Reklama

Geopolityka

Biały Dom: Polska ważnym sojusznikiem. Współpraca wojskowa jednym z filarów

Biały Dom / wikimedia.org
Biały Dom / wikimedia.org

Prezydent Donald Trump pracuje aby jeszcze bardziej wzmocnić długotrwałe partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską - informuje Biały Dom. Ważnym elementem tej współpracy ma być kooperacja wojskowa.

W opublikowanej informacji Amerykanie przypominają, że prezydent A. Duda przyjechał do Waszyngtonu w trudnym, krytycznym okresie, jako pierwszy, po miesiącach walki na całym świecie z epidemią koronawirusa. Przypomniano przy tym o długotrwałych tradycjach przyjacielskich stosunków między obydwoma krajami. Zapowiedziano, że obydwaj przywódcy będą rozmawiać o „obronie, handlu, energetyce i cyberbezpieczeństwie".

Biały Dom przypomina, że Polska spełnia NATO-wski wymóg wydawania 2 proc. PKB na obronność i planuje jeszcze zwiększyć te nakłady. Przypomina się również o wielomiliardowym” programie modernizacyjnym Sił Zbrojnych RP i zakupach dokonywanych w tym celu w amerykańskim przemyśle. Wspomniano o posiadanych przez Polskę poligonach i infrastrukturze treningowej, z których mogą korzystać wojska amerykańskie podkreślając „wyjątkowo gościnne” przyjęcie jakiego doświadczają nad Wisłą amerykańscy żołnierze. Przypomniano o dwóch deklaracjach zwiększenia więzów militarnych z ubiegło roku i zniesieniu dla Polski wiz do Stanów Zjednoczonych.

Dużo uwagi poświęcono też obecnemu rozwojowi więzów gospodarczych. Jak napisano „Administracja Trumpa pracuje z Polska nad poprawą obydwu ekonomii, ochroną infrastruktury i uzyskaniem bezpieczeństwa energetycznego”. Jak napisano obecnie w Polsce prowadzone są rekordowe amerykańskie inwestycje.

Reklama

Komentarze (3)

 1. gnago

  EE ee brak faktycznje wymiany, partnerstwo raczej w fazie republiki bananowej

 2. Pustostan z Powiśla

  DlugoPIS

 3. ppp

  Zabierzcie kandydatowi na prezydenta wreszcie ten długopis...

  1. Bobo

   Lepiej kandydat z długopisem, niż kandydat wlewający fekalja do rzeki.

  2. jk

   pawda

  3. jk

   tobie klawiature i internet

Reklama