Geopolityka

Trump znosi sankcje nałożone na Turcję po rozpoczęciu jej ofensywy w Syrii

Fot. SZ Turcji
Fot. SZ Turcji

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę zniesienie sankcji, nałożonych na Turcję w połowie października po rozpoczęciu przez siły tureckie ofensywy militarnej przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnej Syrii.

Turcja - zgodnie ze słowami Trumpa - miała poinformować władze USA, że Ankara będzie przestrzegać trwałego zawieszenia broni w Syrii. Decyzja o zniesieniu sankcji na Turcję stanowi odpowiedź na tę deklarację. Zawieszenie broni prezydent USA uznał za "wielki przełom", wynegocjowany przez zespół, na którego czele stał wiceprezydent USA Mike Pence.

Zwróciłem się do ministra skarbu (finansów) o zniesienie wszystkich sankcji, wprowadzonych 14 października w odpowiedzi na ofensywę Turcji (...) Sankcje zostaną zniesione, jeśli nie wydarzy się nic z czego nie będziemy zadowoleni.

Donald Trump, prezydent USA

Przywódca USA ocenił również, że ocalone zostało "życie wielu, wielu Kurdów". W Syrii – według zapowiedzi Trumpa – pozostaną jedynie nieliczne oddziały wojsk amerykańskich. "Zabezpieczyliśmy ropę i dlatego mała liczba żołnierzy USA pozostanie w regionie (...)" – powiedział. "Niech ktoś inny walczy o tę od dawna przesiąkniętą krwią ziemię" – oświadczył.

Po raz kolejny prezydent USA skrytykował przeciągającą się amerykańska obecność wojskową w Syrii. "Mieliśmy być tam przez 30 dni. To było prawie 10 lat temu" – mówił. Portal CNN zauważa jednak, że amerykańskie władze nigdy nie informowały o tym, że operacja wojskowa w Syrii będzie trwała miesiąc. Z kolei pierwsze naloty sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na terytorium Syrii rozpoczęły się w 2014 roku, a wojska USA rozpoczęły operację naziemną rok później.

We wtorek w Soczi prezydenci Turcji i Rosji, Erdogan i Putin, uzgodnili wycofanie się bojowników kurdyjskich z pasa o szerokości 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Władze w Ankarze uważają Kurdów z YPG za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Strona kurdyjska oskarża z kolei Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy. To na kurdyjskich bojownikach spoczywał w ostatnich latach główny ciężar walki przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. Prof. Gazmajster

  Dokładnie tak samo jak z Kurdami pograłby z Polską. To, że jesteśmy w NATO i UE jest bez znaczenia. No bo KTO by się przeciwstawił woli Prezydenta USA oraz naszych kochanych sąsiadów Niemiec i Rosji???? To tak tytułem małej refleksji.

  1. Gts

   Dlatego od lat ci najrozsądniejsi tłumaczą, że jesteśmy w położeniu przypominającyn Izrael i tak jak oni powinniśmy inwestować przede wszystkim w naszą armię, a nie wywalać miliardy na sojusze, na które nie mamy wpływu, a które ktoś kończy wg własnego widzimisię.

  2. taki tam

   Izrael nie ma wpływu na sojusz z USA ?? bardzo ciekawe. Co do reszty zgadzam się w 100%

 2. Milutki

  Trump od początku nałożył sankcje na Turcję tylko po to aby zadowolić krytyków wycofania wojsk USA z Syrii i bardzo szybko znalazł pretekst aby te sankcje znieść

 3. vvv

  to jest smieszne. Kurdowie są ofiarą całej wojny a USA i cała ekipa odwrócili się od nich.