Reklama

Geopolityka

Saber Strike: 2100 żołnierzy NATO na poligonie w Drawsku Pomorskim

Fot. Sgt. Brandon Anderson/US Army
Fot. Sgt. Brandon Anderson/US Army

W dniach 8-19 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się ćwiczenie Saber Strike, w którym udział weźmie ponad 2100 żołnierzy z pięciu państw. Polskę reprezentować będzie około 500 żołnierzy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Organizowane przez Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie, szkolenie na poligonie drawskim będzie jednym z czterech, odbywających się równocześnie na terytoriach państw-gospodarzy – Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

Tematem ćwiczenia będzie prowadzenie międzynarodowej operacji lądowej w krajach nadbałtyckich, z użyciem sił i środków wojsk lądowych, sił powietrznych oraz piechoty morskiej państw NATO i partnerskich na mocy artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym celem będzie zgrywanie pododdziałów do walki w operacji sojuszniczej.

Informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Manewry Saber Strike, obok prowadzonych równolegle ćwiczeń Noble Jump oraz Baltops, należą do zaplanowanych na czerwiec przedsięwzięć szkoleniowych NATO połączonych wspólnym kryptonimem Allied Shield. Łącznie weźmie w nich udział niemal 15 tysięcy żołnierzy z 19 krajów członkowskich NATO oraz z trzech krajów partnerskich. Wspólnym elementem wszystkich ćwiczeń jest ich charakter obronny, a celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.

W manewrach na poligonie drawskim wezmą udział żołnierze z Danii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. Na wyposażeniu oddziałów Wojska Polskiego znajdą się czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BWP-1, moździerze kalibru 120 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Bibi

  Bredzicie koledzy. "Nowy" sprzet ma 25 % wojska, reszta ma stary postsowiecki zlom. Rzecz w tym ze walczyc ma cala armia wiec kazda jednostka ma cwiczyc tym co ma na stanie. "Cwicz tak jak walczysz" to podstawowa zasada Nato

  1. jasio

   Ta prosta prawda do pokolenia korwinowo-kukizowego i tak nie dotrze...

 2. marek

  Ja pierdzielę, jak im nie wstyd. Mamy 21-szy wiek, a oni T-72 i Bwp-1 wystawiają. Do kompletu jeszcze suk zabrakło. To tak, jakby w rajdzie samochodowym podrasowanym moskwiczem chcieli zabłysnąć.

  1. Marek

   Nie rozumiem o czym piszesz? Tak krawiec kraje, jak mu sukni staje. Do niedawna jeszcze przecież, każdy, kto usiłował mówić w Polsce o rosyjskim zagrożeniu był nazywany przez do dziś ciągle grające pierwsze skrzypce "autorytety" "rusofobem". Wszak żyjemy w "bezpiecznej Europie", gdzie nic złego "nie może" nam się wydarzyć...

  2. Sabbino

   A czy onie przypadkiem PT-91 nie mieli otrzymać?

 3. lordjohn

  Pomyłka! Miało byś "szaber". No chyba żeby jednak sabre strike

 4. Jack Bauer

  Z takim uzbrojeniem to nasi powinni zaproponowań kryptonim ćwiczenia "Donbas 2015":-)

 5. GRAD

  I już wiadomo jaką rolę w tych manewrach będą odgrywać nasi soldiers.Dobre i to, podobnie jak nasze Orły na SU-22 i MIG-29.

 6. spartakus

  Po co zużywać i zajeżdżać nowy sprzęt a stary nieużywany będzie zalegał w magazynach . Niech ćwiczą na nich na maxa póki się jeszcze jeździć na nich da. Na wojnie w każdej armii jest stary sprzęt i nowy .

  1. vvv

   Po to ze maja ćwiczyć na nowym i uczyć sie jak go skutecznie wykorzystać. Stary idzie pod żyletki i jezeli beda jeździć na nowym to sa w stanie wyłapywać mankamenty do poprawki. To debil Stalin kazał magazynować nowy sprzęt i jeździć na trupach i przez to nikt nigdy nie wiedział czy usterki to wina staroci czy wady konstrukcyjnej/produkcyjnej

 7. Anty Rusek

  Czołgi T72 i BWP1 no sama śmietanka. Angole będą sobie robić przy nich zdjęcia jakby byli w muzeum.

 8. Kamil

  T72 i BWP1 :) te jednostek już dawno powinny zakończyć swój żywot w hucie i zostać zastąpione przez Leopardy i CV90 albo przejść gruntowna modernizację i trafić do jednostek OT/magazynów.

 9. kriss

  Nasi wystawią grupę rekonstrukcyjną na BWP-1 i T-72 :D Żenada :D

Reklama