Reklama

Geopolityka

Rosjanie straszą „brudną bombą”, bo przegrywają na froncie [KOMENTARZ]

Fot. Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

Szef rosyjskiego resortu obrony Sergiej Szojgu w niedzielnych rozmowach z ministrami Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Francji stwierdził, że Kijów chce użyć brudnej bomby, a następnie oskarżyć Moskwę o stosowanie broni masowego rażenia. To nowa propagandowa narracja Kremla. „To kolejny fake i kłamstwo Rosji” – podkreślił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Słowa wypowiedziane przez Szojgu kolportuje także szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow. „Rosja podjęła niezbędne kroki w celu poruszenia w strukturach międzynarodowych kwestii możliwości użycia przez Ukrainę tzw. brudnej bomby" – stwierdził.

„Co słyszeliśmy wcześniej od Rosji? Oskarżenia o nazizm, o prace nad bronią jądrową, o szkolenie gołębi bojowych. To wszystko absolutna bzdura" – podkreślił Podolak. Przypomnijmy, że rosyjska propaganda wcześniej oskarżała NATO o „mutowanie" żołnierzy i wysyłanie ich na ukraiński front. Ukraiński Minister Spraw Zagranicznych Kuleba stwierdził, że Ukraina "nie ma żadnych brudnych bomb i nie planuje ich posiadać".

Reklama

Czytaj też

Informacja o tym, że Ukraina rzekomo miałaby w przyszłości użyć brudnej bomby przeciwko własnej ludności cywilnej jest kuriozalna z kilku powodów. Osłabiłaby inicjatywę operacyjną, gdy z mozołem organizowano i przeprowadzono dwie duże kontrofensywy przeciwko rosyjskim okupantom. Wyłączyłaby na długi czas z funkcjonowania duży obszar kraju, który i tak po zniszczeniach wojną trzeba odbudować. Ludność cywilna w obecnej sytuacji po atakach na elektrociepłownie jest w trudnej sytuacji, więc Kijów dokładałby sobie tylko jeszcze więcej pracy, by tych cywilów ratować. Z kolei ewentualne użycie brudnej bomby po rosyjskiej stronie frontu zdezaktualizowałby dalszą część narracji Kremla, że Kijów użyje brudnej bomby by oskarżyć o to Rosję, no i oczywiście wiązałoby się z międzynarodowym potępieniem Ukrainy za użycie broni masowego rażenia. Dlaczego więc Moskwa wymyśliła taką narrację?

Czytaj też

Narracja Szojgu o brudnej bombie zbiegła się z frontowym kryzysem Rosjan. Spod Chersonia są wywożeni cywile, same miasto jest fortyfikowane do obrony, a wcześniej wszystko, co miało znaczenie dla funkcjonowania miasta (np. infrastruktura bankowa) zostało przerzucone na tyły. To nic innego jak przyznanie się Moskwy do tego, że kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy jest skuteczna, a miasto jest zagrożone. Zachodni brzeg Dniepru – z perspektywy Rosjan – już jest przegrany. Nie ma tam nawet jak dostarczyć zaopatrzenia dla rosyjskich niedobitków. Wcześniej na oddziały inwazyjne spadło uderzenie na kierunku Izjum.

Czytaj też

Wobec kolejnych rosyjskich porażek na froncie widać było, iż Moskwa szuka wręcz na siłę jakiegokolwiek bojowego sukcesu. Tym wydawało się zdobycie miasta w Donbasie – Bachmutu. Co prawda, z militarnego punktu widzenia, zdobycie Bachmut ma tylko sens wtedy, kiedy zdobyty byłby także Słowiańsk – i Rosjanie mogliby zdominować arterie logistyczne na tym teatrze działań. Sam Bachmut Rosjanom tak naprawdę dawałby Rosjanom niewiele. Próby zdobycia miasta można więc traktować w kategoriach politycznych, by "przykryć" przegrane na froncie.

