Reklama

Geopolityka

Rosja będzie studiować ideologię Xi Jinpinga

Putin Xî Jinping
Xî Jinping oraz Władimir Putin.
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

Rosyjska Akademia Nauk ogłosiła, że otworzyła centrum badawcze specjalizujące się w badaniu ideologii komunistycznej chińskiego prezydenta Xi Jinpinga – przekazuje South China Morning Post. Czy to początek soft power Chiny w Rosji?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O tym, że sojusz rosyjsko-chiński rozwija się możemy zaobserwować od kilku lat, a zwłaszcza od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 3 lipca chiński minister obrony Chin Li Shangfu na spotkaniu z głównodowodzącym rosyjskiej marynarki wojennej admirałem Nikołajem Jewmenowem w Pekinie powiedział, że "stosunki między siłami zbrojnymi będą się nadal pogłębiać i umacniać nieustannie, czyniąc nowe postępy i osiągając nowy poziom". Dodał, że „ma nadzieję, że marynarki wojenne obu krajów wzmocnią komunikację na wszystkich poziomach i będą regularnie organizować wspólne ćwiczenia i patrole". Floty obu krajów przeprowadziły serię ćwiczeń i wspólnych manewrów od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, podobnie jak ich siły powietrzne.

Czytaj też

Przywódca Chin, Xi Jinping, na początku ubiegłego roku złożył niezwykle silne oświadczenie sympatii wobec Rosji i Putina, kiedy mówił o ich przyjaźni „bez granic".

Reklama

Ale poza zacieśnianiem współpracy wojskowej czy politycznej ma miejsce także zacieśnianie więzi kulturalnych, bowiem Rosyjska Akademia Nauk (RAN) ogłosiła, że otworzyła centrum badawcze specjalizujące się w badaniu ideologii chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Laboratorium Badań Myśli Xi Jinpinga zostało otwarte w czerwcu w Instytucie Chin i Współczesnej Azji RAN.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua, jest to pierwszy taki ośrodek badawczy zajmujący się doktryną polityczną chińskiego przywódcy - znaną jako myśl Xi Jinpinga - poza Chinami. Kirył Babajew, szef Instytutu Chin i Współczesnej Azji RAN powiedział, że centrum badawcze ma na celu przeprowadzenie obiektywnej i dogłębnej analizy idei i koncepcji, które stanowią podstawę współczesnego państwa chińskiego. Gdyż jak mówi: „taka analiza pozwoli rosyjskiemu rządowi, biznesowi i społeczności naukowej lepiej zrozumieć współczesne Chiny, sformułować bardziej precyzyjne strategie i prognozy dotyczące stosunków rosyjsko-chińskich".

Babajew powiedział, że badania skupią się na pięciu obszarach współczesnej chińskiej ideologii - polityce gospodarczej, polityce wewnętrznej i stanowieniu prawa, polityce zagranicznej i stosunkach międzynarodowych, obronie i bezpieczeństwie oraz ekologii i społeczeństwie. A wezmą w nich udział czołowi rosyjscy sinolodzy z różnych ośrodków badawczych. Według zapewnień Babajewa, laboratorium nie będzie akceptować żadnego zewnętrznego finansowania i będzie finansowane wyłącznie przez instytut.

Czytaj też

Jak możemy zauważyć, zacieśnienie więzi następuje, bardzo mocno. Do tej pory jak przypomina Foreign Policy Xi wymagał od członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh) studiowania i wyciągania wniosków z upadku Związku Radzieckiego pod rządami Michaiła Gorbaczowa. Xi Jinping uważa, że ZSRR upadło, gdyż straciło odwagę by walczyć o obronę i utrzymanie własnego systemu.

Chiny otworzyły co najmniej 18 instytutów badawczych zajmujących się teorią polityczną Xi - której pełna nazwa brzmi: Xi Jinping Thought on Socialism with Chinese Characteristics for a New Era - odkąd została ona zapisana w konstytucji w 2017 roku.

Czytaj też

Poza współpracą wojskową, jak i teraz kulturalną, Rosję i Chiny wiążą ogromne relacje gospodarcze. Całkowity handel między Rosją a Chinami znacznie wzrósł od 2002 r. Obroty handlowe wzrosły z prawie 12 mld USD w 2002 r. do 130,1 mld USD w 2021 r. W szczególności chiński eksport do Rosji wzrósł z 3,5 mld USD w 2002 r. do prawie 59,5 mld USD w 2021 r., podczas gdy wskaźnik Rosji zmienił się z 8,4 mld USD do 70,7 mld USD. Według Eurasian Research Institute całkowity handel między Chinami a Rosją wzrósł w zeszłym roku o 35,9% do rekordowego poziomu 146,9 miliardów dolarów. Od 2014 roku, po „krymskiej wiośnie", obroty handlowe wzrosły o ponad 50%, a Chiny stały się największym kierunkiem eksportu Rosji. Struktura handlu dwustronnego pokazuje, że Rosja dostarcza głównie surowce oraz importuje produkty produkcyjne i technologiczne. Należy zauważyć, że w 2021 roku Rosja była drugim co do wielkości dostawcą ropy, gazu ziemnego i węgla do Chin.

Czytaj też

Z kolei na drugim biegunie a mianowicie na Kubie, podjęto decyzję o rozpoczęciu nagrywania lekcji języka rosyjskiego przez kubańską telewizję. Według niezależnych portali 14ymedio oraz CiberCuba, zapowiedź emisji lekcji rosyjskiego zbiega się z przywróceniem połączeń realizowanych przez linie Aerofłot z Rosji na Kubę. Wznowione od soboty połączenia mają zwiększyć liczbę rosyjskich pasażerów lecących na karaibską wyspę. Z danych Kremla wynika, że w 2022 r. wymiana handlowa pomiędzy Kubą a Rosją wyniosła 450 mln dolarów, czyli trzy razy więcej niż rok wcześniej. Z kolei od stycznia do kwietnia 2023 r. wzrosła aż 9-krotnie.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Buczacza

    To jest upadek moSSkowi.... Przyszłość putinlandu widzę na żółto.

  2. rED

    Wazelina...

Reklama