Reklama

Geopolityka

Czaputowicz jedzie do Mariupola. Spotkanie szefów MSZ

Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych: Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, głównym celem wizyty ma być wsparcie dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa.

Jacek Czaputowicz oraz szefowie dyplomacji: Ukrainy Pawło Klimkin, Litwy Linas Linkeviczius, Łotwy Edgars Rinkeviczs oraz Estonii Sven Mikser mają się spotkać z władzami miasta i regionu, odwiedzą też port morski i stację uzdatnia wody. Ministrowie wezmą ponadto - jak podało w poniedziałek wieczorem polskie MSZ - udział w spotkaniu z przedstawicielami biura misji obserwacyjnej OBWE oraz miejscowych organizacji międzyrządowych (UNHCR, ICRC), a także pojawią się na linii rozgraniczenia z ukraińskimi obszarami znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że wizyta w Mariupolu przypada kilka tygodni po incydencie z udziałem floty rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Czarnym. Wydarzenie to, które miało miejsce pod koniec listopada ubiegłego roku, zakończyło się przejęciem ukraińskich okrętów. "Z uwagi na blokadę ze strony Rosji Mariupol znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji gospodarczej, z ogromnymi potrzebami w zakresie pomocy rozwojowej i wsparcia infrastrukturalnego" - przypomniało MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych wizyta szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej na Ukrainie będzie okazją do "stanowczego wyrażenia poparcia dla tego kraju, będącego ofiarą trwającej agresji rosyjskiej". "Jej pierwszym aktem była nielegalna aneksja Krymu, następnie wywołanie i podsycanie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, a najnowszą odsłoną – otwarty atak na ukraińskie okręty zmierzające na Morze Azowskie" - czytamy w komunikacie resortu.

"Swoim udziałem w wizycie szefów dyplomacji UE na Ukrainie minister Jacek Czaputowicz po raz kolejny, po ostatniej wizycie w Kijowie kilka tygodni temu, podkreśli zaangażowanie Polski na rzecz umocnienia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. Wizyta będzie również wyrazem nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada" - napisało MSZ.

Konflikt zbrojny w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 roku, gdy wspierani przez Kreml separatyści ogłosili powstanie dwóch tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu zginęło w rezultacie konfliktu ponad 10 tysięcy osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. razdwatri

    To się Rosja przestraszy takich potęg militarnych . A gdzie są MSZ Niemiec, Francji , Hiszpanii, Włoch itd.

Reklama