Reklama

Siły zbrojne

Chiny chcą zwiększyć współpracę wojskowa z Rosją

Autor. Mil.ru

Chiny są skłonne zacieśniać współpracę wojskową z Rosją, wzmacniać koordynację strategiczną, regularnie organizować wspólne patrole i ćwiczenia oraz wprowadzać w życie globalne inicjatywy w sferze bezpieczeństwa – ogłosił w czwartek resort obrony w Pekinie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Według władz USA Pekin rozważa dostarczanie Rosji uzbrojenia i amunicji, ale nie pojawiły się jak dotąd informacje o dostawach broni na dużą skalę.

Czytaj też

„Przyjaźń chińsko-rosyjska wzmocniła się z upływem czasu" – powiedział rzecznik ministerstwa obrony ChRL Tan Kefei na comiesięcznej konferencji prasowej. Jego wypowiedź przytoczono na stronie internetowej resortu.

Reklama

Czytaj też

Tan odniósł się do niedawnej wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie, gdzie spotkał się on z Władimirem Putinem. Rzecznik ocenił, że pod ich „strategicznym przywództwem" wszechstronne partnerstwo obu krajów rozwijało się „na wysokim poziomie".

Czytaj też

„Chińskie wojsko jest skłonne pracować razem z wojskiem rosyjskim, by (...) dodatkowo wzmocnić strategiczną komunikację i koordynację, regularnie organizować wspólne morskie i powietrzne patrole oraz wspólne ćwiczenia i treningi" – dodał.

Chiny są gotowe współpracować z Rosją przy wprowadzaniu w życie globalnych inicjatyw w sferze bezpieczeństwa oraz „wspólnie chronić międzynarodową uczciwość i sprawiedliwość" – powiedział Tan.

Czytaj też

Rzecznik wspomniał również o wspólnych ćwiczeniach morskich Chin, Rosji i Iranu na wodach Zatoki Omańskiej. Według niego manewry, które odbyły się w dniach 15-19 marca, dodatkowo wzmocniły przyjaźń i praktyczną współpracę tych trzech państw.

Czytaj też

Czytaj też

Tan skrytykował natomiast porozumienie USA, Wielkiej Brytanii i Australii o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych AUKUS. „Gdy puszka Pandory zostanie otwarta, strategiczna równowaga w regionie będzie zakłócona, a bezpieczeństwo w regionie będzie poważnie zagrożone" – powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Darek S.

  W ramach tej współpracy Chiny odciążą ruskie wojska operacyjne od kontroli granic na kresach wschodnich i zaopiekują się Syberią, żeby Ruscy nie musieli się angażować w Azji. Super to Putin wymyślił. Prawdziwy geniusz. Prawdziwy znawca teorii Sun Tzu ze "Sztuki Wojny"

 2. kopacz033

  Poczatek wielkiej Wojny ktorej swiat jeszcze nie widzial, Jakby Chiny chciały to by ten konflikt na Ukrainie dawno by sie skonczyl . To bedzie cos wielkiego niestety Iran, Korea Północna, Chiny czy Rosja to jedna Armia przeciw Zachodowi. Chiny maja duża produkcje broni, amunicji Hipersonicznej, Artyleryjskiej bija niektore panstwa własnsa prdukcja na leb. Niestety zaczelo sie na Ukrainie skonczy sie wszedzie to jest poczatek 3Wojny Światowej. A było to zakonczyc niestety Ameryce sie zachciało osłabienia Rosji a niestety zrobili na odwrot plan nie wypalil nie dali Ukrainie czego chce by jej pomoc i zakonczyc jak najszybciej tylko sprzedaz broni na export najwazniejsza duzo ludzi tam umiera, faktem gdyby nie USA to byloby po ptakach po miesiacu ale niestety skonczyc sie to tragicznie jeszcze gorzej jak powinno.

  1. Strażnik

   @kopacz033 co to znaczy że rosja się nie osłabia tylko na odwrót? Bo wjechały t-62 na front? Czy czekamy na drugi?

  2. PGR

   Chiny mają a Rosja nie ma i jakoś nie spiszą z pomocą swoim niby sojusznikom śląc uzbrojenie a przecież to tak samo osłabiało by USA i ich sojuszników na całym świecie. Mają pod nosem Syberie na której mają wszystko co im potrzeba i rozbitą rosyjska armie to będzie ich kierunek ekspansji a nie konfrontacja z zachodem.

  3. Bender

   Niestety nie znamy chińskich planów, ale deklaracja żeby "dodatkowo wzmocnić strategiczną komunikację i koordynację, regularnie organizować wspólne morskie i powietrzne patrole oraz wspólne ćwiczenia i treningi" może oznaczać kolejny krok w wasalizacji Rosji przez Chiny. Niby zwiększając współpracę zwiększają interoperacyjność i razem są groźniejsi (propaganda Kremla będzie piała z zachwytu o prawdziwych przyjaciołach i potędze), ale teraz to Chiny będą odbierane jako starszy brat w tym tandemie. To może być próba kanalizacji rosyjskiej nadaktywności militarnej, poznania właściwych ludzi i tworzenia kanałów komunikacji z nimi. Zobaczymy co się z tego ulęgnie, ale nawet wspólne ćwiczenia sił strategicznych nie tyle muszą wskazywać na nieuchronność światowej wojny nuklearnej, co na próbę nałożenia kagańca na rosyjskie siły strategiczne.

 3. PGR

  Chińskie szpiegostwo chce już zacieśniać współprace z armią FR, konfrontacja Chin i Rosji zbliża się wielkimi krokami.

 4. szczebelek

  FR widzi swój świat, a Chiny swój, ale zdjęcie sobie porobili 🤣🤣🤣

Reklama