Reklama

Geopolityka

Prezydent: zainteresowanych przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest kilka krajów, w tym Polska

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Najbardziej nam zależy na tym, żeby żołnierze amerykańscy z Europy nie wyjechali w ogóle; krajów, które są zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy, jest co najmniej kilka, wśród nich Polska, więc cieszę się, że jako pierwszy mogłem o tym rozmawiać — podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda, który w środę złożył wizytę w Białym Domu, był pytany w Programie 1 Polskiego Radia o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesiona z Niemiec do innych krajów Europy, a niektórzy wrócą do domu. Pytano czy żołnierze, którzy ewentualnie trafią do Polski, to ludzie w ramach tysiąca, który ma do Polski trafić, czy to może jednak oznaczać, że przyjedzie do Polski więcej niż zapowiadany wcześniej tysiąc.

"Nie, tutaj stanowisko prezydenta było jednoznaczne, że mamy ustalenia, które są poczynione i realizowane na podstawie zawartych w zeszłym roku dwóch umów, które przewidywały: pierwsza — wzrost o tysiąc liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, a druga  ustalała miejsca, w których ci żołnierze będą rozlokowani i ci żołnierze w tej chwili są rozlokowywani" - odpowiedział. "Nasze rozmowy (z Donaldem Trumpem) dotyczyły dodatkowych sił amerykańskich nieobjętych tymi umowami" - podkreślił Duda.

Dopytywany, czy deklaracja Donalda Trumpa może być odczytywana, że do Polski w perspektywie jakiegoś czasu przyjedzie więcej niż tysiąc żołnierzy, skoro mówił, że nie wyklucza tego, że część żołnierzy z Niemiec przyjedzie do Polski. "Tak, tak można to odczytywać" - odpowiedział.

"Zresztą głosy zaplecza prezydenta Stanów Zjednoczonych są bardzo różne. Mówi się też o kilku tysiącach. W związku z powyższym to będą oczywiście decyzje amerykańskie, podjęte w porozumieniu z nami, kiedy już będą konkretnie decydowane liczby tych żołnierzy i lokalizacje. To wymaga jeszcze wielu prac, natomiast generalnie został wytyczony kierunek, zostało politycznie zapalone zielone światło i teraz będą kontynuowane prace już na poziomach roboczych Ministerstwa Obrony Narodowej z administracją amerykańską, z Pentagonem" - mówił prezydent.

Duda podkreślił, że rozmowę z Trumpem ws. relokacji wojsk rozpoczął od powołania się na rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Zasada jest bardzo prosta: musimy być lojalni wobec siebie nawzajem w NATO i ja tę lojalność absolutnie zachowuję, stąd moja rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem na ten temat była poprzedzona jednak rozmową z sekretarzem generalnym NATO i ustaleniami, które z nim podjąłem" - podkreślił.

"Najbardziej nam zależy na tym, żeby żołnierze amerykańscy z Europy nie wyjechali w ogóle, natomiast gdzie będą szczegółowo ulokowani, to są decyzje poszczególnych krajów i przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, natomiast krajów, które są zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy, jest co najmniej kilka i ponieważ my wśród nich też jesteśmy, więc cieszę się, że dzisiaj jako pierwszy mogłem o tym rozmawiać, bo w polityce też tak jest, że kto pierwszy — ten lepszy" - mówił.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. obudź się Polsko

  Sprowadzenie Krzyżaków do Polski to jest właśnie realizacja 447 w praktyce.

  1. Wania

   Krzyżacy, którzy nas okupowali to była Rosja od 1939 do 1989 roku. Teraz gra toczy się o to, żeby siedzieli cicho u siebie i nie szli na zachód ze swoim pokojem i wszami z onuc.

  2. BUBA

   I zeby jezdzilismy na wczasy na Karaiby a nie jak kiedys do najblizszego osrodka. ...

 2. Zastanawiający się

  Good work Mr President, Mamy nadzieje, że „Dzikie łasice” również przylecą do Polski.

  1. Kazik :)

   Przylecą i odlecą jak to latające łasice!!!!!!! A kiedy? oby nie jak będzie gorąco bo wtedy wtopa i d....... blada!!!!! Lepiej by odleciały jak będzie zimna zima numer III!!!!!

 3. Rumune

  To juz,wiadomo Rumunia otrzyma część sił jak wzmocnienie morza czarnego

  1. Paradoks

   Paradoksalnie KOLEGA na,rację Trump wyczuł sprawę i finansuje V4 A Rumuni juz skończyli radar PATRIOTA, kupili F16, BUDUJĄ Piarnie 5 i niedługo korwety z Damiena Tak sie kończy DUDOWANIE

  2. Fircyk w zalotach

   Fircykowanie

  3. DUDA i Rumunom się uda

   To jeszcze zabawniejsze: "Rumuni skończyli radar PATRIOTA (szkoda że USA jeszcze nie), kupili aż 12 szt. UŻYWANYCH F-16 z Portugalii + 5 (może), DOPIERO rozpoczęli produkcję KTO docelowo max 200szt do ok. 2025r. oraz NIEDŁUGO inne cuda...

 4. Kiks

  Kolejny bełkot Dudy. Zwróćcie uwagę, że oni uwielbiają nadużywać liczby mnogiej. Typowi demagodzy. Wszyscy nam gratulują, wszyscy nas chwalą, wszyscy nam zazdroszczą, a jak padają pytania "w takim razie kto?", cisza.

  1. podświadomość nietypowego demagoga

   Ale to zabawne, czepiasz się a potem sam używasz liczby mnogiej mówiąc o Dudzie "oni".

  2. Bolko z Gliwic

   Bełkot za 50mld usdcto ZDRADA

  3. Kiks

   Naucz się czytać ze zrozumieniem. Duda jest tylko pionkiem. Ty chyba nie wierzysz w jego samodzielność? A może znowu usłyszę, że cały świat nas podziwia. To w takim razie kto?

 5. Polak

  Brawo!!!

Reklama