Reklama

Geopolityka

Deklaracje obronne Dudy i Trumpa

Fot. Kancelaria prezydenta via Twitter
Fot. Kancelaria prezydenta via Twitter

Pogłębianie współpracy obronnej przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych - przewiduje m.in. wspólna deklaracja prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, podpisana w środę w Waszyngtonie.

W deklaracji podkreślono wielowiekową przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach między Polską a USA oraz potwierdzono przywiązanie do wartości takich jak: demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek oraz wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej

z treści deklaracji

Prezydenci obu państw podkreślili, że Polska i USA udzielały sobie pomocy podczas pandemii m.in. przy opracowywaniu terapii i szczepionek; zaznaczyli też znaczenie "przejrzystości", wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

"Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce" - czytamy w deklaracji.

"Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego" - dodali Trump i Duda.

We wspólnej deklaracji podkreślono także wzajemne wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz wyrażono "dumę" z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia inicjatywy i wezwano do przyłączenia się przez inne państwa.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Natowiec

  Widać ze Trump postawil na V4 Wojsko i kasa do Rumunii

  1. Fircyk w zalotach

   i bardzo dobrze Widzą GŁUPKA to go robią

  2. Rumune

   Rumunia oddala im lotnisko ZA DARMO NA TE ŁASICE

 2. adi

  DEBILNE KOMENTARZE BEZ WIEDZY MERYTORYCZNEJ i PRAKTYCZNEJ w POLSCE WIELU IDIOTÓW było jest i będzie szkoda komentować.

  1. Alu Gator

   Ale deklarację energetyczną tp KOLEGA pamięta? 70mld pln za ATOMÓWKE

 3. Insider

  Spotkało się dwóch byłych prezydentów.

  1. mc.

   Oczywiście że kiedyś będą byli, w przeciwieństwie do Wiecznego Prezydenta i Cara WszechRusi

  2. 123

   Paszoł won

  3. grul

   Tawariszcz - paszoł ty won!!!

 4. A ja niewiem

  Miały być f16 a nic nie ma pewnie poleciał tam aby się pożegnać i zrobić sobie ostatnie zdjęcie jako prezydenci

  1. QSL

   Jednym słowem znowu gówno.

  2. Koleszek

   Wania nie pitol.

Reklama