Reklama

Geopolityka

Zakaz lotów dla Tornado Luftwaffe [AKTUALIZACJA]

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Rzecznik Luftwaffe poinformował o wydaniu czasowego zakazu lotów dla blisko połowy samolotów Panavia Tornado znajdujących się na wyposażeniu niemieckiego lotnictwa. Po wprowadzeniu środków zaradczych bazujące w Turcji maszyny wykonujące działania rozpoznawcze przeciwko Daesh mogą jednak wrócić do działań.

W komunikacie Luftwaffe poinformowano, że ze względu na wykrytą usterkę zdecydowano o wydaniu czasowego zakazu lotów dla 39 maszyn Panavia Tornado najnowszej wersji ASSTA 3, dysponujących możliwością wykorzystywania amunicji JDAM. Zakaz obejmuje również samoloty tego typu znajdujące się obecnie w Turcji, skąd z bazy Incirlik wykonują loty rozpoznawcze na rzecz koalicji międzynarodowej, zwalczającej na terenie Iraku i Syrii bojówki terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie. Niemieckie siły powietrzne dysponują obecnie ogółem 85 samolotami Tornado różnych wersji.

AKTUALIZACJA 8.10.2016 20:50 - Zgodnie z oficjalnym komunikatem Bundeswehry podjęto środki zaradcze, dzięki czemu maszyny rozmieszczone w Turcji mogą ponownie uczestniczyć w działaniach przeciwko Daesh. 

Rzecznik niemieckiego lotnictwa wojskowego poinformował wcześniej, że obecnie nie jest znana data usunięcia usterki zauważonej przez producenta. Ministerstwo obrony spodziewa się jednak, że naprawa nastąpi szybko, "nie zabierze wielu tygodni lub miesięcy". Usterka ma mieć charakter wyłącznie mechaniczny, nie jest związana z awioniką maszyny.

Niemiecka agencja dpa informuje nieoficjalnie, że chodzi o obluzowane śruby mocujące jeden z wyświetlaczy w kabinie pilotów.

Reklama

Komentarze (5)

 1. na przykład Tadek Rózwelt

  I co na to Davien ? Prowadziliśmy namiętna dyskusje w wątku o rozmieszczeniu systemów antyrakietowych w Syrii. Pisałem o tym,a jaka była Twoja odpowiedź ???? Dziwnym trafem jeden z członków sojuszników USA podczas destabilizacji Syrii po oswiadczeniu Rosji "na wszelki wypadek" uziemnił swoje samoloty. Drugi czyli Izrael reaktywuje kanały kontaktu z z Wojskami Rosyjskimi w Syrii, w tle "awaria" Izraelskiego F16 a mówi sie ze został rakietą trafiony. Davien skończ z tą propagandą bo ośmieszacie sie coraz bardziej.

  1. Dron- x

   Bzdury wypisujesz... Prxeczytałeś aktualizację? "AKTUALIZACJA 8.10.2016 20:50 - Zgodnie z oficjalnym komunikatem Bundeswehry podjęto środki zaradcze, dzięki czemu maszyny rozmieszczone w Turcji mogą ponownie uczestniczyć w działaniach przeciwko Daesh." Izraelski F-16 trafiony rakietą? Gdzie? Na lotnisku w bazie Ramon na pustyni Negew?

 2. mojar w spoczynku

  Czyżby ta armia pod pretekstem śrubki - bała się Rosjan w Syrii ? A i taki scenariusz dla zakamuflowania słabości armii Niemieckiej , podano informację w eter by s-300 lub 400 nie strąciły tego niemieckiego złomu ? ha ha ha

  1. na przykład Tadek Rózwelt

   @major w spoczynku Ta armia się nie boi, ale nie ma ochoty pakować się w rozróbę, którą wywołały USA + wahhabickie reżimy z BW. W tamtym kraju żądzą rozsądni politycy, wiedzą że jest granica.....

 3. lpu

  Widział bym je zamiast Su22

  1. bolo

   A ja bym widział F 16.

 4. śrubka w głowie

  Jak się gorąco robi w Syrii (s-300) ,w Kaliningradzie (Iskander)- -....śrubka się obluzowała i na nas nie liczcie

 5. Piotrek

  Podobno ta usterka nazywa się S-300W.

Reklama