Rekordowy budżet Pentagonu z sankcjami na Nord Stream 2

22 grudnia 2019, 12:57
The_Pentagon_January_2008
Fot. David B. Gleason/CC BY-SA 2.0
Reklama

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok, w rekordowej wysokości 738 mld dol. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2 i deklarację współpracy wojskowej z Polską. Zwiększono pomoc wojskową dla Ukrainy.

Ceremonia podpisania ustawy była transmitowana na żywo przez główne amerykańskie sieci telewizyjne. Ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act — NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie oraz na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach.

31,5 mld dolarów przeznaczono na utrzymywanie gotowości bojowej arsenału nuklearnego oraz na jego modernizację, zgodnie z zaleceniami resortu energetyki. Ustawa przewiduje też utworzenie Sił Kosmicznych, jako oddzielnego rodzaju sił zbrojnych USA. Na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym na systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i na pociski przeciwokrętowe, ustawa przeznacza 300 mln dolarów, tzn. o 50 mln więcej niż w budżecie na rok 2019.

Ustawa zawiera również zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską", a także zakazuje współpracy wojskowej z Rosją. Sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2, a także rurociąg "Turecki Potok", dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów, Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Szwajcarsko-duńska firma Allseas biorąca udział w budowie Nord Stream 2 zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu. Oświadczenie stwierdza, że firma oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich.

Ustawa, ciesząca się poparciem większości Republikanów i Demokratów głosi, że Polska jest "wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku" i "ważnym sojusznikiem USA". Przypomina, że polskie oddziały "wniosły znaczący wkład" w operacje w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim (IS), a Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność. "Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski" i "doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie" - czytamy w ustawie.

Dokument wspiera dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Warszawą i "poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską". Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative — EDI) "powinny być całkowicie wdrożone". Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc., a pracownicy cywilni resortu obrony 12-tygodniowy płatny urlop rodzicielski.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
sum
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:48

Takie kraje jak Izrael, Turcja i nawet Egipt za popieranie interesów USA dostawały kupę forsy. Teraz Ukraina dostaje 300 mln . A Polska jest popierana słowami i nie dostaje na poprawę swojej sytuacji militarnej ani grosza od bogatego sponsora jakim są USA. Turcja pewnie pójdzie w odstawkę ale cos czuję że to raczej Rumunii coś dostaną a my znowu nic. A przecież nawet stary sprzęt z USA by nam się przydał.

LMed
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:21

No przydałby się ten sprzęt , ale po co dawać, przecież i bez tego jemy z ręki. A propos Ukraina próbuje pozyskać Apache, gdzieś czytałem???

Analityk
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:03

Rekordowy budżet a długów nie chcą spłacać ?? Ciekawe kto im będzie pożyczał na te wydatki

życie w matriksie ma swoje zalety
czwartek, 26 grudnia 2019, 17:02

"Rekordowy" to słowo trzeba zapamiętać bo większego już zapewne nigdy nie będzie. Bankrut z długiem przekraczającym 23 tryliony USD wykonuje ostatnie "podrygi"usiłując bez względu na wszystko zachować status quo ale to już "końcówka".

GB
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:22

Przecież spłacają. Termin rolowanie jest ci znany?

BUBA
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:16

Sankcje , sankcje swiat sie smieje

Kiks
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 08:30

Świat tak. Ruscy tak mniej. Aż cieplej na sercu.

Davien
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:16

BUBA swiat sie nei smieje, firma układającaNS-2 juz sie wycofała a w Rosji panika siega zenitu.

Wania
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:01

Rosja powinna się cieszyć. Wszak sankcje Rosji nie szkodzą a wręcz przeciwnie... Rosja się rozwija i uniezależnia od Zachodu. To ma kolejne pole do popisu - nareszcie może zbudować nowoczesny statek do układania rur na dnie morza.

Po trzecie sankcje
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:25

Z drugiej strony to ze statkami jakoś słabo im wychodzi. Ostatnio zatopili dok, zjarali lotniskowiec, a wszystko to bez wychodzenia z portu.

Po trzecie sankcje
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:22

W sumie to powinni poprosić o kolejne sankcje - wtedy rozwijaliby się jeszcze szybciej.

Hanys
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:31

Rosja posiada już taki statek, nazywa się "Akademik Czerski" i znajduje sie aktualnie na dalekim wschodzie, w Nachodce. I w w razie potrzeby za miesiąc dopłynie na Bałtyk i będzie dalej układał te rury :)

robo
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 10:25

no to o co ta histeria i płacz, nie ma problemu, nie ma tematu? Zresztą Gazprom zakupił ten statek już w 2015r od Nigerii, po co wynajmowali Allseas?

Klawiatura
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:14

No to czekamy co zrobi Turcja,

Davien
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:17

A co ma zrobic, zacznie wojne z USA?? Akurat jedyne co może zrobic Turcja to zamknać bazy w Incirlik i kuresik ale jej sieto wybitnie nie opłaca albo wystapic z NATO co eszcze bardziej by im zaszkodziło.

klawiatura
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:35

Turcje jak Turcja, ale co na to supermocarstwo, niezalezne i silne Polska ?

GB
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:25

Polska wynegocjuje lepsze warunki za przesył gazu Jamalem.

Tweets Defence24