Front pod miastem zaczął przypominać okopy z I wojny światowej, pomiędzy którymi zaroiło się od kraterów i zniszczeń. Przez trzy miesiące Rosjanie próbowali przejąć miasto, zwłaszcza zintensyfikowali uderzenia w ostatnim czasie. Na Bachmut rzucono oddziały złożone z najemników Grupy Wagnera. W ostatnich dniach nie tylko, że Rosjanie zostali zatrzymani pod miastem, ale także wyparci z bachmuckich obiektów, które udało im się zdobyć – m.in. lokalnej cegielni.

Czytaj też

Inicjatywa operacyjna jest po stronie Kijowa. Bachmut wciąż jest w ukraińskich rękach. Moskwa uruchamia, więc nową kampanią oskarżeń wobec Ukrainy. Tym razem padło na tzw. brudną bombę. Czym w zasadzie jest taki ładunek?

„Brudna bomba nie jest bronią atomową. Jest to tak naprawdę klasyczna amunicja (pocisk lub bomba), w której zamiast odłamków (lub razem z nimi) umieszcza się materiał radioaktywny. Nie dochodzi więc do reakcji jądrowej, ale następuje skażenie terenu w zasięgu rażenia użytej amunicji. Zaletą takiej broni jest łatwość jej skompletowania, o ile się ma dostęp do odpowiednich materiałów radioaktywnych (np. z reaktorów badawczych). Wadami brudnych bomb są: mały promień rażenia, trudność w zbudowaniu takiego ładunku (umieszczenie silnego materiału radioaktywnego w bombie może ją uszkodzić) oraz krótki okres rozpadu wykorzystywanych w tym celu izotopów (bo taki czas rozpadu mają wykorzystywane w brudnych bombach izotopy emitujące wysoką energię)" – tłumaczy komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, dziennikarz portalu defence24.pl.

Komentarze (9)

 1. StaryGrzyb

  Jest taka tearia spiskowa ostanio modna - ze Ukraina odpali brudna bombe atmowa w Polsce gdzies (np Warszawa) powie ze to Rosja zrobila i wtedy NATO bedzie musialo wejsc do wojny. Teza ta mowi ze Ukraina zrobi jakis myk by wcignac nas do wojny.

  1. Jaro89

   Aha.

  2. StaryGrzyb

   Na szczescie puki co bron atomowa byla uzyta tylko dwa razy w histrii. I tylko 2 razy na cele nie wojskowe a cywilne. 2 razy na miasta. I dokonalo tego dwa razy nie dyktra wojskowa a demokarcja.

  3. Borzysław

   @StaryGrzyb. Strasznie naiwna ta historia. USA bez najmniejszego problemu ustali miejsce odpalenia takiej „bomby”. Ukraińcy też nie są głupi jak się ruskim trollom wydaje. Biją kacapów mocno po du.. aż się kurzy i cały świat się śmieje z Moskali. Osobiście obstawiam atak zbrojny Chin na bardzo osłabioną Rosję, w celu zdobycia Syberii Środkowej a tym bardziej Wschodniej. Ciężko chory zwierz nie ma przyjaciół, wtedy wszyscy go kąsają – Kazachstan i inne republiki muzułmańskie już szczerzą kły na ruskich. Na naszych oczach dzieje się wielka historia. Tylko kto wtedy przygarnie ujawnionych i zostawionych samych sobie trolli???

 2. Borzysław

  1.3. Pax Americana. Osłabienie przemysłu kosmicznego i zbrojeniowego Rosji oraz ochrona sojuszników USA przed próbą destabilizacji ich gospodarek. Jest zapowiedź wyrzucenia Rosji z europejskiego, a docelowo z innych rynków. Wzmocniony zostanie sojuszniczy system obrony „w szczególności na wschodniej flance”. Kontynuowane będzie wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz pomoc w jej odbudowie. USA zapewniają obronę „każdego cala” terytorium państw NATO przed ewentualną rosyjską agresją. Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji, ani żadnemu mocarstwu osiągnąć swoich celów poprzez użycie broni jądrowej lub grożenie jej użyciem. Wizją USA jest, aby Rosja poniosła „strategiczną porażkę”, musi zostać osłabiona politycznie, ekonomicznie, a przede wszystkim militarnie.

