Reklama

Geopolityka

Przyjęcie Ukrainy do NATO musi być decyzją polityczną

James Appathurai, fot. nato.int
James Appathurai, fot. nato.int

Po to, by Ukraina otrzymała Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO, nie wystarczy techniczne zrealizowanie konkretnych kryteriów, bo przyjęcie danego kraju do Sojuszu, to decyzja polityczna - oświadczył przedstawiciel NATO James Appathurai.

Appathurai, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO na Kaukaz i Azję Środkową, odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o tym, że Ukraina chce otrzymać spis kryteriów, koniecznych dla zrobienia następnego kroku na ścieżce integracji z NATO.

"Chcielibyśmy mieć uzgodnione z NATO kryteria, uzgodnione wskaźniki, według których dalej będzie oceniana skuteczność reform na Ukrainie i jej gotowość do członkostwa" - powiedział Zełenski.

"To tak nie działa" - odpowiedział przedstawiciel NATO, cytowany przez portal Europejska Prawda. "Nie ma konkretnego spisu kryteriów, po których wypełnieniu przyznaje się MAP (Membership Action Plan - Plan Działań na rzecz Członkostwa) albo członkostwo, ponieważ to jest polityczna decyzja, to nie są tylko techniczne kryteria" - wyjaśnił.

"Nie mówię, że nie ma związku między reformami i decyzją polityczną, oczywiście, związek jest. Ale realizacja spisu kryteriów nie wystarcza sama w sobie" - zaznaczył.

Podkreślił, że kraj powinien być gotowy do członkostwa, ale do rozszerzenia Sojuszu powinno być też gotowe NATO i decyzja ta powinna być podejmowana przez kraje do niego należące. "Ale bez udziału krajów trzecich, w tym przypadku Rosji" - podkreślił.

Reklama
Reklama

Pogarsza się sytuacja bezpieczeństwa na linii rozgraniczenia w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformowała przedstawicielka OBWE Heidi Grau. Wzrasta liczba przypadków złamania rozejmu, są trudności w przemieszczaniu się obserwatorów.

"Jestem zmuszona konstatować, że strony na razie nie zademonstrowały gotowości do wyeliminowania odnotowanych przez Specjalną Misję Monitorującą naruszeń zawieszenia broni" - oświadczyła Grau.

Specjalna przedstawicielka urzędującego przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej wydała takie oświadczenie po środowym spotkaniu w ramach tego formatu.

Porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie weszło w życie prawie rok temu - 27 lipca. Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli je w ramach tzw. grupy kontaktowej.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. poll

  po marzyć można i tyle w temacie.

  1. Buczacza

   W 86 też tak myślałem o Polsce w NATO i UE!!! Ba kto myślał że zsrr zbankrutuje i rozpadnie się. A tyle państw uzyska niepodległość!!!

 2. ACAN

  Wejście Ukrainy do NATO w znaczący sposób poprawiłoby sytuację strategiczną Polski. Rosja zabezpieczyła się przed taką ewentualnością wywołując konflikt na Ukrainie. Dlatego uważam że możliwe są różne scenariusze współpracy Ukraina NATO. Natomiast samo przyjęcie jest bardzo małoprawdopodobne nad czym bardzo ubolewam.

  1. pugh

   Zgadzam się. Ale nie zwalajmy wszystkiego na NATO, dwustronny pakt sąsiedzki Ukraina-Polska też byłby dobrą opcją.

  2. Kot nr 398

   Dla nas Ukraina w NATO i UE by była katastrofą. Wzięcie w kleszcze między Niemcami i Ukrainą, i przenoszenie produkcji na wschód. Oni mają na przykład tanią energię (elektrownie atomowe, co prawda starzejące się). Na szczęście to mało prawdopodobne.

  3. mało zabawne

   Pakt sąsiedzki?To znaczy oni robią w Polsce,a my próbujemy odzyskać dla nich Donbas?

 3. dropik

  przyjęcie do nato to zawsze decyzja polityczna

 4. j23 znowu nadaje

  Przypominam ,że Polska również nie weszła by do NATO gdyby Rosja stawiła ostre Veto.Tak to, prezydent Jelcyn się zgodził co wypominaja mu to Rosjanie do dzisiaj.Warunek; brak stałych baz na terytorium polski.

  1. Armia Krajowa

   Niemcy i Francja też maja bardzo duży/krytyczny wpływ na decyzję. Rosyjskie veto nad Polska to wynik rozbiorów.

  2. Davien

   Weszłaby biedny hejterku, weszłaby, a Rosja nie ma nic do tego.

 5. j23 znowu nadaje

  Ukrainy prędko nie przyjmą ze względów wewnętrznych i zewnętrznych.wewnętrzne to niejednorodność kraju i narodu.Część chce ,część nie chce a reszta chce do Rosji.Rosja jest w stanie nieformalnej wojny z Ukrainą co uniemożliwia zawarcie paktu.W ten sposób Rosja będzie kontrolowała sytuację zaogniając sytuację.Zwyczajnie Rosja traktuje Ukrainę jako swoją zbuntowaną krainę i nie pozwoli na wejście do NATO.Wyjawił to niedawno Putin jak zareaguje Rosja na ewentualne wejście UKr w NATO.Wojną i zajęciem całości Ukrainy.Nikt nie zaryzykuje wojną z Rosją o Ukrainę.

  1. Nie inż.

   To mówisz że Putin zaryzykuje wojnę z Ukrainą. Kiedy za 20 lat ? To ile ten Putin myśli żyć?

  2. dropik

   Putin nie jest wieczny. Niby nie widać następcy ale kto wie, co tam sie wydarzy za chwile. covid dopiero tam dotarł więc trupów będzie najwiecej od 2WS

 6. lizol

  Ukraina będzie w NAto. Za 10 lat, albo za 20, ale będzie. Mogą mieć o to pretensje do siebie, bo w czasie gdy Litwa, Łotwa i Estonia robiły co mogły, żeby wejść w strutktury EU i NATO, Ukrainńcy lali z góry na UE i NATO, bo uważali, że nic im nie grozi i fajnie jest. Stracili ponad 20 lat, a tego się nie da odrobić w rok czy dwa tak jakby chcieli.

  1. z Człuchowa

   Ukraińcy lali na wszystko,póki była kasa i można się było bawić na luzie.Za 20 lat?Chłopcze. Nie wiadomo czy NATO tyle przetrwa.

  2. wert

   NATO nie bierze krajów mających konflikt na granicach. I Gruzja i ukraina zostały wyautowane pzrzz sowiety. Skutecznie. I o to chodziło. niemcy francja wejdą w konflikt? w art5? NIE żartuj. Gruzja ukraina zrzekną się podbitych terenów? NIE żartuj

  3. Box123

   Pytanie gdzie będzie NATO za te 20 lat?

 7. J23 znowu nadae

  Proszę przypomnieć co robili młodzi Ukraińcy z wezwaniami ich WKU i jaki % stawiło się do jednostek.Czy coś się w tej materii zmieniło?

  1. wert

   a w PL jak by to wyglądało? Podejrzewam że jeszcze gorzej

 8. Żołnierz

  Ukraina przydałaby się w Nato

  1. czarno to widzę

   Żołnierz z "Azowa"?

  2. :)

   :)

  3. j23 znowu nadaje

   Komu by się przydała?Podaj jeden kraj NATO któremu przydałaby się .Ja takiego nie znam.

 9. Wojak

  Ukraina powinna być w NATO.

  1. :)

   :)

Reklama