Reklama

Geopolityka

Wizyta szefa MON na Litwie

Uroczystości pochówku. Fot. MON
Uroczystości pochówku. Fot. MON

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak udał się z wizytą na Litwę. Spotkał się tam ze swoim litewskim odpowiednikiem i wziął udział w uroczystościach pochówku prochów przywódców oraz kilkunastu uczestników Powstania Styczniowego  straconych w Wilnie.

W trakcie wizyty w Wilnie odbyło się bilateralne spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z Raimundasem Karoblisem Ministrem Obrony Republiki Litewskiej. Jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak wojskowa współpraca polsko – litewska układa się bardzo dobrze i jest ona źródłem naszego bezpieczeństwa.

Dzięki temu, że wzajemnie się wspieramy, współpracujemy na co dzień, możemy być bezpieczniejsi. (…) Jesteśmy gotowi do tego, aby zapewniać bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO (....)W styczniu 2020 roku w Wilnie spotkam się z ministrem Raimundasem Karoblisem, z którym będę omawiał szczegóły współpracy w ramach kolejnych projektów, w tym wspólnych ćwiczeń wojskowych

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej RP

Minister wśród najważniejszych projektów wymienił  m.in. udział sił zbrojnych Litwy w pracach Wielonarodowego Dowództwa w Elblągu, do którego wkrótce będzie afiliowana brygada litewska, i w którym stanowisko szefa sztabu obejmie litewski oficer.

Szef MON przypomniał także, że współpraca polsko–litewska realizuje się m.in. poprzez misję Air Policing, wymianę doświadczeń pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej oraz pracę Rady ds. obrony.

W uroczystościach pochówku prochów Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w latach 1863-64 wzięły udział najwyższe władze państwowe Polski (w tym prezydent RP), Litwy, Ukrainy i Białorusi.  Po nabożeństwie w  Bazylice Archikatedralnej w intencji uczestników Powstania Styczniowego orszak pogrzebowy przeszedł ulicami Wilna, zatrzymując się przy Ostrej Bramie. Ostatnie pożegnanie z salwami honorowymi odbyło się na Cmentarzu na Rossie. W kaplicy cmentarnej na Rossie, która stanie się odtąd mauzoleum Powstańców Styczniowych, wraz z przywódcami powstania Zygmuntem Sierakowskim i Konstantym Kalinowskim, spoczęło 18 powstańców.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. ryba

    zawsze tylko słychać wojskowa współpraca która tak naprawe jest ostatecznym rozwiązaniem ( polecam posłuchać Jacka Bartosiaka ).Polska musi zdecydowanie nawiazać silniejsze relacje z Japonią i Indiami oraz Koreą Południową ,oczywiście utrzymująć współprace z wyszechradem i Ukrainą nie blokując sie oczywiście na Niemcy i Francje ale pozostajac orędownikiem współpracy z USA ( oczywiście pogodzenie tego wszystkiego USA NIEMCY FRANCJA ) wymaga od polityków najwyższych lotów zolności negocjacyjnych które jak narazie posiada jedynie Radosław Sikorski.

    1. Pl

      Radek jest agentem MI6 od lat 70tych i CIA od lat 80tych

Reklama