Reklama

Geopolityka

USA podejrzewa Rosję o złamanie embarga na dostawy broni do Libii

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Amerykańskie siły zbrojne podejrzewają, że Rosja mogła naruszyć embargo na dostawy broni do Libii, wzmacniając militarnie walczącą po stronie libijskiego watażki Chalify Haftara tzw. grupę Wagnera — poinformowało w piątek Dowództwo Afrykańskie wojsk USA.

Dowództwo twierdzi, że istnieją dowody w postaci zdjęć satelitarnych, pokazujące rosyjskie wojskowe samoloty transportowe, zaopatrujące w broń członków tzw. grupy Wagnera, którzy stacjonują w mieście Syrta.

"Rodzaj i ilość dostarczonego tam sprzętu wskazuje na zamiar prowadzenia ciągłej ofensywnej akcji bojowej" - oceniło Dowództwo w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. Rosja zaprzecza tym informacjom, podobnie jak samozwańcza Libijska Armia Narodowa (ANL) Haftara, walcząca z uznawanym na arenie międzynarodowej libijskim rządem jedności narodowej w Trypolisie (GNA).

Według tajnego raportu niezależnych obserwatorów ONZ z maja od 800 do 1200 najemników, zatrudnionych przez prywatną rosyjską firmę wojskową tzw. grupę Wagnera, wspiera oddziały Haftara.

Kilka tygodni temu wojska GNA odepchnęły armię Haftara od Trypolisu, a następnie odbiły Tarhunę, ostatni istotny ośrodek pod Trypolisem, zajęty wcześniej przez wojska ANL, czym powstrzymały trwającą od ponad roku ofensywę wojsk Haftara na stolicę Libii.

Siły Haftara obecnie umacniają się w Syrcie, w której okolicach koncentrują się, także wojska GNA. Miasto to jest postrzegane jako brama do głównych libijskich terminali eksportowych ropy naftowej, które obecnie są pod kontrolą ANL.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama