Geopolityka
Rosja będzie studiować ideologię Xi Jinpinga
![Putin Xî Jinping](https://cdn.defence24.pl/2023/04/06/800x450px/Fx97bOyd5qU8uNXyxnAc9V1YpE8pcZ8dMgVcyLqI.yd4i.jpg)
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0
Rosyjska Akademia Nauk ogłosiła, że otworzyła centrum badawcze specjalizujące się w badaniu ideologii komunistycznej chińskiego prezydenta Xi Jinpinga – przekazuje South China Morning Post. Czy to początek soft power Chiny w Rosji?
O tym, że sojusz rosyjsko-chiński rozwija się możemy zaobserwować od kilku lat, a zwłaszcza od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 3 lipca chiński minister obrony Chin Li Shangfu na spotkaniu z głównodowodzącym rosyjskiej marynarki wojennej admirałem Nikołajem Jewmenowem w Pekinie powiedział, że "stosunki między siłami zbrojnymi będą się nadal pogłębiać i umacniać nieustannie, czyniąc nowe postępy i osiągając nowy poziom". Dodał, że „ma nadzieję, że marynarki wojenne obu krajów wzmocnią komunikację na wszystkich poziomach i będą regularnie organizować wspólne ćwiczenia i patrole". Floty obu krajów przeprowadziły serię ćwiczeń i wspólnych manewrów od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, podobnie jak ich siły powietrzne.
Przywódca Chin, Xi Jinping, na początku ubiegłego roku złożył niezwykle silne oświadczenie sympatii wobec Rosji i Putina, kiedy mówił o ich przyjaźni „bez granic".
Ale poza zacieśnianiem współpracy wojskowej czy politycznej ma miejsce także zacieśnianie więzi kulturalnych, bowiem Rosyjska Akademia Nauk (RAN) ogłosiła, że otworzyła centrum badawcze specjalizujące się w badaniu ideologii chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Laboratorium Badań Myśli Xi Jinpinga zostało otwarte w czerwcu w Instytucie Chin i Współczesnej Azji RAN.
Według państwowej agencji prasowej Xinhua, jest to pierwszy taki ośrodek badawczy zajmujący się doktryną polityczną chińskiego przywódcy - znaną jako myśl Xi Jinpinga - poza Chinami. Kirył Babajew, szef Instytutu Chin i Współczesnej Azji RAN powiedział, że centrum badawcze ma na celu przeprowadzenie obiektywnej i dogłębnej analizy idei i koncepcji, które stanowią podstawę współczesnego państwa chińskiego. Gdyż jak mówi: „taka analiza pozwoli rosyjskiemu rządowi, biznesowi i społeczności naukowej lepiej zrozumieć współczesne Chiny, sformułować bardziej precyzyjne strategie i prognozy dotyczące stosunków rosyjsko-chińskich".
Babajew powiedział, że badania skupią się na pięciu obszarach współczesnej chińskiej ideologii - polityce gospodarczej, polityce wewnętrznej i stanowieniu prawa, polityce zagranicznej i stosunkach międzynarodowych, obronie i bezpieczeństwie oraz ekologii i społeczeństwie. A wezmą w nich udział czołowi rosyjscy sinolodzy z różnych ośrodków badawczych. Według zapewnień Babajewa, laboratorium nie będzie akceptować żadnego zewnętrznego finansowania i będzie finansowane wyłącznie przez instytut.
Jak możemy zauważyć, zacieśnienie więzi następuje, bardzo mocno. Do tej pory jak przypomina Foreign Policy Xi wymagał od członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh) studiowania i wyciągania wniosków z upadku Związku Radzieckiego pod rządami Michaiła Gorbaczowa. Xi Jinping uważa, że ZSRR upadło, gdyż straciło odwagę by walczyć o obronę i utrzymanie własnego systemu.
Chiny otworzyły co najmniej 18 instytutów badawczych zajmujących się teorią polityczną Xi - której pełna nazwa brzmi: Xi Jinping Thought on Socialism with Chinese Characteristics for a New Era - odkąd została ona zapisana w konstytucji w 2017 roku.
Poza współpracą wojskową, jak i teraz kulturalną, Rosję i Chiny wiążą ogromne relacje gospodarcze. Całkowity handel między Rosją a Chinami znacznie wzrósł od 2002 r. Obroty handlowe wzrosły z prawie 12 mld USD w 2002 r. do 130,1 mld USD w 2021 r. W szczególności chiński eksport do Rosji wzrósł z 3,5 mld USD w 2002 r. do prawie 59,5 mld USD w 2021 r., podczas gdy wskaźnik Rosji zmienił się z 8,4 mld USD do 70,7 mld USD. Według Eurasian Research Institute całkowity handel między Chinami a Rosją wzrósł w zeszłym roku o 35,9% do rekordowego poziomu 146,9 miliardów dolarów. Od 2014 roku, po „krymskiej wiośnie", obroty handlowe wzrosły o ponad 50%, a Chiny stały się największym kierunkiem eksportu Rosji. Struktura handlu dwustronnego pokazuje, że Rosja dostarcza głównie surowce oraz importuje produkty produkcyjne i technologiczne. Należy zauważyć, że w 2021 roku Rosja była drugim co do wielkości dostawcą ropy, gazu ziemnego i węgla do Chin.
Z kolei na drugim biegunie a mianowicie na Kubie, podjęto decyzję o rozpoczęciu nagrywania lekcji języka rosyjskiego przez kubańską telewizję. Według niezależnych portali 14ymedio oraz CiberCuba, zapowiedź emisji lekcji rosyjskiego zbiega się z przywróceniem połączeń realizowanych przez linie Aerofłot z Rosji na Kubę. Wznowione od soboty połączenia mają zwiększyć liczbę rosyjskich pasażerów lecących na karaibską wyspę. Z danych Kremla wynika, że w 2022 r. wymiana handlowa pomiędzy Kubą a Rosją wyniosła 450 mln dolarów, czyli trzy razy więcej niż rok wcześniej. Z kolei od stycznia do kwietnia 2023 r. wzrosła aż 9-krotnie.
Buczacza
To jest upadek moSSkowi.... Przyszłość putinlandu widzę na żółto.
rED
Wazelina...