak widać kompromitacja rosyjskeij OPL w Hmiejmin ciagle bolii:))

St
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:28

A później co ? Odwet w postaci setki tomachowkow ? I po Iranie

Katon
wtorek, 21 kwietnia 2020, 06:59

W Syrię uderzyły dwie setki tomahawków, wszystkie trafiły w cel i zniszczyły dwie opuszczone rudery. A później Putin na wystawie w Moskwie pokazywał ich resztki posiekane odłamkami rakiet przeciwlotniczych. I ilu to właściwie Amerykanów ucierpiało w tych atakach? Bo o ile pamiętam, to Trump po tym jak się wreszcie ich doliczył, to podał liczbę stu poszkodowanych. Ktoś mija się z prawdą, autor artykułu czy amerykański prezydent?

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:20

Panie Katon w fabryki i magazyny broni chemicznej Asada uderzyło ok 100 Tomahawków całkowicie niszcząc trzy kompleksy. Putin pokazywał resztki Toczek i Smierczy udajace Tomahawki zmieszane z kilkoma resztkami co wygrzebali po ataku. Nie zestzrelono ani jednego z ponad 140 atakujacych pocisków. W iranskich atakach na irackie bazy zostało poszkodowanych od 34 do 100 osób a Trump mija sie z prawdą kilkanascie razy dziennie panie Katon. Coś jeszcze wymyslisz?:)

Zdumiony
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:51

Troll na trolu. Jakaś pandemia?

No skąd
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:42

No cóż, mają czym odpowiedzieć. Może i nas bardzo zaboleć

wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:50

Jakich nas?

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:24

A niby czym?? Bo USA może uklepac na Iranie ziemię nie wysyłając tam nawet jednego zołnierza sił ladowych.

Tweets Defence24