  1. Kontrapara

   Kolego Borzysławie bardzo mi się podoba to co napisałeś.Ja tylko przypomnę casus Afganistanu kiedy to ruscy dostali takiego łupnia że aż kacapstan się rozleciał.Nie inaczej będzie i tym razem.Strategia Pax Americana stworzona jest nieco na wyrost.Z kacapstanem pójdzie i iszybciej i łatwiej.Z punktu widzenia USA niejakim problemem będzie zajęcie Syberii przez Chiny.I takiemu wzmocnieniu przeciwnika już teraz USA powinny przeciwdziałać.

  2. Borzysław

   @ Kontrapara. Narodowa Strategia Bezpieczeństwa przedstawia sytuację na świecie, rysujące się zagrożenia oraz kształt przyszłej polityki USA. Taki dokument z definicji musi być ogólny, lepiej jeśli przerysowuje zagrożenia niż miałby je nie doceniać. Na forum wojskowym nie muszę tego tłumaczyć. Afganistan w swej bardzo długiej historii tylko raz był podbity - a było to ok. 2300 lat temu przez Aleksandra Wielkiego. Amerykanie ponieśli straty, zostawili olbrzymią ilość sprawnego uzbrojenia i opuszczali Afganistan tak jak ongiś Wietnam. Nie lubiąc chronicznie Rosjan muszę przyznać, że okazali się dużo mądrzejsi. Rosja jest obecnie osłabiona, ale bardzo daleki jestem aby ją lekceważyć!

  3. StaryGrzyb

   PAX ameryka to oslabienie kazdego przemyslu. Zobacz co sie stalo w Liblii po intwrecji. PKB spadlo o 300% . WOjna doma trfa od 10 lat. W Afagstanie po 20 latach olupacji jest lepiej? W Iraku - po 20 latach wciaz zamieszki a czasmi brak pitnej wody .

 3. Kontrapara

  Ptaszki plotkaszki donoszą że Ukraińcy są w końcowej fazie budowy pocisku manewrującego o zasięgu 1000km i nośności 75 kg.Ptaszki plotkaszki uważają że w posowieckim bajzlu Ukraina mogła nie zwrócić całej broni atomomowej.Gdyby Ruscy wykręcili jakiś brzydki numer to mogą się spotkać z taką ripostą że im wszystkim z nóg brudne onuce pospadają.To by zresztą tłumaczyło histeryczne ujadanie Moskwy.

 4. Borzysław

  1.1. Pax Americana. USA opublikowały Narodową Strategię Bezpieczeństwa - Pax Americana, dokument przedstawiający zagrożenia i kształt przyszłej polityki Waszyngtonu. Uwzględnia on wnioski wynikające z 8. miesiąca wojny na Ukrainie. Joe Biden napisał, że porządek światowy jest obecnie „w punkcie przełomowym”, że kluczowe okaże się najbliższe 8 lat, do umownego roku 2030. W tym czasie ukształtuje się nowy porządek globalny. Mocno pokreślone jest, że Chiny i Rosja są i pozostaną jeszcze przez lata, głównymi geostrategicznymi rywalami Ameryki. Znacznie mniej uwagi, poświęcone jest Bliskiemu Wschodowi oraz kwestii zagrożeń terrorystycznych.

