Reklama

Geopolityka

Rozmowy prezydenckich doradców Polski i USA o obronności i współpracy

Fot. BBN
Fot. BBN

Współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa między Polską i USA, a także w ramach NATO, sytuacja w Afganistanie, na Ukrainie i Białorusi oraz polityka energetyczna były tematami rozmów prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej Polski i Stanów Zjednoczonych – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch rozmawiali w piątek z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Jake’iem Sullivanem. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiej.

"Obie strony bardzo wysoko oceniły stan stosunków polsko-amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa, obronności i podkreśliły kluczowe znaczenie sojuszu między oboma krajami" - przekazała KPRP. "Kilkudziesięciominutowa rozmowa dotyczyła m.in. współpracy strategicznej między Polską i USA, sytuacji w Afganistanie, wsparcia dla Ukrainy i sił demokratycznych na Białorusi oraz współpracy polsko-amerykańskiej w ramach OECD. Omawiano również kwestie energetyczne, w tym dotyczące gazociągu Nord Stream 2" – dodano w komunikacie.

Jak powiedział w TVP Info szef BBN, rozmowa dotyczyła także relacji transatlantyckich i współpracy wojskowej w ramach NATO, również w kontekście zaplanowanego na przyszły tydzień w Brukseli spotkania narodowych doradców ds. bezpieczeństwa państw NATO. Soloch dodał, że wraz z Kumochem przedstawili stronie amerykańskiej stanowisko w sprawie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama