Przewodnicząca OBWE w Donbasie

14 czerwca 2021, 10:36
487897
Fot. OBWE
Reklama

Przewodnicząca OBWE, minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde po raz drugi w tym roku odwiedza Donbas na wschodzie Ukrainy. Wizytę rozpoczęła w poniedziałek w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Według komunikatu OBWE Linde spotka się też z przedstawicielami ukraińskich władz, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i szefem MSZ Dmytrem Kułebą. Linde zapowiedziała, że będzie rozmawiać o bezpieczeństwie i prawach człowieka oraz o humanitarnej sytuacji cywilów.

Szefowa OBWE w poniedziałek odwiedziła port w Mariupolu, gdzie, jak zaznaczyła, skontrolowała sytuację bezpieczeństwa po ostatnich napięciach. "Ukraińska suwerenność i integralność terytorialna musi być przestrzegana w zgodzie z międzynarodowym prawem i zobowiązaniami OBWE" - podkreśliła.

MSZ w Kijowie napisało, że to już druga wizyta Linde na Ukrainie od początku objęcia przez Szwecję przewodnictwa w OBWE, "co potwierdza priorytetową wagę, przywiązywaną przez Szwecję do kwestii zakończenia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie".

Poprzednio Linde była na Ukrainie w styczniu. Mówiła wtedy m.in., że konflikt w Donbasie nie jest zamrożony i nie może się w taki przekształcić. Zaznaczyła, że jej priorytetem jako przewodniczącej będzie zakończenie konfliktu albo zrobienie kroku w tym kierunku.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rob ercik
wtorek, 15 czerwca 2021, 19:03

Tik tak, dla przypomnienia. Przed zamachem stanu w Kijowie nikt na Ukrainie nie ginął. Najpierw spaleni żywcem w Odessie, następnie najazd armi na tzw. republiki ...

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:50

Tak dla przypomnienia. W Kijowie mordował rosyjski specnaz i snajperzy z berkutu, w Odesie grupa rosyjskich bandziorów sama sie spaliła zywcem.

andys
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:49

1.To on nie był w Doniecku lub Ługańsku? 2. Nie interesuje go zagadka smierci 5 zołnierzy ŁNR ?

Valdore
piątek, 18 czerwca 2021, 23:51

Mówisz o tych rosyjskich terrorystach co powybijali sie nawzajem? A kogo to obchodzi, pieciu bandziorów mniej.

Tweets Defence24