Reklama

Geopolityka

Szef BBN w Wilnie rozmawia o bezpieczeństwie

Szef BBN Paweł Soloch / Fot. BBN (via Twitter)
Szef BBN Paweł Soloch / Fot. BBN (via Twitter)

Kwestie bezpieczeństwa wojskowego, cybernetycznego, energetycznego są tematami rozmów podczas wizyty szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Pawła Solocha w Wilnie.

„Mówimy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa nie tylko wojskowego, ale także bezpieczeństwa szerzej pojętego, o kwestiach związanych z cyberatakami i kwestiach bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział w czwartek dziennikarzom Soloch. „Mamy wiele wspólnych tematów, które wynikają ze wspólnej perspektywy, wspólnej oceny zagrożeń, przed którymi stoimy w naszym regionie” - dodał.

Podczas trzydniowej wizyty, która rozpoczęła się w środę wieczorem od złożenia kwiatów na Cmentarzu Rossa w mauzoleum Matki i Serca Syna, szef BBN spotkał się z doradcą prezydent Litwy Dalii Grybauskaite do spraw bezpieczeństwa narodowego Żivile Szatuniene, ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevicziusem oraz ministrem obrony Raimundasem Karoblisem. 

Soloch odwiedził w czwartek też litewskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. „W dobie obecnej zagrożenia cyber są porównywalne do zagrożeń konwencjonalnych, łącznie z zagrożeniem życia ludzkiego, więc temu też powinniśmy się przeciwstawić” - wskazał szef BBN.

Poinformował, że zbierane są doświadczenia innych państw w kwestii zagrożeń hybrydowych, m.in. dotyczących ingerencji rosyjskiej w wybory w USA.

Liczymy na to, że stanowisko, które wypracujemy w kontekście bilateralnym, także w szerszym kontekście współpracy Polski z pozostałymi krajami regionu, będą wpływały później na decyzje podejmowane w ramach NATO również przy wsparciu Unii Europejskiej

Szef BBN, Paweł Soloch, o swojej wizycie w Wilnie

Dzisiaj, w ostatnim dniu wizyty, Soloch spotka się z ministrem spraw zagranicznych oraz z szefem sztabu litewskich sił zbrojnych gen. Vitalijusem Vaiksznorasem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama