Reklama

Siły zbrojne

Batalion NATO na Litwie zyska obronę przeciwlotniczą?

Ministrowie Obrony: Litwy Raimundas Karoblis i Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Fot. https://twitter.com/germanynato
Ministrowie Obrony: Litwy Raimundas Karoblis i Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Fot. https://twitter.com/germanynato

Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis przypomniał, że NATO ma przysłać na Litwę systemy obrony przeciwlotniczej w celu ochrony stacjonującego tu międzynarodowego batalionu, którym dowodzą Niemcy.

Konferencja prasowa odbyła się w miejscowości Rukłe (lit. Rukla), gdzie stacjonuje międzynarodowy batalion. Obecnie jest tam ok. 600 niemieckich żołnierzy. Wzięła w niej udział goszcząca na Litwie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

W tej sprawie osiągnięto porozumienie podczas szczytu (NATO - przyp. PAP) w Warszawie, ale na razie nie jest ono wcielone w życie (...) Mówimy o bezpieczeństwie stacjonujących tu żołnierzy

Raimundas Karoblis, szef resortu obrony Litwy

Państwa bałtyckie już od pewnego czasu dążą m.in. do przekształcenia natowskiej misji Baltic Air Policing w misję obronną, by samoloty pełniące ją mogły w razie potrzeby realizować zadania bojowe.

Możliwość rozszerzenia misji obrony powietrznej była też tematem czwartkowego spotkania minister Kramp-Karrenbauer z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Jak zaznaczyła minister, potrzebę rozszerzenia misji obrony powietrznej prezydent uzasadnia upadkiem traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu INF. Kramp-Karrenbauer podkreśliła jednak, że „takie decyzje powinny zapadać na poziomie NATO”.

Obecnie grupa batalionowa NATO, bazująca na Litwie, nie ma etatowej obrony przeciwlotniczej. Ćwiczono wzmocnienie jej pododdziałami z zestawami Stinger/Ozelot. Litewska armia posiada na wyposażeniu Stingery, szwedzkie RBS 70 i dostarczane w ramach wieloletniej umowy polskie Gromy, a wkrótce dołączą do nich zakupione w 2017 roku i testowane przez Litwinów zestawy NASAMS.

Otwarte jest pytanie jakie systemy obrony przeciwlotniczej mogą trafić do jednostki dowodzonej przez Niemców. Przykładowo, bazująca w Polsce grupa batalionowa dowodzona przez Amerykanów dysponuje w tym zakresie baterią armat 35 mm wydzieloną przez armię rumuńską. Może więc to być niewielki pododdział z systemami bardzo krótkiego zasięgu, choć nie można wykluczyć, że znając specyfikę zagrożenia, państwa NATO zdecydują się na wysłanie na Litwę nieco większych sił.

PAP/Defence24.pl

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek

    Ozelot ze Stingerami to nic szczególnego. Jak patrzę na komentarze dotyczące Poprada na niniejszym forum, to odnośnie tego zestawu powinny być bardziej krytyczne. Generalnie Europa niestety jest w głębokich czterech literach z mobilnum OPL.

    1. Fanklub Daviena

      A USA ma lepsze mobilne OPL? Jakie? :)