  1. Jaszczur

   Chiny niebawem rzuca rękawice USA . Dwa tygrysy na jednej górze to za ciasno

  2. Jaszczur

   Chciał bym zwrócić uwagę na jedno . Na czym ja po części bazuje swoje opinie o zwycięzcach tej wojny . Na coś o czym mało się mówi a wręcz wogule . Patrzy się tylko na liczby straconego przez Rosję sprzętu z ofensywy , linie frontu.... Ale nie widzi się najważniejszego - to co się dzieje w ludzkich głowach . Ukraina była w Europie toż za Mołdawia najszybciej wyludniającym się krajem . Młodzież uciekała na zachód , do Polski. Ukraina bez wojny była bardzo biednym krajem z marnymi perspektywami, znam ludzi z Ukrainy, znam opowieści o tym jak tam się żyje itp a mówię o czasach przed wojna ... I było naprawdę bardzo słabo ....

  3. Jaszczur

   Teraz Ukraina nie ma żadnych perspektyw, jest bieda do sześcianu w porównaniu z tą z 2021 roku .... Tam po prostu nie opłaca się żyć . Zgadza się bronią się zaciekle ale w ich głowach jest to co ja mówię , przy takim czymś s tyłu głowy , przy rozwalaniu im energetyki , przy tym że dobrobyt tam to może za 50 lat o ile szybko wygrają ale też nie realne w sumie bo demografia ich im to uniemożliwia ten naród bez wojny wymiara to mając to w głowie i to wszystko co się dzieje że ruskie tak zawzięte oni pękną. Wystarczy że Ruskie rozwala im energetyke i nie duża ofensywa s szybkimi sukcesami ... Oni zobaczą że przegrywają mimo pomocy zachodu i ich psychika powie dość .... Zaczną po prostu dezerterować , uciekać . Nie mówię że wszyscy ale no ... Pamiętajcie w ukraińskiej armi nie jest tak dobrze jak mówią nam media a w ruskiej tak źle jak też nam mówią . Ukraina przegra tą wojnę nie dlatego że nie umie włączyć ale dlatego że ich morale się załamie

 5. rwd

  Jak nie idzie to nie idzie, w brudną bombę też nikt nie uwierzył. Dobrze że zima niebawem, zwalą wszystko na Generała Mroza.

 6. Borzysław

  1.2. Pax Americana. Kładziony jest silny nacisk na potrzebę odbudowy potęgi amerykańskiej (bez przesadzania z eksportem demokracji i praw człowieka). Jeśli Chiny nie zmienią swojej polityki mogą stać się wrogiem USA później. Rosja już 10 lat temu rozpoczynając wojnę podważyła istniejący porządek na świecie. Rosja jest wrogiem dzisiaj i dlatego trzeba ją pokonać teraz, po to aby Chiny zniechęcić do wojny z USA. W Strategii jest zapowiedź kontynuowania wsparcia wojskowego dla Ukrainy oraz jej sojuszników. Jest również deklaracja „pociągnięcia do odpowiedzialności” Rosji na forum międzynarodowym w związku z popełnionymi zbrodniami wojennymi.

 7. bc

  Odpalenie atomu np. nad Bachmutem czy jeszcze dla nich gorzej Chersoniem nic im nie da.. Zdjęło by to całkowicie hamulce z dostaw zachodnich a to dopiero początek. Państwa nuklearne musiały by odpowiedzieć siłowo inaczej broń jądrową pozyskiwał by każdy kogo stać. Żelazna kurtyna 2.0. Moskalom pozostaje skrócenie i oparcie frontu o Dniepr i Doniec.

 8. Valdi

  Przypomnijmy do tej pory ruska cywilizacja poza moskiewska charakteryzowała się brakiem kibla😱😱😱😱 3000 armatury WC zrabowano z ,🇺🇦🇺🇦🇺🇦

 9. Valdi

  Przypomnijmy 58 Brygada 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 centralnie broni Bachmutu 👍👍👍 ruska cywilizacja odepchnięta wzdłuż drogi T504 do drogi M 03, czyli ok 3:km od centrum miasta 👍👍👍 W ostatnim tygodniu 30 misji lotniczych SEAD suppresion zniszczyło 9 🔋🔋🔋 baterii. Oraz 3 punkty dowodzenia i 1x Ka 52 helikopter 👍👍👍👍