Reklama

Geopolityka

Turcja chce ustanowienia strefy zakazu lotów w Syrii

Fot. Jerry Gunner/CC BY 2.0
Fot. Jerry Gunner/CC BY 2.0

Władze Turcji oświadczyły w piątek, że światowe mocarstwa muszą ustanowić strefę zakazu lotów w Syrii w celu ochrony setek tysięcy cywilów, którzy uciekają przed walkami. Poinformował o tym Fahrettin Altun, wysokiej rangi urzędnik w kancelarii prezydenta Turcji.

Wspólnota międzynarodowa musi działać, żeby chronić cywilów, i ustanowić strefę zakazu lotów. Gwaranci procesu z Astany, Rosja i Iran, stracą całą swoją wiarygodność, jeśli nie wywiążą się ze zobowiązania do ograniczenia przemocy i działań wojennych w Idlibie

- wpis na Twitterzej urzędnika w kancelarii prezydenta Turcji Fahrettin Altun

Zaznaczył, że "miliony cywilów są bombardowane od miesięcy", a reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada "systematycznie atakuje infrastrukturę, w tym szkoły i szpitale". "Powoli na naszych oczach dokonuje się ludobójstwo" - podkreślił.

Przedstawiciel kancelarii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zaznaczył, że "Turcja walczy z terrorystami w Syrii w samoobronie, szanuje swoje zobowiązania w ramach porozumień z Astany i Soczi oraz pomaga uchodźcom wewnętrznym i uchodźcom". Na koniec wyjaśnił, że "reżim Asada był zagrożeniem" dla tureckiego "bezpieczeństwa narodowego, dla regionu i Europy, ponieważ zachowywał się jak siatka przestępcza, która angażuje się w terroryzm przeciwko własnemu narodowi". "Nie możemy sobie pozwolić, aby stać bezczynnie, a ci, którzy mówią o porzuceniu Syryjczyków, powinni się wstydzić!" - napisał.

Turcja, Rosja i Iran są gwarantami porozumienia z Astany z 2017 roku, w ramach którego uzgodniono w Syrii tzw. strefy deeskalacji.

Porozumienie z Soczi między prezydentami Turcji i Rosji, Erdoganem i Władimirem Putinem, zostało zawarte 17 września 2018 roku. Na jego mocy w Idlibie utworzona miała zostać strefa buforowa o szerokości 15-20 km, oddzielająca pozycje sił rządowych od rebeliantów. Ze strefy tej miała zostać wycofana ciężka broń, a Rosja i Turcja miały przeprowadzać wspólne patrole w tym rejonie. Zdaniem Ankary umowa ta obecnie nie jest przestrzegana przez rząd w Damaszku.

W czwartek doszło na ataków z powietrza syryjskich sił rządowych na pozycje tureckie w Idlibie. Według władz w Ankarze w nalotach zginęło 33 tureckich żołnierzy.

Z kolei w wyniku odwetu armii tureckiej, przeprowadzonego "przez artylerię i drony" na południu i wschodzie Idlibu, po stronie syryjskiej zginęło 16 proreżimowych bojowników — podała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Władze w Damaszku nie odniosły się ani do ostatniej eskalacji przemocy w Idlibie, ani nie podały żadnego bilansu ofiar.

Według resortu obrony Rosji, która wspiera siły Asada, tureccy żołnierze, którzy znaleźli się pod ostrzałem sił syryjskich w Idlibie, nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach.

W piątek na wniosek Turcji zbierze się Rada Północnoatlantycka, w skład której wchodzą ambasadorowie wszystkich 29 państw członkowskich NATO, i przeprowadzi konsultacje w sprawie sytuacji w Syrii zgodnie z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Na podstawie tego artykułu każdy sojusznik może zwrócić się o konsultacje, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (22)

 1. xawer

  1° NATO nie gwarantowało porozumienia w Astanie. 2° Strefa zakazu lotów jest potrzebna Turcji do zwalczania Kurdów. 3° "Powoli na naszych oczach dokonuje się ludobójstwo" Kurdów przez Turcję! 4° "Turcja walczy z terrorystami w Syrii..." W/g Turków to wszyscy Kurdowie. 5° "Turcja walczy z terrorystami w Syrii..." Uzbraja ich, szkoli i walczy z nimi ramię w ramię:-) 6° Turcja może wycofać się z obcego terytorium to nie będzie zagrożone jej terytorium, nie będą ginąć tureccy żołnierze i nie będzie potrzeby angażować NATO.

 2. Sarmata

  Przecież jest już zakaz lotów w tej prowincji! Rosja zakazała lotów Tureckiemu lotnictwu i jest to przestrzegane przez Turków.

 3. T7g

  Ale Turcja ma asa w rękawie - s400. A zapomniałem on nie strzela do rosyjskich samolotów bo ma kody!!!

  1. Sarmata

   Powiem więcej nawet kodów nie trzeba bo zdaję się cały czas pełnią tam służbę rosyjscy instruktorzy a oni raczej nie zestrzelą swoich.

 4. Kapustin

  Turcja ma już taką strefę To bo ustalone w soczi NATO o tym dobrze wie

 5. asd

  Większego steku bzdur dawno nie czytałem. Turcy to myślą, że wszyscy inni to debile czy jak? Strefy zakazu lotów nie mogą sobie ustanowić nad niepodległym państwem, sami zresztą nie mają nawet technicznych możliwości.

  1. kosmos

   Nie mogą sami zrobić parasola antydostępowego za pomocą S-400 ? No co za pech... :)

 6. gnago

  A czemu nie nad swoim terytorium? Skoro Syria udowadnia że potrafi bronic integralności swojej przestrzeni lotniczej

 7. jmm

  Co w tyłek się dostaje od rosyjskiegolotnictwa? Pewnie tak, stąd i taka prośba.

 8. Janusz

  Najlepsze jest ostanie zdanie jakie zagrożenie dla Turcji skoro oni nie są na swoim terenie tylko a okupantami świat schodzi na psy .dziwnych czasów doczekaliśmy się wszystko co źle jest dla innych dobre a dobre złem .

 9. Arek

  Nie wiem kto nazwał turecką armię drugą w NATO, ale życie pokazało że to papierowy tygrys. 200 F-16 bez pilotów którzy siedzą w wiezieniach i tyleż samo Leonardów to ma być potęga? Bo cała reszta to muzeum i przechowalnia pociotków wiernych reżimowi bez żadnej wartości bojowej, co pokazują ciężkie straty w Libii,Syrii czy Kurdystanie... Strach pomyśleć co by było gdyby przyszło się Turcji zetrzeć z silną armią np grecką a już na całkowitą kpinę zakrawa niemożność zapewnienia osłony lotniczej nad Idlibem gdzie realnym zagrożeniem dla "potęgi" są może dwa tuziny starych syryjskich MiGów-29 i cztery (cztery!) rosyjskie SU-35

 10. Komentator

  Dlaczego "muszą"? Aby taką strefę wprowadzić legalnie, to musi być ona poparta rezolucją RB ONZ, co biorąc pod uwagę że Rosja ma w niej prawo weta jest bardzo, ale to bardzo mało prawdopodobne. Próba jej wprowadzenia bez zgody RB ONZ, to wojna, więc raczej nikt w to nie pójdzie. I jeszcze jedno, kto miałby wymusić ten "zakaz lotów"? NATO? I zaraz by go twórczo rozszerzyło na prawo do bombardowań, jak w Iraku czy Libii? I oni myślą że Putin na to pójdzie? W sytuacji gdy tak naprawdę nad Syrią jest już "zakaz lotów", dla Turków.

 11. Fanklub Daviena

  I z troski o cywili Turcja wyłączyła w Ilbib wodociągi zaopatrujące setki tys. Syryjczyków w wodę?

 12. prawda

  Cytat: "W piątek na wniosek Turcji zbierze się Rada Północnoatlantycka, w skład której wchodzą ambasadorowie wszystkich 29 państw członkowskich NATO, i przeprowadzi konsultacje w sprawie sytuacji w Syrii zgodnie z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Na podstawie tego artykułu każdy sojusznik może zwrócić się o konsultacje, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo". Nie ma tu żadnych podstaw do jakiejkolwiek Nato-wskiej interwencji. Demagogia Turcji jest wprost porażająca. Jak już to Nato powinno wypracować metody skutecznego zwalczania siania agresji względem innego państwa, członka ONZ przez jednego ze swych członków. Bo cały pakt i jego znaczenie się wypacza.

 13. moje zdanie

  Chyba tym Turkom się coś z lekka pokiełbasiło. Jak już to strefy zakazu lotów w Syrii ich atakujących samolotów. Nikt ich tam nie zapraszał. Bycie w Nato nie matu żadnego znaczenia. Tak w powietrzu ani na lądzie. A dozbrajanie Turkmenów i innych wichrzycieli wojennych o podszycie islamskim to dodatkowy powód, żeby trzymali się swojej strony granicy.

 14. i teraz płacze

  Przecież mogą ustawić te swoje cudowne S-400 i ustanowić strefę bez lotów... aaa... S-400 nie działa? a to pech... no cóż... miałeś chamie złoty róg...

 15. Ech

  W sumie ciekawe ze agresozy. Kraje nielegalnie wkraczajace do sasiadow lub podburzajace, uzbrajajace opozycie (obcinaczy glow) siebie samych nazwaja ,,obroncami wolnosci,,. Powstaje paradoks ze agresor (np Turcja na terytrium Syrii,lub Usa w Afganistabie) mowi o ,,ohydnej akcji lokalnych rzadow,, Zyjemy w czasach pomieszania pojec, gdzie czarne jest biale.

 16. dropik

  Oczywiście tu wszyscy powiedzą: żadnego wsparcia , ale lepiej chyba tak sprawy nie stawiać bo w przyszłości turcja może sie odwinąć brakiem swojego wsparcia. poza tym lepiej wpierać Turcję niż Rosję.

 17. mordimer

  no nie... Recep Tayyip pęka? nie może to być... a taki twardziel był...

 18. FiuFiu

  Posiedzenie skończy się na potępieniu zbrodniczych ataków syryjskiego reżimu na terrorystów i wezwania do deeskalacji stron konfliktu. Oczywiście Turcja dostanie wsparcie w postaci oświadczeń.

 19. Herr Wolf

  Oj zabolało Erdogana zabolało!!! Tak wygląda atak na drugie suwerenne Państwo!!! Może tak zakaz lotów do Turcji...

 20. fifi

  Strasznie się motają .Czas chyba podwinać ogon i wracać do domu.Najechali sąsiada a teraz będą wydzwaniali na policję:)?

 21. asf

  A kto będzie pilnował zakazu lotów w tej strefie? Czy będzie obejmował również zakaz lotów tureckiego lotnictwa, żeby nie bombardowali Kurdów?

 22. 12345

  Po pierwsze to nie znam takiego drugiego hipokryty jak Erdogan. To on wspiera terrorystów. Nato powinno wyrzucić turcję z sojuszu. Oni stanowia zagrozenie dla Europy i świata i jeszcze nas szantazują, że wypuszczą do nas 3 mlmn uchodźców. Skandal, jaki to trzeba mieć chamski tupet. A poza tym, to niech on nie płacze, bo jak by do Syrii nie wszedł to trumien wracających do Turcji by nie było.

Reklama